| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > PIT od przychodu z tytułu udzielenia licencji na grę komputerową

PIT od przychodu z tytułu udzielenia licencji na grę komputerową

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki. Po pierwsze, konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu lub artystycznego wykonania. Po drugie zaś, osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych albo rozporządzaniem nimi, stanowić skutek takiego korzystania lub rozporządzenia w postaci odpowiedniego wynagrodzenia autorskiego lub wykonawczego.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 sierpnia 2016r., ITPB1/4511-498/16/MR.

Sprawa dotyczyła podatnika, który jest autorem gry komputerowej przeznaczonej do elektronicznej dystrybucji online i używania na różnych elektronicznych urządzeniach przez użytkowników końcowych. Na podstawie umowy dystrybucyjnej podatnik przekazuje niewyłączną licencję na rozpowszechnianie i używanie jego gry. Podatnik zachowuje prawa autorskie do gry. Udzielona użytkownikowi końcowemu poprzez platformę licencja jest odpłatna, ważna w określonych krajach i bezterminowa, uprawniająca do wykonywania, wyświetlania i używania gry na urządzeniu.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy dochód wynikający z przychodów z dystrybucji gry komputerowej należy rozliczać, jako przychód z prowadzenia działalności gospodarczej, i czy można go rozliczać jako przychód ze sprzedaży praw autorskich, bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że gra komputerowa jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a opisana umowa jest w istocie umową o przeniesieniu praw autorskich, która nie została wymieniona w katalogu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji nie rodzi ona obowiązku rozliczania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane ze sprzedaży licencji stanowią odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Organ uznał stanowisko podatnika w całości za prawidłowe.

Stanisław Kędzierski

Źródło: taxonline.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »