Ulga odsetkowa w PIT

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Ulga odsetkowa - kiedy odsetki od kredytu mieszkaniowego zmniejszą podatek PIT? / Fotolia
Podatnicy PIT, którzy zaciągnęli kredyty mieszkaniowe w latach 2002-2006, nadal mogą korzystać (na zasadzie praw nabytych) z ulgi odsetkowej. Ulga ta zapewnia znaczące oszczędności podatkowe dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych, ale sposób jej działania jest dość skomplikowany (m.in. ze względu na limit odliczeń). Warto zatem omówić podstawowe zasady działania ulgi odsetkowej. Wiedza na ten temat jest szczególnie ważna dla osób, które mimo uprawnień dotychczas nie wykorzystywały wspomnianej ulgi.

Prawo rozliczenia odsetek mają posiadacze „hipotek” z lat 2002 - 2006

Na wstępie trzeba przypomnieć, że prawo odliczania części odsetek od dochodu w ramach ulgi odsetkowej mają osoby, które pomiędzy 1 stycznia 2002 r. i 31 grudnia 2006 r. zaciągnęły kredyt mieszkaniowy w banku lub SKOK-u. Później (tzn. od 1 stycznia 2007 r.), z ulgi odsetkowej nie mogli już skorzystać nowi kredytobiorcy.

Autopromocja

Takie ograniczenie zostało wprowadzone m.in. w związku z kosztami finansowania programu Rodzina na Swoim. Warto dodać, że granicznym terminem korzystania z ulgi odsetkowej (na prawach nabytych), jest rok podatkowy 2027 r. Wówczas wspomnianą ulgę będą mogły jeszcze uwzględnić osoby, które nie spłaciły zadłużenia. Spłata kredytu skutkuje bowiem utratą prawa do rozliczania ulgi odsetkowej. To rozwiązanie jest logiczne, gdyż kredytobiorca pozbywający się długu (terminowo lub na wskutek wcześniejszej spłaty), nie musi już płacić odsetek.

Ulga odsetkowa dotyczy kredytów z lat 2002 - 2006, które służyły do:

  • finansowania budowy domu jednorodzinnego
  • sfinansowania zakupu nowego domu jednorodzinnego lub nowego lokalu mieszkalnego od spółdzielni
  • finansowania zakupu nowego lokalu mieszkalnego lub nowego domu jednorodzinnego od dewelopera
  • sfinansowania przebudowy budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne (jeśli powstało  samodzielne mieszkanie)
  • finansowania rozbudowy lub nadbudowy budynku na cele mieszkalne
  • refinansowania długu związanego z powyższymi celami (uwaga: w przypadku kredytu refinansowego, ulgę odsetkową można uwzględniać do planowanego czasu spłaty pierwotnego zobowiązania, ale nie dłużej niż do końca 2027 r.)

Co ważne, prawa do rozliczania ulgi odsetkowej nie mają osoby, które wcześniej korzystały z tzw. „dużej ulgi budowlanej”. To ograniczenie dotyczy również małżonka osoby rozliczającej wcześniej „dużą ulgę budowlaną” (nawet jeśli wykorzystanie wspomnianej ulgi przez obecnego męża lub obecną żonę nastąpiło jeszcze przed ślubem). Ulga odsetkowa nie przysługuje także podczas spłaty kredytów z programu Rodzina na Swoim udzielonych w 2006 r.   

Fiskus niestety ogranicza kwotę dostępnego odliczenia od dochodu …  

Złą wiadomością dla podatników jest to, że fiskus przewidział ograniczenie wysokości odsetek pomniejszających dochód. Takie odliczenie dotyczy tylko faktycznie zapłaconych odsetek od kwoty kredytu, która nie przekracza limitu – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Podatnik bierze pod uwagę limit z roku zakończenia inwestycji i nie zmienia go aż do końca rozliczania ulgi odsetkowej. Rok ukończenia inwestycji jest tożsamy z rokiem zakupu mieszkania lub rokiem zakończenia samodzielnie realizowanej inwestycji budowlanej (budowa/rozbudowa/nadbudowa/przebudowa). Z ulgi odsetkowej niestety nie skorzystają osoby, które formalnie zakończyły budowę/rozbudowę/nadbudowę lub przebudowę później niż po trzech latach od uzyskania pozwolenia. Trzyletni termin nalicza się od końca roku, w którym uzyskano pozwolenie budowlane.

Kwotę rocznego odliczenia w ramach ulgi odsetkowej, można określić korzystając z poniższego wzoru. Ten wzór znajduje zastosowanie, gdy początkowa wartość kredytu mieszkaniowego była większa od limitu dla roku zakończenia inwestycji.

Kwota pomniejszająca dochód podatnika = wysokość faktycznie zapłaconych odsetek x (limit z roku zakończenia inwestycji/wartość kredytu na cele mieszkaniowe)

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Jeżeli kredyt sfinansował również zakup miejsca postojowego, garażu albo działki budowlanej, to uwzględniane odsetki trzeba proporcjonalnie pomniejszyć, bo ulga odsetkowa dotyczy wyłącznie kupna lokum lub budowy/rozbudowy/nadbudowy/przebudowy (bez potrzebnego gruntu). 

 

Podatnik musi pamiętać, że limit dla roku zakończenia inwestycji dotyczy obydwojga małżonków, a do obliczeń trzeba przyjąć całą wartość wspólnie zapłaconych odsetek (określoną na podstawie dokumentów z banku lub SKOK-u). Co ważne, odliczeniu nie podlegają odsetki, które zapłaciła inna osoba niż podatnik (patrz interpretacja indywidualna numer ITPB2/415-687a/11/MU). Jeśli kredyt był rozliczany w walucie obcej, to wszelkie kalkulacje odsetek i początkowego zadłużenia wykonuje się na podstawie średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed datą wypłaty kapitału lub spłaty odsetek.

Ostatni ważny „haczyk”, dotyczy uwzględnienia ulgi odsetkowej w formularzu PIT. Osoba po raz pierwszy korzystająca z opisywanej ulgi, musi dołączyć formularze PIT-2K oraz PIT/D do PIT - 28, PIT - 36 lub PIT - 37. W kolejnych latach, ulgę odsetkową wykazuje się tylko na dodatkowym formularzu PIT/D.  

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...