Kategorie

Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT

Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT
Złoto inwestycyjne – opodatkowanie PIT, PCC i VAT
Fotolia
Coraz więcej ludzi interesuje się zakupem złota – to dobry inwestycyjny krok. Warto jednak pamiętać o niejednolitej interpretacji przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) obciążającego dochody ze sprzedaży zakupionego złota. Co, kiedy i czy w ogóle należy płacić, podpowiadają eksperci Cafe Finance.

Złoto inwestycyjne

Nie prowadzisz działalności, chcesz nabyć trochę cennego kruszcu dla swoich potrzeb. Czy kupując złoto, a następnie sprzedając je z zyskiem musisz płacić podatek? I czy powinno się wykazać dochód w naszym rocznym zeznaniu? Takie pytania pojawiają się bardzo często, jednak odpowiedź na nie, jest niejednoznaczna.

Zanim jednak przystąpimy do odpowiedzi, należy przypomnieć czym, według definicji ustawodawcy, jest złoto inwestycyjne. Jak wynika z ustawy o podatku VAT jest nim:

 • złoto w sztabkach (lub w postaci płytek) o próbie minimum 995 tysięcznych, co oznacza, że stop musi zawierać co najmniej 99,5% czystego złota;
 • złote monety o próbie co najmniej 900 tysięcznych (minimum 90% czystego złota w stopie), wybite po roku 1800, będące obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia oraz sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie;
 • złoto reprezentowane przez papiery wartościowe.

I już na samym początku musimy pamiętać – dostawa, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import złota inwestycyjnego są w Polsce zwolnione z podatku VAT  na mocy art. 122 ustawy o VAT. Warto jednak wiedzieć, że inne kruszce, takie jak srebro czy platyna już nie korzystają ze zwolnienia z VAT.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Złoto to rzeczy

Według interpretacji dyrektorów kilku krajowych Izb Skarbowych, którzy zgodnie z artykułem 45 kodeksu cywilnego, uznali złoto inwestycyjne za „rzecz”, jeśli zdecydujemy się na zakup, a następnie sprzedamy złoto po upływie minimum 6 miesięcy, nie musimy zgłaszać tego faktu w naszej deklaracji PIT.

Jako nabywcy nie unikniemy jednak opłaty wynikającej z podatku od czynności prawno-cywilnych. 2% podatkiem obarczone są umowy sprzedaży rzeczy lub praw, w których przenosimy własność rzeczy lub prawa na kupującego. Warto jednak pamiętać, pod PCC podpadają tylko umowy, których wartość przekracza 1000 zł.

Jeśli jednak zdecydujemy się na sprzedaż złota (lub innych metali szlachetnych) w okresie krótszym niż pół roku po jego zakupieniu, transakcja podlega opodatkowaniu PIT. Warto więc pamiętać, że po zakończeniu roku podatkowego, w którym zarobiliśmy na transakcjach związanych ze sprzedażą złota, musimy wykazać nasz dochód składając PIT-36. Zeznanie tradycyjnie składamy do końca kwietnia roku następującego po sprzedaży.

Co na to KIP i MF?

Krajowa Informacja Podatkowa i Ministerstwo Finansów inaczej interpretuje przepisy. Zdaniem urzędników, jeżeli kupujemy kruszce w celach inwestycyjnych, to jest to forma kapitału inwestycyjnego, o którą definiuje art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.  Szczególnie, jeśli nie posiadamy złota fizycznie, a kupujemy jedynie certyfikaty. Co z tego wynika?

Dochód ze sprzedaży złota, rozumiany w ten sposób, podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym. Stawka ta jest niezależna od momentu sprzedaży.

Monety kolekcjonerskie

Sprzedaż monet kolekcjonerskich nie różni się od sprzedaży złota w sztabkach lub  tzw. monet inwestycyjnych (np. liść klonu czy australijski kangur). Monety kolekcjonerskie traktuje się jak rzecz (w tym przypadku nie ma rozbieżności interpretacyjnych) i jeśli zdecydujemy się na ich sprzedaż przekraczając termin 6 miesięcy od ich nabycia, nie zostaniemy obarczeni kosztami podatku dochodowego. Jeśli zaś wartość transakcji będzie przekraczać 1000 zł. jako nabywcy będziemy zobligowani do wniesienia 2% podatku PCC.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na zakup monet od firmy – np. trudniącej się sprzedażą artykułów kolekcjonerskich, to jako nabywcy będziemy zwolnieni z PCC.

Rozliczenia podatkowe inwestycji w złoto

Rozdźwięk w interpretacjach dotyczących przychodu pochodzącego ze sprzedaży złota, polega głównie na braku rozróżnienia między złotem rzeczywistym, a tym, które kupujemy tylko na papierze.

Jeśli więc:

1. Kupujemy złoto lub monety inwestycyjne za 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W kwietniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

Jako kupujący: płacimy podatek PCC (2%) od sumy transakcji, czyli od 2200 zł.

2. Kupujemy złoto lub monety inwestycyjne za 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W grudniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy.

Jako sprzedający:  NIE płacimy PODATKU DOCHODOWEGO

Jako kupujący: płacimy podatek PCC (2%) od sumy transakcji, czyli od 2200 zł.

3. Kupujemy certyfikaty na złoto (złoto wirtualne, złoto „na papierze”) o wartości 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W kwietniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

4. Kupujemy certyfikat na złoto o wartości 2000 zł. Zakup nastąpił w styczniu 2016 roku. W grudniu 2016 r. zdecydowaliśmy się na sprzedaż za 2200 zł.

Sprzedaż nastąpiła po upływie 6 miesięcy.

Jako sprzedający: płacimy PODATEK DOCHODOWY – płacimy do od sumy zysku – czyli od 200 (2200-2000= 200). Dochód wykazujemy w PIT 38

Zakup złota traktowany jest jako inwestycja i jest oprocentowany 19% podatkiem, niezależnie od czasu sprzedaży i zakupu!


Warto wiedzieć, że jeśli kupujemy złoto za pośrednictwem biura maklerskiego, zostanie nam doręczony PIT 8C, na podstawie którego prowadzimy nasze dalsze rozliczenia podatkowe.

Przy zakupie monet i złota od prywatnych osób – płacimy podatek PCC, jeśli zaś zdecydujemy się na zakup przy udziale firmy – bura maklerskiego (certyfikaty) lub mennicy (złoto inwestycyjne) – PCC zostaje zniesione.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw w grupie spółek

  Wiążące polecenie w grupie spółek. Spółka dominująca uczestnicząca w grupie spółek będzie mogła wydawać spółce zależnej wiążące polecenia – nie zawsze jednak spółka zależna będzie nimi związana. Skutki wiążącego polecenia w grupie spółek i okoliczności odmowy jego wykonania wyjaśnia Bartosz Lewandowski – aplikant radcowski z Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych.

  Będą wyjaśnienia podatkowe do Polskiego Ładu

  Polski Ład. Chcemy opublikować wyjaśnienia podatkowe, dotyczące rozwiązań wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców, które będą wiążące dla administracji – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas EKG w Katowicach

  Ekologia coraz ważniejsza w strategiach firm

  Ekologia w strategiach firm. Prawie 57% firm na świecie uważa, że pandemia przyspieszyła realizację celów środowiskowych w firmie. Instytucje finansowe i rosnące oczekiwania społeczne są głównym katalizatorem zmian – wynika z najnowszego raportu ING i EY Biznes dla klimatu. Raport o zmianie priorytetów.

  Gadżety reklamowe a koszty uzyskania przychodów

  Gadżety reklamowe a koszty. Wydatki poniesione na nabycie drobnych gadżetów z logo podatnika, które są rozdawane dobrowolnie i nieodpłatnie, stanowią wydatki reklamowe. Tego rodzaju wydatki, jako spełniające kryteria z art. 15 ust 1 ustawy o CIT, mogą być w całości uznane za koszty uzyskania przychodów. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 17 września 2021 r.

