Czy sprzedaż działek należących do majątku osobistego podlega VAT

Renata Smolak
ekspert podatkowy
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
W sytuacji gdy osoba fizyczna sprzedaje działki budowlane pochodzące z jej prywatnego majątku osobistego, to taka transakcja nie jest przejawem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Dlatego też, osoba która ją wykonuje nie działa w charakterze podatnika VAT i nie ciąży na niej obowiązek podatkowy w tym podatku.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 2 lipca 2010 r. (nr ITPP1/443-367/10/BS).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika (osoby fizycznej), który w 1999 r. otrzymał tytułem darowizny działkę rolną, na której zamierzał wybudować dom. W związku z tym podjął kroki w celu przekwalifikowania działki na budowlaną i uzyskania pozwolenia na budowę. W 2008 r. podatnik to pozwolenie i rozpoczął budowę domu.

W trakcie budowy okazało się, że podatnik nie ma wystarczających środków na jej kontynuację. W związku z tym podjął decyzję o podziale działki na kilka mniejszych celem sprzedaży części z nich.

Podatnik powziął wątpliwość, czy w przypadku sprzedaży wspomnianych powyżej działek będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT. W związku z tym zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

We wniosku podatnik wskazał, że działka z której wydzielone zostały mniejsze działki budowlane, nigdy nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też, w ocenie podatnika, sprzedaż tych działek traktować należy jako sprzedaż majątku osobistego, która nie podlega opodatkowaniu VAT.

W odpowiedzi na wniosek, dyrektor IS w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną, w której zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Uzasadniając interpretacją, dyrektor wyjaśnił, że do opodatkowania jakiejkolwiek czynności podatkiem VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

- ujęcie czynności w katalogu czynności podlegających VAT;
- dokonanie czynności przez podatnika VAT.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Odnośnie pierwszej przesłanki Dyrektor IS uznał, że sprzedaż działek budowlanych należy do katalogu czynności opodatkowanych VAT. Działki są bowiem towarem, który może być przedmiotem odpłatnej dostawy, a taka dostawa – zgodnie z ustawą o VAT – jest czynnością podlegającą opodatkowaniu.

Dyrektor uznał jednak, że w okolicznościach przedstawionych we wniosku o interpretację, nie dochodzi do spełnienia drugiej przesłanki, tj. wykonania transakcji przez podatnika VAT, tj. osobę prowadzącą działalność gospodarczą.

Nie można uznać za podatnika VAT osoby fizycznej, która dokonuje sprzedaży działek nabytych uprzednio w drodze darowizny z przeznaczeniem na budowę domu i należących do jej majątku osobistego. Nie jest to bowiem sprzedaż dokonana w ramach działalności gospodarczej.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

O działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT można mówić wtedy, gdy podatnik w momencie dokonania dostawy towarów miał zamiar dokonywać jej wielokrotnie, a towary będące przedmiotem dostawy zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży. W opisywanej sprawie podatnik nie nabył działek w celu ich dalszej odsprzedaży, lecz nabycie nastąpiło do majątku prywatnego.

Działki te – niewykorzystywane wcześniej w działalności gospodarczej – otrzymał tytułem darowizny i zamierzał wybudować na nich dom. A zatem nie można uznać, iż – sprzedając wydzielone działki – podatnik działałby w charakterze handlowca. Tym samym ich sprzedaż nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, a co za tym idzie – nie skutkuje obowiązkiem podatkowym w tym podatku.

Źródło: taxonline.pl

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...