REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewolucja systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK

Ewolucji systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK/ fot. Fotolia
Ewolucji systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczne kontrole podatkowe przy wykorzystaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to nowa rzeczywistość firm. Ewolucja systemu podatkowego z tym związana jest wyzwaniem dla przedsiębiorców, ale też stwarza nowe możliwości. Podkreśla się m.in., że przedsiębiorstwa, które wcześniej nauczą się obsługiwać JPK i sprawdzać jego poprawność mają większą szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

Autopromocja

O tym, jak przygotować się do zmian opowiedzieli eksperci podczas konferencji „Perspektywa rozwoju systemu podatkowego i jego wpływ na przedsiębiorstwa w Polsce”, poświęconej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu (JPK), która odbyła się 30 czerwca, a zatem w przeddzień wejścia w życie przepisów wprowadzających nowy rodzaj kontroli podatkowych, przy wykorzystaniu struktur logicznych JPK.

Jednolity Plik Kontrolny - interpretacja ogólna Ministra Finansów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ana Mascarenhas, Szefowa Zespołu Kontroli Podatkowej, ekspert ds. JPK w Portugalii, Min. Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający polskim oddziałem Sage, a także Marcin Sidelnik, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, dyskutowali na temat szans i wyzwań związanych ze startem  ewolucji systemu podatkowego. Eksperci ocenili, że zmiany są konieczne i mogą przynieść wiele korzyści, natomiast przedsiębiorcy powinni dobrze przygotować się do komunikacji z administracją państwową w nowych warunkach.

Przedsiębiorcy pełni obaw

System podatkowy w Polsce przechodzi przyspieszoną ewolucję technologiczną. Już od 1 lipca podatnicy prowadzący księgi przy pomocy oprogramowania komputerowego mają obowiązek zbierania, przechowywania oraz raportowania danych do urzędów skarbowych za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Tymczasem, jak wykazało badanie (przeprowadzone przez firmę Sage wśród 100 przedsiębiorstw, w dniach 17-24 marca 2016), niemal połowa przedsiębiorców deklaruje brak przygotowania do sprostania wymogom e-kontroli podatkowych. Obawiają się braku wpływu na ilość i jakość kontrolowanych danych, które muszą przygotować w krótkim czasie.  

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Korzyści z  JPK

Jak podkreślali uczestnicy konferencji, spełnienie obowiązku prawnego związanego z wdrożeniem JPK w firmie niesie ze sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim skróci się czas kontroli inspektorów skarbowych, co znacznie ograniczy ingerencję w działalność firmy. Sprawnie przeprowadzona kontrola podatkowa, przy użyciu dobrze działającego oprogramowania może potrwać jedynie kilka minut. Wystarczy, że przedsiębiorca zapisze na nośniku odpowiedni plik z żądanym przez kontrolerów zakresem danych.


Raportowanie bez ryzyka                                            

Trzeba pamiętać, że JPK nie da się odczytać bez odpowiedniego programu. Istnieje więc ryzyko, że wygenerowany plik będzie zawierał błędy, a podatnik nie będzie nawet o nich wiedział. Wysłanie wadliwego raportu może narażać przedsiębiorcę na sankcje karno-skarbowe. Warto zabezpieczyć swoją firmę przed takim ryzykiem stosując skuteczne narzędzia. Jednym z nich jest Sage e-Audytor, czyli internetowa platforma do sprawdzania poprawności plików kontrolnych. Platforma sprawdzi każdy plik, niezależnie od rodzaju programu w jakim został wygenerowany. Co niezwykle ważne, Sage e-Audytor potrafi nie tylko wykryć błędy samego JPK, ale także sprawdzić, czy żądane przez urząd skarbowy zapisy w księgach podatkowych są prawidłowe. Platforma dokładnie wskazuje również miejsca pomyłek w prowadzonej księgowości.

Elektronicznie kontrole podatkowe to prawdziwy przełom, który daje nam niezwykle cenną możliwość sprawdzenia poprawności danego pliku, a dodatkowo jego merytorycznej zawartości. To wielkie ułatwienie, które jest jednak możliwe jedynie przy zgodnej współpracy elementów systemu informatycznego – mówił Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału Sage.

Konsekwencje niezłożenia plików JPK w terminie

Jednolity Plik Kontrolny – potrzebny podpis elektroniczny

Szansa na lepsze standardy

Najnowsze, majowe nowelizacje w Ordynacji podatkowej drastycznie przyspieszyły ewolucję podatkową dotyczącą e-kontroli. Od teraz duże firmy wraz z deklaracjami VAT muszą raportować dane dotyczące tego podatku także w postaci JPK. Firmy sektora MSP będę miały   taki obowiązek już od 1 stycznia 2017 r. Zatem czasu do wdrożenia odpowiednich rozwiązań informatycznych jest znacznie mniej niż przypuszczano. Co prawda, wedle wcześniejszych ustaleń tzw. okres ochronny wobec mniejszych firm ma obowiązywać do 1 lipca 2018 r., jednak warto pamiętać, że takie programy, jak Sage Symfonia ERP są gotowe do generowania wszystkich struktur już teraz. Co z kolei pozwala na wcześniejsze zaplanowanie funkcjonowania firmy, zgodnego z wymaganiami JPK.

JPK - doświadczenia innych krajów

REKLAMA

Polska jest jednym z kilku krajów europejskich, które zdecydowały się na wdrożenie opracowanego przez OECD standardu JPK. Jednym ze światowych pionierów w informatyzacji procesów komunikacyjnych między podatnikami a fiskusem jest Portugalia. W 2008 r. firma Sage wdrażała rozwiązania JPK na tamtejszym rynku. Szybkie i skuteczne e-kontrole uszczelniły system podatkowy i zwiększyły wpływy do tamtejszego budżetu. Oczekiwania wobec JPK na polskim gruncie są zbliżone. Natomiast przedsiębiorstwa, które wcześniej nauczą się obsługiwać JPK i sprawdzać jego poprawność mają większą szansę na zdobycie przewagi wśród konkurencji. 

Jednolity Plik Kontrolny jest jednym z elementów w procesie uszczelniania systemu podatkowego w Polsce. Ministerstwo Finansów wprowadzało to rozwiązanie pod presją powiększającej się od wielu lat luki w podatku VAT. JPK to instrument, który pozwala porównać czy zadeklarowany podatek VAT do odliczenia na podatnika A pojawił się u podatnika B. Oprócz możliwości kontroli i detekcji nieprawidłowości JPK, jako część  informatyzacji systemu, zmniejszy koszty ponoszone przez administracje podatkową – wyjaśniał Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.

Źródło: Sage

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA