Od 1 listopada 2008 r. kasy fiskalne dla nowych podatników

kasy fiskalne (rejestrujące) / inforCMS
Począwszy od 1 listopada 2008 r. nowe kategorie podatników muszą rozpocząć ewidencjonowanie sprzedaży kasą fiskalną. Pamiętaj, że do tego czasu powinieneś dopełnić pewnych formalności, aby moc skorzystać z ulgi.

Od 1 listopada 2008 r. po raz pierwszy dostawa:

Autopromocja

1) wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00),

2) napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU,

- będzie musiała być ewidencjonowana na kasie rejestrującej (§ 4 pkt 9 rozporządzenia). Dostawy te nie będą mogły korzystać z żadnych zwolnień.

Alkohol i tytoń nie będą musiały być ewidencjonowane na kasie rejestrującej tylko wtedy, gdy będą sprzedawane na pokładach samolotów (§ 4 pkt 9 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Obowiązek wprowadzenia kasy rejestrującej przez podatnika, który sprzedaje alkohol lub tytoń, nie powoduje obowiązku ewidencjonowania innych czynności, które mogą korzystać ze zwolnienia.

Aktualne informacje dotyczące kas fiskalnych:

Polecamy: Kto musi rejestrować sprzedaż kasą fiskalną?

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Kasy fiskalne 2011

Aby nie stracić prawa do ulgi na zakup kasy rejestrującej, należy spełnić następujące warunki:

1) zakup kasy fiskalnej - należy pamiętać, że producent tej kasy musi posiadać decyzję Ministra Finansów, że kasa spełnia kryteria i warunki techniczne przewidziane w rozporządzeniu. Trzeba posiadać dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą oraz fakturę VAT wystawioną na firmę;

2) zawiadomienie urzędu skarbowego przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania (wzór zawiadomienia: dodatek do nr. 14/2008 BV s. 16; aktywne druki: strona www.bv.infor.pl);

3) fiskalizacja kasy przez służby serwisowe - jest to jednokrotna i niepowtarzalna czynność inicjująca pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy zakończona wydrukiem dobowego raportu fiskalnego (§ 1 pkt 11 rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników). Powoduje nieodwracalne uaktywnienie pamięci fiskalnej;

4) zgłoszenie kasy rejestrującej do urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji na druku określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (wzór druku dodatek do nr. 14/2008 BV s. 42-43; lub na stronie www.bv.infor.pl);

5) rozpoczęcie ewidencjonowania (zaewidencjonowanie za pomocą zafiskalizowanej kasy fiskalnej pierwszej sprzedaży podlegającej takiemu obowiązkowi), nie później niż w obowiązujących terminach, z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona w urzędzie skarbowym na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania;

Gdy z ważnych powodów nie będziemy mogli rozpocząć ewidencjonowania od listopada, to przed tym terminem powinniśmy złożyć wniosek o odroczenie terminu rozpoczęcia ewidencjonowania (wzór wniosku patrz dodatek do nr. 14/2008 BV s. 17; aktywne druki: strona www.bv.infor.pl).

Aby nie utracić prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej, należy każdą sprzedaż następujących usług:

• krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane (ex 55. 23.15), z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych,

• magazynowania i przechowywania towarów pozostałe - wyłącznie przechowywanie i dozór mienia,

• w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek,

• architektoniczne i inżynierskie - wyłącznie usługi rzeczoznawstwa,

• rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,

• detektywistyczne i ochroniarskie,

• komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług związanych z organizacją wystaw i targów

dokumentować terminowo za pomocą faktur. Jeśli jesteśmy podatnikami zwolnionymi z VAT, wystawiamy rachunek. Jeżeli nie wystawiamy faktur, oczywiście nie tracimy prawa do korzystania z innych zwolnień, gdy spełniamy warunki np. ze względu na wysokość obrotów.

Należy również pamiętać o terminach wystawiania faktur. Niektórzy eksperci uważają, że wystawienie faktury po terminie będzie powodować utratę prawa do korzystania ze zwolnienia. Nie ma jednak jeszcze interpretacji na ten temat.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...