reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT

Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT

Coraz więcej ludzi interesuje się zakupem złota – to dobry inwestycyjny krok. Warto jednak pamiętać o niejednolitej interpretacji przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) obciążającego dochody ze sprzedaży zakupionego złota. Co, kiedy i czy w ogóle należy płacić, podpowiadają eksperci Cafe Finance.

Złoto inwestycyjne

Nie prowadzisz działalności, chcesz nabyć trochę cennego kruszcu dla swoich potrzeb. Czy kupując złoto, a następnie sprzedając je z zyskiem musisz płacić podatek? I czy powinno się wykazać dochód w naszym rocznym zeznaniu? Takie pytania pojawiają się bardzo często, jednak odpowiedź na nie, jest niejednoznaczna.

Zanim jednak przystąpimy do odpowiedzi, należy przypomnieć czym, według definicji ustawodawcy, jest złoto inwestycyjne. Jak wynika z ustawy o podatku VAT jest nim:

  • złoto w sztabkach (lub w postaci płytek) o próbie minimum 995 tysięcznych, co oznacza, że stop musi zawierać co najmniej 99,5% czystego złota;
  • złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych (minimum 90% czystego złota w stopie), wybite po roku 1800, będące obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia oraz sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie;
  • złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

I już na samym początku musimy pamiętać – dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego są w Polsce zwolnione z podatku VAT  na mocy art. 122 ustawy o VAT. Warto jednak wiedzieć, że inne kruszce, takie jak srebro czy platyna już nie korzystają ze zwolnienia z VAT.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Złoto to rzeczy

Według interpretacji dyrektorów kilku krajowych Izb Skarbowych, którzy zgodnie z artykułem 45 kodeksu cywilnego, uznali złoto inwestycyjne za „rzecz”, jeśli zdecydujemy się na zakup, a następnie sprzedamy złoto po upływie minimum 6 miesięcy, nie musimy zgłaszać tego faktu w naszej deklaracji PIT.

Jako nabywcy nie unikniemy jednak opłaty wynikającej z podatku od czynności prawno-cywilnych. 2% podatkiem obarczone są umowy sprzedaży rzeczy lub praw, w których przenosimy własność rzeczy lub prawa na kupującego. Warto jednak pamiętać, pod PCC podpadają tylko umowy, których wartość przekracza 1000 zł.

Jeśli jednak zdecydujemy się na sprzedaż złota (lub innych metali szlachetnych) w okresie krótszym niż pół roku po jego zakupieniu, transakcja podlega opodatkowaniu PIT. Warto więc pamiętać, że po zakończeniu roku podatkowego, w którym zarobiliśmy na transakcjach związanych ze sprzedażą złota, musimy wykazać nasz dochód składając PIT-36. Zeznanie tradycyjnie składamy do końca kwietnia roku następującego po sprzedaży.

Co na to KIP i MF?

Krajowa Informacja Podatkowa i Ministerstwo Finansów inaczej interpretuje przepisy. Zdaniem urzędników, jeżeli kupujemy kruszce w celach inwestycyjnych, to jest to forma kapitału inwestycyjnego, o którą definiuje art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.  Szczególnie, jeśli nie posiadamy złota fizycznie, a kupujemy jedynie certyfikaty. Co z tego wynika?

Dochód ze sprzedaży złota, rozumiany w ten sposób, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym. Stawka ta jest niezależna od momentu sprzedaży.

Monety kolekcjonerskie

Sprzedaż monet kolekcjonerskich nie różni się od sprzedaży złota w sztabkach lub  tzw. monet inwestycyjnych (np. liść klonu czy australijski kangur). Monety kolekcjonerskie traktuje się jak rzecz (w tym przypadku nie ma rozbieżności interpretacyjnych) i jeśli zdecydujemy się na ich sprzedaż przekraczając termin 6 miesięcy od ich nabycia, nie zostaniemy obarczeni kosztami podatku dochodowego. Jeśli zaś wartość transakcji będzie przekraczać 1000 zł. jako nabywcy będziemy zobligowani do wniesienia 2% podatku PCC.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na zakup monet od firmy – np. trudniącej się sprzedażą artykułów kolekcjonerskich, to jako nabywcy będziemy zwolnieni z PCC.

Rozliczenia podatkowe inwestycji w złoto

Rozdźwięk w interpretacjach dotyczących przychodu pochodzącego ze sprzedaży złota, polega głównie na braku rozróżnienia między złotem rzeczywistym, a tym, które kupujemy tylko na papierze.

Jeśli więc:

1. Kupujemy złoto lub monety inwestycyjne za 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W kwietniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

Jako kupujący: płacimy podatek PCC (2%) od sumy transakcji, czyli od 2200 zł.

2. Kupujemy złoto lub monety inwestycyjne za 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W grudniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy.

Jako sprzedający:  NIE płacimy PODATKU DOCHODOWEGO

Jako kupujący: płacimy podatek PCC (2%) od sumy transakcji, czyli od 2200 zł.

3. Kupujemy certyfikaty na złoto (złoto wirtualne, złoto „na papierze”) o wartości 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W kwietniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

4. Kupujemy certyfikat na złoto o wartości 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W grudniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

Zakup złota traktowany jest jako inwestycja i jest oprocentowany 19% podatkiem, niezależnie od czasu sprzedaży i zakupu!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama