Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?

Klaudia Pastuszko
rozwiń więcej
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową? /shutterstock.com / www.shutterstock.com

W praktyce przepisy podatkowe często okazują się dla podatników zbyt zawiłe. W celu lepszego ich zrozumienia oraz uniknięcia ewentualnych negatywnych konsekwencji karno-skarbowych podatnicy mają możliwość zwrócenia się do organów podatkowych z prośbą o wyjaśnienie obowiązujących regulacji. W tym celu służą interpretacje indywidualne.

Czym jest interpretacja indywidualna?

Polskie przepisy podatkowe przewidują dwa rodzaje interpretacji – interpretacje ogólne oraz interpretacje indywidualne. Interpretacje ogólne wydawane są przez ministra właściwego do spraw finansów. Mają one zapewnić jednolite interpretowanie i stosowanie przepisów podatkowych przez wszystkie organy skarbowe oraz podatników, płatników i inkasentów. Interpretacje indywidualne wydawane są natomiast na wniosek podatnika. Są szczególnym rodzajem pisma, które wydawane jest przez Dyrektora Informacji Skarbowej, a niekiedy  - gdy chodzi o sprawy, które należą do ich właściwości - także przez prezydenta miasta/wójta/burmistrza. 

Autopromocja

W interpretacji podatkowej dokonuje się wykładni obowiązujących przepisów, konfrontując je ze stanem faktycznym nakreślonym przez podatnika, uwzględniając jego indywidualną sytuację. Co do zasady uzasadnienie nie jest wymagane, jeśli organ podatkowy przychyla się do stanowiska podatnika.

Wydanie interpretacji indywidualnej

Aby uzyskać interpretację indywidualną konieczne jest złożenie właściwego wniosku. Można dokonać tego osobiście w oddziale Krajowej Informacji Skarbowej, a także przesłać wniosek listownie bądź użyć w tym celu e-PUAPu.

Do złożenia wniosku konieczne jest pobranie i wypełnienie właściwego formularza, to jest formularza ORD-IN. Wypełnić należy go ręcznie. We wniosku zawrzeć trzeba szczegółowy opis stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Ponadto należy zadać konkretne pytanie, na które oczekuje się stanowiska organu. We wniosku nakreślić także należy, jakie stanowisko w sprawie ma podatnik, to jest jakie rozwiązanie sprawy jest jego zdaniem właściwe. Ponadto konieczne jest oświadczenie, iż opisywana sprawa nie jest przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej. Wypełniony wniosek należy własnoręcznie podpisać.

Interpretacja indywidualna wydawana jest w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku. Organ skarbowy wysyła ją na adres podatnika. Brak interpretacji po trzech miesiącach oznacza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe. Od rozstrzygnięcia przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od momentu jej otrzymania.

Od opisu każdego stanu faktycznego oraz każdego zdarzenia przyszłego należy ponieść opłatę w wysokości 40 zł, płatne przed złożeniem wniosku na konto Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja indywidualna nie może szkodzić

Podatnicy, którzy skorzystali z możliwości uzyskania interpretacji podatkowej, chronieni są przez ustawodawcę przed negatywnymi skutkami prawnymi związanymi z zastosowaniem się do niej. Ochrona ta ma różnorodny charakter, to jak będzie wyglądać, uzależniona jest od tego, czy interpretacja została dostarczona przed czy po zdarzeniu, które miało skutki podatkowe. Jeśli interpretację dostarczono przed zdarzeniem, a podatnik zastosował się do jej postanowień, nie musi uiszczać różnicy podatkowej, jeśli podczas kontroli okaże się, iż należny jest wyższy podatek. Podobnie będzie z odsetkami za zwłokę. Ponadto postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe nie zostanie wszczęte, a podatnik nie poniesie żadnych negatywnych konsekwencji, które zawarte są w ustawie karnej skarbowej.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jeśli podatnik otrzyma interpretację już po zdarzeniu mającym skutki podatkowe, zobowiązany jest do zapłacenia różnicy w podatku, ale nie musi płacić odsetek za zwłokę czy obawiać się postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Zachęcamy do korzystania z naszego serwisu: Interpretacje podatkowe

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...