Zeznania podatkowe PIT w 2022 roku. Najczęstsze błędy podatników

Najczęstsze błędy w PIT
Co roku miliony podatników składają swoje deklaracje roczne PIT. Część z nich niestety trafia do urzędów skarbowych z uchybieniami. Podatnicy mylą się w podobnych miejscach i często w ten sam sposób. Dlatego poznając najpopularniejsze, najczęstsze błędy w PIT można uniknąć tych samych pomyłek we własnej, indywidualnej deklaracji (rocznym zeznaniu podatkowym PIT) w 2022 roku.

Błędnie wybrany identyfikator podatkowy

Jedną z pierwszych informacji, którą podatnik uzupełnia w swoim PIT jest wskazanie identyfikatora podatkowego. W przypadku dwóch najbardziej popularnych zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) czyli PIT-36 i PIT-37, podatnik może wybrać identyfikator podatkowy NIP lub PESEL - zarówno dla podatnika jak i dla jego małżonka. Odpowiadając na pytanie - Który z identyfikatorów należy wybrać? Podatnik powinien zwrócić się w stronę regulacji Ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 166). Wskazując w art.3, że identyfikatorem podatkowym jest:

Autopromocja
  • numer PESEL - w przypadku podatników będących osobami fizycznymi niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub nieprowadzących działalności gospodarczej;
  • NIP - w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu.

Nieprawidłowy formularz podatkowy

Bardzo podstawowym błędem rzutującym następnie na całą pracę podatnika jest wybór nieprawidłowego formularza PIT. Podatnicy szczególnie często mylą między innymi deklaracje PIT 36 i PIT 37. W takim przypadku podatnik nie rozliczy się poprawnie i nie spełni odpowiednio swojego obowiązku podatkowego w rozumieniu art. 45 ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.). Dlatego w każdym przypadku warto zapoznać się z pouczeniami znajdującymi się na początku formularza, broszurami informacyjnymi do tego druku, a w przypadku korzystania z PIT online wykorzystać wsparcie profesjonalnych aplikacji w wyborze odpowiedniego wzoru zeznania.

Nieaktualny wzór formularza

Drugim powodem, dlaczego formularz PIT może zostać uznany za nieprawidłowy jest wykorzystanie nieaktualnego wzoru formularza. Formularze ulegają zmianom i aktualizacjom. W przypadku najpopularniejszych z nich można wskazać, że dla formularzy składanych od 21.12.2021 PIT-36 obowiązuje druk numer 29, dla PIT-37 druk numer 28, dla PIT-38 druk numer 15. Numer druku można sprawdzić:

  • w przypadku zeznania w formie tradycyjnej na dole każdej jego strony obok nazwy (numeru) formularza w nawiasie, na przykład: PIT-37(28);
  • Dla PIT elektronicznego (PIT online) należy sprawdzić, czy dostawca oprogramowania udostępnia aktualne dane i formularze.

Błędy obliczeniowe

Typowymi błędami popełnianymi przez podatników są również błędy obliczeniowe. Wynikają one z różnych przyczyn, w tym z braku zaokrąglenia (lub nieprawidłowych zaokrągleń), wpisywania wartości w niewłaściwe pola, nierzetelnego przepisywania danych z PIT-11. W tym miejscu warto rekomendować co najmniej podwójną weryfikację deklaracji podatkowej przed jej wysłaniem – w tym na przykład sprawdzenie jej przez innego członka rodziny (zasada tak zwanych dwóch par oczu). Dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z profesjonalnych narzędzi do pracy nad formularzem.

Nieuprawnione skorzystanie z ulg i zwolnień

Część podatników wykorzystuje zwolnienia i ulgi w sposób nieuprawniony lub za wysoki. Z dość popularnych błędów można wskazać między innymi zbyt wysokie skorzystanie z ulgi na dzieci, podczas gdy limit kwoty jaka przysługuje do zwrotu zależy od wysokości składek ZUS i zdrowotnych. Kolejnym częstym błędem jest wykorzystanie ulgi prorodzinnej za cały rok, w przypadku jeżeli dziecko w ciągu roku podatkowego ukończyło maksymalny wiek uprawniający do skorzystania z ulgi. W takim wypadku rodzicom przysługuje prawo do ulgi tylko za miesiące do ukończenia danego roku życia (np. 18).

Błędne rozliczenie z małżonkiem

W przypadku wyboru opodatkowania wspólnego z małżonkiem podatnicy powinni pamiętać, że zostało ono skierowane tylko do tych podatników, którzy spełniają określone w ustawie o PIT warunki. Zgodnie z art. 6 tego aktu prawnego ze wspólnego opodatkowania dochodów małżonków skorzystać mogą:

Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:

1)przez cały rok podatkowy albo

2)od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego

- mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

Braki i ominięcia

Należy pamiętać, że formularz ma określone obligatoryjne do wypełnienia części. Jeżeli taki błąd (np. nie podanie numeru PESEL lub danych identyfikacyjnych) zostanie uzupełniony, to deklaracja może zostać uznana za złożoną w terminie. Błędem formalnym jest również niepodpisanie deklaracji podatkowej, zarówno w wersji papierowej jak i w wersji elektronicznej. Dlatego należy koniecznie pamiętać o jej podpisaniu, jeżeli taki brak nie zostanie uzupełniony deklaracja nie wywoła żadnych skutków prawnych. W praktyce można zauważyć, że tego typu braki zdarzają się zasadniczo częściej w PIT tradycyjnych niż w PIT elektronicznie. Wynika to z faktu, że najczęściej aplikacje do PIT uniemożliwiają przesłanie formularza nie wypełnionego w całości.

Źródła opracowania:

  • Ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 166).
  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.).

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...