Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich

Izabela Żurkowska-Mróz
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
Opodatkowanie wygranej w zakładach bukmacherskich / Fotolia
Sposób opodatkowania wygranej w zakładach bukmacherskich zależny jest od tego, czy zakłady są urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy też nie.

Forma rozrywki i hazardu, jaką jest obstawianie wyników sportowych, nie jest niczym nowym. Już w starożytności obstawiano walki gladiatorów, czy wyścigi rydwanów. W XVIII wieku, w Londynie, rozpoczęła się moda na obstawianie wyścigów konnych. Jednak dopiero dzięki sieci Internet zakłady bukmacherskie stały się niezwykle popularne i dostępne. Możemy obstawiać nie tylko wyniki zawodów sportowych, ale także wyborów prezydenckich i innych wydarzeń, a organizator zakładów może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie.

Autopromocja

Wysokość ewentualnej wygranej zależy od ustalonego przez bukmachera kursu na dany wynik, obowiązującego w momencie zawarcia zakładu.

Sposób opodatkowania wygranej jest uzależniony od tego, czy zakłady są urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czy też nie.

W pierwszym przypadku wygrane do kwoty 2280 zł są wolne od podatku na podstawie art. 21 ust 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audiotekstowych, czyli związanych z odpłatnym połączeniem telefonicznym lub wysłaniem wiadomości SMS przy użyciu publicznej sieci telekomunikacyjnej i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł.

Wyższe wygrane opodatkowane są 10% podatkiem ryczałtowym na podstawie art. 30 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej, ani składać stosownej deklaracji do organu skarbowego. Płatnikiem podatku, czyli osobą która nalicza i odprowadza podatek, jest organizator zakładów, on też składa deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A. Wyjątek stanowi wygrana uzyskana przez przedsiębiorcę, o ile wynika z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, powinna być uwzględniona jako przychód z tej działalności.

Stosownie do postanowień powołanego powyżej przepisu, od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Jeśli organizator jest z poza Unii Europejskiej lub z innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wygraną należy wykazać w zeznaniu rocznym jako przychód z innych źródeł zgodnie z dyspozycją art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, czyli opodatkować na zasadach ogólnych, według skali podatkowej w zeznaniu podatkowym (łącznie z innymi dochodami) składanym do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym uzyskany został przychód z wygranej, na formularzu PIT-36.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...