Przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do urzędów skarbowych – pytania i odpowiedzi

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.
rozwiń więcej
Przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do urzędów skarbowych – pytania i odpowiedzi/ Fot. Fotolia
Od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa oraz fundacje i stowarzyszenia są zobowiązane do przekazywania urzędom skarbowym informacji, dotyczących prowadzonej działalności, przy użyciu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Obowiązek taki dotyczy nie tylko kontroli przez organy skarbowe. Zgodnie z majową nowelizacją ustawy Ordynacja podatkowa, każda firma co miesiąc jest zobowiązana do składania urzędom skarbowym rejestrów VAT, za pomocą JPK. Pierwsze pliki trzeba będzie zatem przesłać już w sierpniu.

Autopromocja

Dlaczego wprowadzono Jednolite Pliki Kontrolne?

Celem wprowadzenia JPK jest zwiększenie ściągalności podatków oraz ułatwienie urzędnikom dostępu do danych, które leżą w kręgu ich zainteresowania. Struktura pliku jest na tyle zaawansowana, że zawiera przekrojowe informacje, dotyczące wszystkich aspektów działalności przedsiębiorstwa – od faktur sprzedaży, przez gospodarkę magazynową, rejestry VAT, wyciągi bankowe, po pełną kontrolę dotyczącą prowadzonej dokumentacji (w każdej formie, tj. od ewidencji ryczałtowej, przez księgę przychodów i rozchodów po pełną księgowość).

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Od kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?

Ministerstwo Finansów narzuciło, na potrzeby przeprowadzanych kontroli skarbowych, termin 1 lipca 2016 r. jako obligatoryjny dla dużych firm, tj. jednostek zatrudniających ponad 250 pracowników lub wykazujących obrót ponad 50 mln euro rocznie, a także dla fundacji i stowarzyszeń, które przekraczają wskazane progi. Pozostali przedsiębiorcy – firmy średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa – do końca czerwca 2018 roku będą mogły nie korzystać z Jednolitego Pliku Kontrolnego w przypadku kontroli.

Do dnia 25 sierpnia 2016 r. duże firmy oraz stowarzyszenia i fundacje są zobligowane bez wezwania złożyć informację o transakcjach VATowskich poprzez JPK. Taki sam obowiązek od 1 stycznia 2017 r. spoczywać będzie na firmach średnich i małych, czyli podmiotach zatrudniających od 10 pracowników lub przekraczających obrót 2 mln euro rocznie. Jedynie mikroprzedsiębiorstwa obowiązek comiesięcznego składania do urzędów skarbowych rejestrów VAT obejmie dopiero w styczniu 2018 roku.

JPK_VAT, ewidencja VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Jednolity Plik Kontrolny - wyjaśnienia MF

Jak nie dać się zaskoczyć?

Najwięksi producenci oprogramowania zawsze dbają o to, by dostarczane przez nich rozwiązania były aktualne i zgodne z obowiązującymi przepisami. O ile zatem przedsiębiorstwo korzysta ze znanych programów, o tyle wdrożenie, umożliwiające generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego ze strukturą zgodną, z wymaganiami Ministerstwa Finansów, powinno być niezauważalne dla użytkownika. Nowe wersje, obsługujące JPK, najpewniej zostały już udostępnione w ramach posiadanych abonamentów na aktualizacje.


W jakiej formie wysyłać Jednolite Pliki Kontrolne do Urzędów Skarbowych?

Jednolity Plik Kontrolny jest generowany w formacie XML. Jest to uniwersalny format, przeznaczony do przedstawiania danych w usystematyzowany, strukturalny sposób. Jego przekazywanie do organów skarbowych ma odbywać się w sposób elektroniczny, identyczny do tego, jaki znany jest z wysyłania e-deklaracji do urzędów skarbowych. Zaszyfrowane dane będą trafiały na konkretną bramkę Ministerstwa Finansów. Co ważne, odpowiednio wcześniej, dla producentów oprogramowania, udostępniono specjalną, testową bramkę, umożliwiającą przetestowanie przygotowywanych rozwiązań. Począwszy od sierpnia, wszystko powinno zatem działać sprawnie, a jedynym wymogiem, niezbędnym do przesyłania plików JPK za pośrednictwem sieci Internet, będzie posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Ewolucja systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK

Na co zwracać uwagę w przyszłości?

Niezależnie jednak od tego czy systemy będą działać poprawnie, w przyszłości nie należy zapominać o przedłużaniu abonamentów na aktualizacje dla posiadanych pakietów oprogramowania. Nowe wersje mogą przynieść kolejne, często niewidoczne gołym okiem, usprawnienia. Pozwolą także uniknąć sytuacji, w której oprogramowanie księgowe będzie niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...