Usługa Twój e-PIT pozawala na łatwe i szybie skorygowanie zeznania podatkowego

Usługa Twój e-PIT pozawala łatwo i szybko skorygować zeznanie podatkowe /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Od piątku 15 lutego za pomocą usługi Twój e-PIT zostaną podatnikom udostępnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 . Dzięki nowej usłudze podatnik może w łatwy i szybki sposób skorygować zeznanie podatkowe nawet po 1 maja.

Zgodnie z planami resortu finansów od 15 lutego dla podatników rozliczających się przy pomocy PIT-37 i PIT-38 na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl będzie dostępna nowa usługa Twój e-PIT.

Autopromocja

"Usługa w tym roku jest przygotowana tylko i wyłącznie dla podatników, którzy uzyskują przychody z tytułu umów o pracę, umów o dzieło, umowy zlecenie bądź z tytułu kapitałów pieniężnych - powiedziała z-ca dyrektora Departamentu Zarządzania Strategicznego Ministerstwa Finansów Renata Domasiewicz.

Jak dodała, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pomocą usługi Twój e-PIT będą mogli złożyć zeznanie podatkowe w przyszłym roku.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Zostaną w nim uwzględnione wszystkie dane z informacji, które administracja skarbowa otrzymała od płatników (pracodawców), stąd też podatnikowi zostanie udostępnione zeznanie zbiorcze.

W sytuacji, gdy podatnik stwierdzi, że nie wszystkie jego przychody zostały uwzględnione może poinformować o tym urząd skarbowy, jak również ma możliwość samodzielnego dodania dodatkowych przychodów do udostępnionego zeznania podatkowego.

Dostęp do zeznania będzie możliwy po zalogowaniu się do serwisu za pomocą następujących danych: identyfikator podatkowy NIP i data urodzenia lub numer PESEL, a także kwota przychodu z zeznania za rok 2017 oraz jedna z kwot przychodu z informacji otrzymanej od pracodawcy za 2018 rok.

"Jeżeli podatnik nie posiada tych danych, będzie mógł się również uwierzytelnić przy pomocy profilu zaufanego" - dodała Domasiewicz.

Jak zaznaczyła, proces logowania jest łatwy i szybki, wystarczy tylko pamiętać o przygotowaniu odpowiednich danych przed jego rozpoczęciem.

"Po zalogowaniu się do usługi na pierwszej stronie zobaczymy, jaki dochód uzyskaliśmy w 2018 r. oraz jakie urząd przyjął odliczenia i ulgi. Tutaj mówimy o uldze prorodzinnej, o przekazaniu 1 proc. na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Te dwie dane są pobierane z zeznania podatkowego złożonego przez podatnika w roku ubiegłym" - tłumaczyła Domasiewicz.

Podkreśliła, że na profilu można w łatwy sposób nanosić zmiany. "Mamy przy każdej uldze, odliczeniu czy przy numerze rachunku przycisk +dodaj+ bądź +zmień+ i tutaj podatnik klikając otrzyma okno, gdzie w odpowiednie pola będzie mógł wpisać, czy korzysta np. z ulgi rehabilitacyjnej, internetowej, odsetkowej, czy chce dodać ulgę prorodzinną na kolejne dziecko, które na przykład urodziło się w roku 2018 i wcześniej z tej ulgi nie korzystał. Będzie mógł również dodać bądź zmienić rachunek bankowy, który zgłaszał wcześniej do urzędu albo nie zgłosił, a chce to zrobić" - wyjaśniła.

Podatnik będzie mógł też wskazać organizację charytatywną, którą chce zasilić 1 proc. podatku. Domasiewicz przypomniała, że do tej opcji będzie podpięta lista takich organizacji, z katalogu tego podatnik będzie mógł wybrać nowy podmiot.

W sytuacji, kiedy podatnik się pomyli, będzie mógł - również przy pomocy usługi Twój e-PIT - złożyć korektę zeznania podatkowego. W tym celu, po zalogowaniu się na swój profil i odnalezieniu wypełnionego PIT-u, należy kliknąć opcję "korekta". Podatnik otworzy uprzednio wypełnione zeznanie i będzie mógł dokonać zmian w obrębie każdego pola, po czym po ponownym przeliczeniu, pojawi się opcja +akceptuj+. Potwierdzone w ten sposób zeznanie zostanie wysłane do urzędu.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

"Korygować możemy zeznanie tak naprawdę cały czas, usługa będzie dostępna dla podatników nie tylko do 30 kwietnia, ale również po tym po terminie. Od 1 maja podatnik będzie mógł sprawdzić, jakie zeznanie zostało złożone, zawsze będzie mógł je pobrać, będzie mógł również pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru" - wyjaśniła Domasiewicz.

Przypominała, że urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) jest dokumentem, który dla różnych instytucji, organizacji, jak również dla samego podatnika potwierdza, że zeznanie zostało złożone.

Ekspertka zaznaczyła, że "zeznanie podatkowe może złożyć wyłącznie sam podatnik bez pomocy żadnego pełnomocnika, bez żadnych osób upoważnionych, np. księgowych" - powiedziała.

Jak podkreśliła: "Jeżeli podatnik czuję się niepewnie bądź nie ma dostępu do internetu, zawsze może skorzystać ze stanowiska komputerowego na sali obsługi w urzędzie skarbowym. Może również skorzystać z pomocy pracownika urzędu skarbowego, który na pewno wytłumaczy kwestie problemowe, pomoże, ale nie złoży i nie uzupełni danych za podatnika".

Domasiewicz wyjaśniła także, co należy zrobić w sytuacji, gdy podatnik chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem. "Po uwierzytelnieniu się do usługi podatnik będzie miał możliwość zmiany formy opodatkowania i wybrania opcji rozliczenia wspólnie z małżonkiem bądź też jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W przypadku osób, które chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem, będzie konieczne uwierzytelnienie również małżonka, z czym wiąże się podanie jego danych" - tłumaczyła.

Dodała, że takie zeznanie zostanie przeliczone i przedstawione jako rozliczenie wspólne. "Sam małżonek na swoim profilu nie musi się ponownie uwierzytelniać i odrzucać zeznania. Automatycznie po złożeniu wspólnego rozliczenia na koncie współmałżonka to zeznanie zostanie anulowane i pojawi się informacja, że zostało rozliczone zeznanie wspólne z małżonkiem" - zaznaczyła.

Przy czym małżonek będzie miał możliwość na swoim profilu złożenia korekty, gdyby jednak uznał, że chciałby powrócić do rozliczenia indywidualnego. (PAP)

ksk/ mmu/

Zobacz: Podatki 2019

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...