REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT
Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej ludzi interesuje się zakupem złota – to dobry inwestycyjny krok. Warto jednak pamiętać o niejednolitej interpretacji przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) obciążającego dochody ze sprzedaży zakupionego złota. Co, kiedy i czy w ogóle należy płacić, podpowiadają eksperci Cafe Finance.

Złoto inwestycyjne

Nie prowadzisz działalności, chcesz nabyć trochę cennego kruszcu dla swoich potrzeb. Czy kupując złoto, a następnie sprzedając je z zyskiem musisz płacić podatek? I czy powinno się wykazać dochód w naszym rocznym zeznaniu? Takie pytania pojawiają się bardzo często, jednak odpowiedź na nie, jest niejednoznaczna.

Autopromocja

Zanim jednak przystąpimy do odpowiedzi, należy przypomnieć czym, według definicji ustawodawcy, jest złoto inwestycyjne. Jak wynika z ustawy o podatku VAT jest nim:

  • złoto w sztabkach (lub w postaci płytek) o próbie minimum 995 tysięcznych, co oznacza, że stop musi zawierać co najmniej 99,5% czystego złota;
  • złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych (minimum 90% czystego złota w stopie), wybite po roku 1800, będące obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia oraz sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie;
  • złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

I już na samym początku musimy pamiętać – dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego są w Polsce zwolnione z podatku VAT  na mocy art. 122 ustawy o VAT. Warto jednak wiedzieć, że inne kruszce, takie jak srebro czy platyna już nie korzystają ze zwolnienia z VAT.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Złoto to rzeczy

Według interpretacji dyrektorów kilku krajowych Izb Skarbowych, którzy zgodnie z artykułem 45 kodeksu cywilnego, uznali złoto inwestycyjne za „rzecz”, jeśli zdecydujemy się na zakup, a następnie sprzedamy złoto po upływie minimum 6 miesięcy, nie musimy zgłaszać tego faktu w naszej deklaracji PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako nabywcy nie unikniemy jednak opłaty wynikającej z podatku od czynności prawno-cywilnych. 2% podatkiem obarczone są umowy sprzedaży rzeczy lub praw, w których przenosimy własność rzeczy lub prawa na kupującego. Warto jednak pamiętać, pod PCC podpadają tylko umowy, których wartość przekracza 1000 zł.

Jeśli jednak zdecydujemy się na sprzedaż złota (lub innych metali szlachetnych) w okresie krótszym niż pół roku po jego zakupieniu, transakcja podlega opodatkowaniu PIT. Warto więc pamiętać, że po zakończeniu roku podatkowego, w którym zarobiliśmy na transakcjach związanych ze sprzedażą złota, musimy wykazać nasz dochód składając PIT-36. Zeznanie tradycyjnie składamy do końca kwietnia roku następującego po sprzedaży.

Co na to KIP i MF?

Krajowa Informacja Podatkowa i Ministerstwo Finansów inaczej interpretuje przepisy. Zdaniem urzędników, jeżeli kupujemy kruszce w celach inwestycyjnych, to jest to forma kapitału inwestycyjnego, o którą definiuje art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.  Szczególnie, jeśli nie posiadamy złota fizycznie, a kupujemy jedynie certyfikaty. Co z tego wynika?

Dochód ze sprzedaży złota, rozumiany w ten sposób, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym. Stawka ta jest niezależna od momentu sprzedaży.

Monety kolekcjonerskie

Sprzedaż monet kolekcjonerskich nie różni się od sprzedaży złota w sztabkach lub  tzw. monet inwestycyjnych (np. liść klonu czy australijski kangur). Monety kolekcjonerskie traktuje się jak rzecz (w tym przypadku nie ma rozbieżności interpretacyjnych) i jeśli zdecydujemy się na ich sprzedaż przekraczając termin 6 miesięcy od ich nabycia, nie zostaniemy obarczeni kosztami podatku dochodowego. Jeśli zaś wartość transakcji będzie przekraczać 1000 zł. jako nabywcy będziemy zobligowani do wniesienia 2% podatku PCC.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na zakup monet od firmy – np. trudniącej się sprzedażą artykułów kolekcjonerskich, to jako nabywcy będziemy zwolnieni z PCC.

Rozliczenia podatkowe inwestycji w złoto

Rozdźwięk w interpretacjach dotyczących przychodu pochodzącego ze sprzedaży złota, polega głównie na braku rozróżnienia między złotem rzeczywistym, a tym, które kupujemy tylko na papierze.

Jeśli więc:

1. Kupujemy złoto lub monety inwestycyjne za 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W kwietniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

Jako kupujący: płacimy podatek PCC (2%) od sumy transakcji, czyli od 2200 zł.

2. Kupujemy złoto lub monety inwestycyjne za 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W grudniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy.

Jako sprzedający:  NIE płacimy PODATKU DOCHODOWEGO

Jako kupujący: płacimy podatek PCC (2%) od sumy transakcji, czyli od 2200 zł.

3. Kupujemy certyfikaty na złoto (złoto wirtualne, złoto „na papierze”) o wartości 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W kwietniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

4. Kupujemy certyfikat na złoto o wartości 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W grudniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

Zakup złota traktowany jest jako inwestycja i jest oprocentowany 19% podatkiem, niezależnie od czasu sprzedaży i zakupu!


Warto wiedzieć, że jeśli kupujemy złoto za pośrednictwem biura maklerskiego, zostanie nam doręczony PIT 8C, na podstawie którego prowadzimy nasze dalsze rozliczenia podatkowe.

Przy zakupie monet i złota od prywatnych osób – płacimy podatek PCC, jeśli zaś zdecydujemy się na zakup przy udziale firmy – bura maklerskiego (certyfikaty) lub mennicy (złoto inwestycyjne) – PCC zostaje zniesione.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA