reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Ewolucja systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK

Ewolucja systemu podatkowego, czyli szanse i wyzwania związane z JPK

Elektroniczne kontrole podatkowe przy wykorzystaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) to nowa rzeczywistość firm. Ewolucja systemu podatkowego z tym związana jest wyzwaniem dla przedsiębiorców, ale też stwarza nowe możliwości. Podkreśla się m.in., że przedsiębiorstwa, które wcześniej nauczą się obsługiwać JPK i sprawdzać jego poprawność mają większą szansę na zdobycie przewagi konkurencyjnej.

O tym, jak przygotować się do zmian opowiedzieli eksperci podczas konferencji „Perspektywa rozwoju systemu podatkowego i jego wpływ na przedsiębiorstwa w Polsce”, poświęconej Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu (JPK), która odbyła się 30 czerwca, a zatem w przeddzień wejścia w życie przepisów wprowadzających nowy rodzaj kontroli podatkowych, przy wykorzystaniu struktur logicznych JPK.

Jednolity Plik Kontrolny - interpretacja ogólna Ministra Finansów

Ana Mascarenhas, Szefowa Zespołu Kontroli Podatkowej, ekspert ds. JPK w Portugalii, Min. Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Piotr Ciski, Dyrektor Zarządzający polskim oddziałem Sage, a także Marcin Sidelnik, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, dyskutowali na temat szans i wyzwań związanych ze startem  ewolucji systemu podatkowego. Eksperci ocenili, że zmiany są konieczne i mogą przynieść wiele korzyści, natomiast przedsiębiorcy powinni dobrze przygotować się do komunikacji z administracją państwową w nowych warunkach.

Przedsiębiorcy pełni obaw

System podatkowy w Polsce przechodzi przyspieszoną ewolucję technologiczną. Już od 1 lipca podatnicy prowadzący księgi przy pomocy oprogramowania komputerowego mają obowiązek zbierania, przechowywania oraz raportowania danych do urzędów skarbowych za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Tymczasem, jak wykazało badanie (przeprowadzone przez firmę Sage wśród 100 przedsiębiorstw, w dniach 17-24 marca 2016), niemal połowa przedsiębiorców deklaruje brak przygotowania do sprostania wymogom e-kontroli podatkowych. Obawiają się braku wpływu na ilość i jakość kontrolowanych danych, które muszą przygotować w krótkim czasie.  

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Korzyści z  JPK

Jak podkreślali uczestnicy konferencji, spełnienie obowiązku prawnego związanego z wdrożeniem JPK w firmie niesie ze sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim skróci się czas kontroli inspektorów skarbowych, co znacznie ograniczy ingerencję w działalność firmy. Sprawnie przeprowadzona kontrola podatkowa, przy użyciu dobrze działającego oprogramowania może potrwać jedynie kilka minut. Wystarczy, że przedsiębiorca zapisze na nośniku odpowiedni plik z żądanym przez kontrolerów zakresem danych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama