Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów

Patrycja Majzner
Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków, mediator sądowy
rozwiń więcej
Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów
W 2018 roku skórka (przedmioty występujące w grze Counter-Strike: Global Offensive) „Dragon Lore” do karabinu snajperskiego AWP w grze CS GO osiągnęła wartość 61 tysięcy dolarów. Transakcja została przeprowadzona pomiędzy dwoma graczami na platformie internetowej. Czy sprzedający miał świadomość, że na gruncie polskiego prawa podatkowego osiągnął przychód, który należy opodatkować?

Tak długo, jak gra toczy się w świecie wirtualnym, tak długo gracz może być spokojny i nie martwić się, że któregoś dnia organ podatkowy upomni się o należny podatek. Jednak w chwili, kiedy zdecyduje się sprzedać swoje przedmioty za realne pieniądze – wówczas zostanie u niego rozpoznany przychód podatkowy ze zrealizowanej transakcji.

Autopromocja

Jak zatem opodatkować przychody ze sprzedaży? Co jeśli nasze dziecko dokonuje nieświadomie czynności opodatkowanych?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Sprzedaż sporadyczna

Przyjmijmy, że gracz nie sprzedaje regularnie swoich przedmiotów wirtualnych. Wówczas mówimy o sprzedaży incydentalnej. Ustawa nie definiuje tego pojęcia. Możemy jednak odwołać się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. ETS wskazał, że  transakcją sporadyczną może być transakcja, która nie stanowi bezpośredniej, stałej ani istotnej części działalności podatnika, ani nie wymaga zaangażowania istotnych zasobów majątkowych.

Jeśli zatem transakcje są sporadyczne, to mamy do czynienia z przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Ale uwaga, jeśli gra jest oparta na szczegółowym regulaminie i dopuszcza obrót przedmiotami wirtualnymi, wówczas przychody należy zakwalifikować do przychodu z innych źródeł.

Tak, jak w przypadku walut wirtualnych – możliwe jest pomniejszenie przychodu o prawidłowo udokumentowane poniesione wydatki w celu nabycia danego przedmiotu wirtualnego. Jeśli jesteśmy w posiadaniu pełnej dokumentacji, wówczas możemy pomniejszyć przychód do opodatkowania. Dochód opodatkowany będzie zgodnie ze skalą podatkową 18% lub 32%.

Rozliczenia podatkowego dokonujemy poprzez złożenie PIT-36 do 30 kwietnia roku następnego po uzyskaniu przychodu.

Organy podatkowe potwierdziły powyższe stanowisko w interpretacjach indywidualnych np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 maja 2013 roku IPBII/1/415-226/13/AA lub z 17 września 2014 roku IBPBII/1/415-510/14/MK.

Sprzedaż regularna

Sytuacja zgoła inna. Gracz regularnie sprzedaje wirtualne przedmioty. Zatem zgodnie z art. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców, który stanowi, że działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły, powinien on zarejestrować działalność gospodarczą. Powinna zostać zarejestrowana pod symbolem PKD 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

Opodatkowanie przychodu będzie uzależnione od źródła pochodzenia przedmiotu tzn.:

  • Sprzedaż przedmiotów już istniejących (w formie odsprzedaży) – znajdzie tu zastosowanie 3% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2017 roku 0461-ITPB1.4511.19.2017.1.JS,
  • Sprzedaż przedmiotów wytworzonych przez gracza (w formie usługi) – znajdzie tu zastosowanie 8,5% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 25 kwietnia 2018 roku, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.107.2018.2.MM.

Należy także w tym miejscu dodać, że jako sprzedawca usług elektronicznych, zgodnie z art. 2 pkt. 26 ustawy o VAT sprzedający będzie podatnikiem podatku VAT. Będzie mógł jednak skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT (limit 200.000 zł).

Ponadto warto wspomnieć o dwóch interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 listopada 2016 r. (sygn. 1462-IPPP3.4512.792.2016.1.RD i 1462-IPPP3.4512.754.2016.1.RD), w których organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że sprzedaż przedmiotów wirtualnych na rzecz nabywców zagranicznych (zarówno podatników VAT jak i konsumentów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza Polską - w krajach Unii Europejskiej lub poza Unią Europejską) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

A co jeśli sprzedaży dokonali małoletni?

Jeśli sprzedającym okazało się nasze dziecko, wówczas zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to na nas rodzicach spoczywa obowiązek opodatkowania przychodu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jeśli przychód małoletniego przekroczy kwotę 3.089 zł. wtedy rodzice zostaną pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

A co jeśli jesteśmy kupującymi?

Wtedy ciążyć na nas będzie opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jako, że mamy do czynienia z innymi prawami majątkowymi, powinniśmy transakcję opodatkować z użyciem stawki 1%.

Problem przychodów i kosztów związanych z obrotem przedmiotami wirtualnymi jest dla organów podatkowych cały czas nowością. Zalecam więc regularne śledzenie orzecznictwa i interpretacji podatkowych, gdyż stanowisko może się zmieniać w związku z rozwojem tej branży.

Patrycja Majzner

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...