Dwie piąte podatników skorzystało z usługi Twój e-PIT

Dwie piąte podatników skorzystało z usługi Twój e-PIT /fot.Shutterstock / fot.Shutterstock
Z badań CBOS "PIT-y 2018" wynika, że dwie piąte podatników skorzystało z usługi Twój e-PIT, a ponad jedna czwarta nie wprowadziła żadnych zmian w zaproponowanym przez Krajową Administrację Skarbową rozliczeniu. Częściej z usługi korzystali lepiej wykształceni i zamożniejsi Polacy.

CBOS przypomina, że w tym roku Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników nową usługę – Twój e-PIT. Podatnicy korzystający z formularzy PIT-37 i PIT-38 mieli już sporządzone zeznanie podatkowe, w którym mogli wprowadzić zmiany lub zaakceptować je bez poprawiania. W majowym sondażu – podobnie jak w poprzednich latach – CBOS pytał badanych o kilka kwestii związanych z rozliczeniami.

Autopromocja

Zaznaczono, że zdecydowana większość badanych (74 proc.) należy do osób, które objęte są obowiązkiem rozliczenia z urzędem skarbowym podatku od dochodów osobistych za rok 2018. Ponad dwie piąte podatników (44 proc.) zadeklarowało, że skorzystało z nowej usługi Twój e-PIT, przy czym więcej niż co czwarty nie wprowadzał żadnych zmian w zaproponowanym przez KAS zeznaniu podatkowym (26 proc.), a blisko co piąty zdecydował się na wprowadzenie jakichś modyfikacji (18 proc.).

Niemal dwie piąte podatników (39 proc.), mimo że mogło skorzystać z tej usługi, zdecydowało się na przygotowanie własnego zeznania podatkowego.

"Najczęstszą przyczyną niekorzystania z usługi Twój e-PIT jest preferowanie innych sposobów rozliczeń (48 proc.)" - czytamy w raporcie. Co jedenasty ankietowany, który mógł skorzystać z tej usługi, ale nie zrobił tego, jako przyczynę wskazał brak dostępu do internetu (9 proc.).

"Tyle samo badanych zadeklarowało brak zaufania do tego typu metod (9 proc.). Część ankietowanych nie skorzystała z tego ułatwienia, gdyż ktoś inny rozliczył za nich PIT – biuro rachunkowe, rodzina, znajomi (9 proc.). Zbliżona liczba badanych nie zdecydowała się na usługę Twój e-PIT, gdyż przygotowane zeznanie im nie odpowiadało (7 proc.)" - napisano.

Wśród pozostałych przyczyn wymieniane były: problemy z logowaniem (5 proc.), trudności z wprowadzaniem zmian, modyfikacji (3 proc.) oraz inne problemy techniczne (2 proc.). Niewielka część podatników (8 proc. niekorzystających z tej metody) w ogóle nie wiedziała o tego typu ułatwieniu.

Zgodnie z wynikami badania, 22 proc. podatników korzystało z innych programów komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach. Czterech na dziesięciu podatników korzystało z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych (41 proc.), a trzech na dziesięciu zasięgało porad u fachowych doradców (29 proc.).

"Z analiz zróżnicowań społeczno-demograficznych wynika, że na skorzystanie z usługi Twój e-PIT częściej decydowali się młodsi ankietowani, lepiej wykształceni, respondenci z gospodarstw domowych o wyższych dochodach per capita (...). Natomiast z pomocy kogoś z rodziny lub znajomych najczęściej korzystali respondenci z wykształceniem zasadniczym zawodowym, z gospodarstw domowych o niższych dochodach per capita, a biorąc pod uwagę wiek – najmłodsi, mający od 18 do 24 lat, oraz osoby w wieku 55–64 lat" - napisano.

Dla ponad połowy podatników (59 proc.) rozliczenie rocznego zeznania podatkowego było łatwe, a dla co ósmego (13 proc.) stanowiło trudność. Znaczna część ankietowanych (28 proc.) nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Dla zdecydowanej większości korzystających z usługi Twój e-PIT oraz z innych programów komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach rozliczenie rocznego zeznania podatkowego było łatwe (odsetki odpowiednio: 76 proc i 78 proc.). Częściej niż inni trudności w rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego deklarowali badani gorzej wykształceni, znajdujący się w trudniejszej sytuacji materialnej, mieszkańcy wsi, a uwzględniając kryterium wieku – respondenci w wieku 55–64 oraz 18–24 lat.

"Z kolei dla badanych najlepiej wykształconych, znajdujących się w najlepszym położeniu materialnym, mieszkańców największych miast oraz respondentów w wieku 25–34 lat częściej niż dla pozostałych rozliczenie z fiskusem było łatwe" - dodano.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (348) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16–23 maja 2019 roku na liczącej 1079 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ je/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...