Wzmożone kontrole podatkowe w 2016 roku

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
rozwiń więcej
Wzmożone kontrole podatkowe w 2016 roku
W 2016 r. zwiększyła się liczba kontroli podatkowych, które mogą dotyczyć nie tylko przedsiębiorców, ale także osób fizycznych, szczególnie w zakresie dochodów nieujawnionych. Podatnicy mają małą świadomość praw i obowiązków ciążących na organach podatkowych, co w przypadku wszczęcia kontroli skutkuje prowadzeniem jej w sposób uwzględniający jedynie interes fiskusa.

- Od pewnego czasu zauważamy wzmożoną ilość czynności sprawdzających, które zazwyczaj są zapowiedzią kontroli. Jest to problem istotny, gdyż w wielu branżach dochody nie zawsze były wykazywane w taki sposób, jak powinny być ewidencjonowane –  mówi prof. Adam Mariański, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. – Kontrole mogą dotyczyć dochodów osób, osiągających dodatkowe korzyści majątkowe. Należą do nich, m.in., kelnerzy, fryzjerzy, taksówkarze, którzy często otrzymują napiwki. Trafiają do nas także sprawy dotyczące prezentów ślubnych i darowizn rodzinnych – dodaje prof. Mariański.

Autopromocja

Kontrole podatkowe są jedną z najbardziej stresujących sytuacji dla podatnika. Jak wynika ze spraw, prowadzonych przez Kancelarię Prawno-Podatkową Mariański Group, zarówno niejasne przepisy podatkowe, jak i niski poziom kompetencji urzędników sprawiają, że kontrole  stanowią dla przedsiębiorcy kluczowe ryzyko w prowadzeniu działalności gospodarczej, a także, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta z pomocy fachowych pełnomocników, którzy wspierają ich w tej nierównej walce. 

Przyczyny zwiększonych kontroli

Krajowy Plan Działania Administracji Podatkowej oraz nowelizacja Ordynacji podatkowej i przepisy o inwigilacji składają się na ryzyko wzmożonych kontroli, szczególnie w zakresie dochodów nieujawnionych, gdzie kontrolowanym może być każdy, bez względu na to, czy jest się osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, czy pracownikiem, wspólnikiem, czy wykonuje się usługi na bazie innych umów.
Często może dochodzić do sytuacji, w których na skutek kontroli przeprowadzonej, np., w ramach działalności gospodarczej, wtórnie mogą zostać podjęte czynności w zakresie dochodów nieujawnionych.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Krajowy Plan Działania Administracji Podatkowej wyznacza kierunki działania administracji na dany rok, uwzględniając obszary, stanowiące ryzyko zaniżonych wpływów do budżetu państwa. Do branż newralgicznych i typowanych do wzmożonych kontroli w 2016 r. należą: tekstylna, budowlana, spożywcza, paliwowa i transportowa, medyczna, usługi niematerialne (np. marketing).

Dnia 1 stycznia 2016 r. weszła w życie duża nowelizacja Ordynacji podatkowej, wprowadzająca wiele nowych rozwiązań, dotyczących także tzw. dochodów nieujawnionych. Zgodnie z nimi organy podatkowe są uprawnione, m.in., do dokonywania już w ramach czynności sprawdzających weryfikacji poniesionych przez podatnika wydatków i uzyskanych przychodów (dochodów), opodatkowanych lub nieopodatkowanych. Działania organów podatkowych będą mniej sformalizowane, co daje im więcej możliwości do sprawdzenia źródła pochodzenia środków finansowych podatników, przeznaczonych na dokonanie danego zakupu, np. nieruchomości. Konsekwencją będzie częstsze podejmowanie tych działań przez urzędy, a więc w efekcie zwiększona liczba samych postępowań przygotowawczych.

Skąd urzędy czerpią wiedzę o naszych dochodach?

Organy podatkowe mają szerokie możliwości pozyskiwania informacji o majątku podatnika.

- Informacje o finansach podatników mogą trafiać do urzędów skarbowych z różnych źródeł, np. od komorników, notariuszy, banków, które są zobowiązane przekazywać fiskusowi informacje o określonych operacjach finansowych swoich klientów, nie powiadamiając ich o tym, oraz z donosów. Także w momencie, gdy sprzedajemy nieruchomość, jest przygotowywana odpowiednia informacja do organu podatkowego. Również organy prowadzące, np., spis pojazdów powinny wysyłać do urzędów odpowiedni rejestr o zbyciu i nabyciu samochodów – mówi Monika Wolska-Bryńska, radca prawny w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group.


Warto pamiętać, że nie wszystkie tłumaczenia podatników będą spotykały się z akceptacją organu czy sądu. Każda sytuacja jest indywidualna, niemniej wypracowano już trwałe stanowisko w orzecznictwie w zakresie, np. kwestii udowadniania prostytucji, żebractwa i podobnie wypracowywane są nowe, dotyczące innych dochodów. W wypadku, np., darowizny, już jej wskazanie powoduje, że organ zweryfikuje, czy darczyńca miał możliwości finansowe do jej dokonania. Brak jej wcześniejszego zgłoszenia, pomimo przekroczenia progów wskazanych w ustawie, będzie rodził wysokie sankcje podatkowe.

Aktualną, wyczerpującą informację na temat dochodów nieujawnionych zawiera nowa publikacja książkowa pt. „Dochody nieujawnione” autorstwa prof. Adama Mariańskiego i zespołu prawników z Mariański Group.

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...