Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
rozwiń więcej
inforCMS
W 2006 r. nabyłem części do maszyny. Ponieważ na fakturze nie było NIP, nie rozliczyliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia. Obecnie znowu dokonałem zakupu. Okazało się, że sprzedawca jest podatnikiem VAT UE i był nim również wtedy, gdy dokonałem pierwszego zakupu. Nie zdążyłem dokonać korekty, gdyż rozpoczęła się kontrola. Czy grożą mi jakieś sankcje, transakcja ta jest przecież neutralna?

RADA

W przedstawionym stanie faktycznym grożą Panu sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Prawdopodobnie organ podatkowy nie uwzględni podatku naliczonego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Obowiązek rozliczenia VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstaje, pod warunkiem że podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem podatku lub podatku od wartości dodanej. Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, sprzedawca był zarejestrowanym podatnikiem VAT w momencie dokonania pierwszej dostawy. Oznacza to, że miał Pan obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. W tym celu powinien Pan udokumentować transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów fakturą wewnętrzną.

Nie rozliczając przedmiotowej transakcji, naraża się Pan na odpowiedzialność karną skarbową (kara grzywny za wykroczenie skarbowe).

Zgodnie z art. 61 k.k.s., kto nierzetelnie prowadzi księgę, podlega karze grzywny za przestępstwo skarbowe do 240 stawek dziennych. W sprawach mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego powyżej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Księgą w rozumieniu przepisów karnych skarbowych jest również ewidencja dla celów VAT.

Definicja księgi prowadzonej nierzetelnie znajduje się w § 22 art. 53 k.k.s. Księga nierzetelna jest to księga prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym, a więc zawierająca dane nieprawdziwe bądź też niezawierająca tych danych, które powinny się w niej znajdować.

Należy jeszcze dodać, że nierzetelne prowadzenie księgi może polegać nie tylko na czynieniu w niej zapisów nieprawdziwych, ale także na zaniechaniu odnotowania w niej niektórych zdarzeń, podlegających - zgodnie z obowiązującymi przepisami - takiemu wpisowi.

Ponadto w tym przypadku organ podatkowy prawdopodobnie nie uwzględni podatku naliczonego wynikającego z wewnątrzwspólnotowego nabycia. Organy podatkowe uznają bowiem, że prawo do doliczenia jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem. Dlatego organy podatkowe nie mają obowiązku jego uwzględniania. W wyroku z 13 grudnia 2005 r. NSA, sygn. akt I FSK 340/05, czytamy: „Gdy podatnik nie złożył deklaracji lub nie uwzględnił w złożonej deklaracji faktur, na podstawie których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie może tego uczynić za niego organ wydający decyzję na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)”.

- art. 61 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - Dz.U. Nr 83, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 61, poz. 410

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...