  Kiedy można odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych?

  Odliczenie VAT od artykułów spożywczych. Podatnicy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nabywają różnego rodzaju artykuły spożywcze wpływające na komfort organizowania spotkań, motywację pracowników czy postrzeganie przedsiębiorcy na rynku. Kiedy możliwe jest odliczenie VAT od tych artykułów?

  Crowdsourcing jako model wsparcia i rozwoju biznesu

  Crowdsourcing można określić jako tzw. mądrość ludu czy wiedzę tłumu. Wbrew pozorom i anglojęzycznej nazwie, zjawisko to miało swoje odzwierciedlenie w życiu społecznym już w XVIII wieku. Wtedy to brytyjski rząd ogłosił konkurs dla obywateli na opracowanie najlepszego sposobu określania dokładnej pozycji statku na morzu. Ustalono nagrodę w wys. 20 tys. funtów, a proporcjonalnie otrzymywał ją każdy, kto miał choćby minimalny udział w rozwiązanie problemu. To jedna z pierwszych sytuacji, w których pojawiła się idea crowdsourcingu. Jak wykorzystać ją we współczesnym biznesie?

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna

  Sprzedaż firmowego laptopa osobie prywatnej a kasa fiskalna. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, zamierza sprzedać firmowy laptop. Czy jeżeli laptop zostanie sprzedany osobie prywatnej, konieczne będzie nabycie przez osobę fizyczną kasy fiskalnej? Dodam, że obecnie osoba ta nie ma kasy fiskalnej.

  Zakup samochodu w innym kraju UE przez podatnika zwolnionego z VAT

  Zakup samochodu a zwolnienie z VAT. Nasz klient, który korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót, chce kupić w Niemczech, na firmę, używany samochód o wartości około 60 000 zł. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu? Czy nasz klient straci prawo do zastosowania zwolnienia?

  Zakup pieca gazowego w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Ulga rehabilitacyjna. Czy zakup grzewczego pieca gazowego, zapewniającego ciepło w mieszkaniu oraz ciepłą, bieżącą wodę stanowi wydatek ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, w związku z niepełnosprawnością związaną z narządami ruchu? Czy kwota tego zakupu podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

  Zmiany w VAT - SLIM VAT 2

  Zmiany w VAT. 1 października 2021 r. wchodzi w życie zdecydowana większość przepisów ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe wprowadzającej tzw. pakiet SLIM VAT 2, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 6 września 2021 r. Część zmian weszła w życie już 7 września br. Co się zmienia w rozliczeniach VAT?

  Polski Ład. Propozycje zmian w VAT

  Polski Ład, wśród licznych zmian przepisów prawa podatkowego, zawiera także nowe propozycje w zakresie ustawy o VAT, które mogą zacząć obowiązywać już od 2022 r. Oto najważniejsze zmiany w VAT w ramach Polskiego Ładu.

  Kościński o Polskim Ładzie: Zostawiamy więcej pieniędzy dla tych co zarabiają mniej

  Polski Ład. Chodzi tu o elementarną sprawiedliwość. Nie może być tak, że pracodawca który zarabia 30 tys. płaci mniejsze podatni niż pracownik co zarabia 3 tys. - mówi w wywiadzie minister finansów Tadeusz Kościński.

  Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

  Polski Ład a klin podatkowy. Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

  Ryczałt w 2022 r. Co zmieni Polski Ład?

  Ryczałt 2022. W ramach Polskiego Ładu mają zostać ujednolicone zasady opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy. Ustawodawca planuje także zmiany w stawkach ryczałtu. Jakie nowości mogą się pojawić od przyszłego roku?

  Podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy

  Minimalny podatek od korporacji zapłacą prawie wszystkie firmy, w tym MŚP, spółki Skarbu Państwa, startupy, a nawet mikrofirmy. Nowy podatek doprowadzi do znaczącej podwyżki cen wielu towarów i spowoduje ucieczkę dużych firm do innych krajów UE - ocenia Konfederacja Lewiatan.

  System viaTOLL tylko do 30 września 2021 r.

  System viaTOLL będzie działać wyłącznie do 30 września br. Od 1 października zostanie wyłączony, a jedynym systemem umożliwiającym opłacanie przejazdów ciężkich po drogach płatnych będzie system e-TOLL – powiedziała Magdalena Rzeczkowska, Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

  Zasady ustalania rezydencji podatkowej

  Rezydencja podatkowa. Jak wyglądają zasady ustalania rezydencji podatkowej na podstawie objaśnień Ministerstw Finansów z 29 kwietnia 2021 r.?

  Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej a PIT

  Odpłatne zbycie nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, która nie była środkiem trwałym i nie podlegała ujęciu w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Taką interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) został zaprezentowany w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego (podjętej w składzie siedmiu sędziów) z 17 lutego 2014 r. (sygn. akt II FPS 8/13). Tak samo uważają organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  Minimalne wynagrodzenie otrzymuje 2,2 mln Polaków. Podwyżka już w 2022 r.

  Płaca minimalna w 2022 roku. Rząd podniósł minimalne wynagrodzenie oraz godzinową stawkę minimalną od 2022 roku. Najniższe wynagrodzenie dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wyniesie brutto 3010 złotych, a stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – 19,70 złotych brutto. Obecnie w Polsce 2,2 miliona osób otrzymuje płace na poziomie minimalnego wynagrodzenia.

  Minimalny podatek dochodowy od wielkich korporacji, a obciążenie małych i średnich firm

  Minimalny podatek dochodowy. Na wzór rozwiązań stosowanych w USA czy Kanadzie, polski ustawodawca wprowadził w ramach pakietu zmian do ustaw podatkowych tzw. „Polski Ład” minimalny podatek dochodowy. Jako cel wprowadzenia nowego obciążenia Ministerstwo Finansów wskazało konieczność wsparcia gospodarki osłabionej w wyniku pandemii COVID – 19 oraz załatanie luki budżetowej powstałej w podatku dochodowym od osób prawnych.

  Korekta JPK_V7M - błędna nazwa dostawcy

  Korekta JPK_V7M. Podatnik otrzymał fakturę korygującą dotyczącą sprzedaży z czerwca 2021 r. Korekta jest na 0,00 zł i dotyczy wyłącznie zmiany danych sprzedawcy. Firma sprzedawcy się przekształciła, w związku z czym zmieniła się jego nazwa (NIP został ten sam). Czy podatnik powinien korygować JPK za czerwiec 2021 r.?

  Projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu

  Polski Ład a podatki. Sejm skierował do komisji projekt zmian w ustawach podatkowych w ramach Polskiego Ładu. Zgłoszony przez Koalicję Obywatelską wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu nie uzyskał większości.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości od 19 września 2021 r.

  Komornicze e-licytacje nieruchomości. Od 19 września 2021 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące możliwości sprzedaży nieruchomości w drodze komorniczej licytacji elektronicznej. Resort sprawiedliwości ocenia, że zmiana pozwoli na likwidację zmów między licytantami oraz zapewni transparentność i bezpieczeństwo postępowań.

  Windykacja należności na własną rękę, czy przez firmę windykacyjną?

  Windykacja należności. Aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wskazuje, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę – wynika z badania Kaczmarski Inkasso. Mimo to wiele z nich decyduje się na samodzielne dochodzenie należności od kontrahentów. Uważają, że tak będzie taniej i prościej. Jak jest naprawdę?

  Wzrosła liczba faktur przekazywanych do odzyskania

  Faktury przekazywane do odzyskania. O 1/3 zwiększyła się od sierpnia ub. r. do sierpnia 2021 r. liczba faktur przekazywanych przez przedsiębiorców do odzyskania, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się w tym czasie od 222 do 180 dni - wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.