Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku

Edyta Idzikowska
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Paweł Mikuła
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
VAT od samochodów i paliw w 2011

Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:
a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,
b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Gdzie znaleźć nowe przepisy?

Przed 1 stycznia 2011 r. ograniczenia dotyczące odliczenia VAT od zakupu samochodów i paliwa do ich napędu znajdowały się w art. 86 ust. 3 i 4 (samochody) i art. 88 ust. 1 pkt 3 (paliwo) ustawy o VAT.
Jednak na skutek orzeczenia TSUE z 22 grudnia 2008 r., w sprawie Magoora (C-414/07) oraz w konsekwencji interpretacji ogólnej Ministra Finansów wydanej 13 lutego 2009 r. (PT3/812/4/15/CZE/09/185), do 31 grudnia 2010 r., de facto, stosowane były zasady wynikające z przepisów sprzed wejścia Polski do UE.

Autopromocja

Dlatego też, do końca zeszłego roku, w praktyce, podatnicy mieli prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie samochodów innych niż osobowe o ładowności przekraczającej 500 kg (zatem również od aut z tzw. „kratką”).

Od 1 stycznia 2011 r., organy UE przyznały Polsce prawo do tymczasowego „powrotu” do stosowania ograniczeń, co do zasady, w kształcie dotychczas wynikającym z ustawy. Stąd okres przejściowy, który będzie obowiązywał do końca 2012 roku.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

W przepisach nowej ustawy o VAT nie znajdziemy jednak uregulowań dotyczących okresu przejściowego, jak i innych przepisów ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliwa.

Są one zawarte w art. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 r. zmieniającej ustawy o VAT i ustawę o transporcie drogowym. Od 1 stycznia 2013 r. kwestie tę będzie regulował art. 86a znowelizowanej ustawy o VAT .

Okres przejściowy

W okresie przejściowym (czyli od 1.01.2010 r. do 31.12.2012 r.) podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% (jednak nie więcej niż 6.000 zł) kwoty podatku z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Nie jest zatem dopuszczalne odliczanie pełnego VAT od aut z tzw. „kratką”.

W okresie przejściowym podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT również przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do samochodów, co do których obowiązuje powyższe ograniczenie.

Powyższe ograniczenia nie dotyczą (w zasadzie takich samych, co dotychczas) samochodów specjalnych, vanów, pojazdów wielozadaniowych, czy mających otwartą część do przewozu ładunków itp. – poprzednio wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT.

W przypadku wykorzystywania samochodu w działalności na podstawie umowy leasingu, zawartej przed końcem 2010 roku, na podstawie której przysługiwało podatnikowi pełne praw do odliczenia VAT naliczonego - prawo takie nadal przysługuje. W takim wypadku konieczne jest jednak zgłoszenie umowy do właściwego organu podatkowego do końca stycznia 2011 r.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. Polska nie będzie już korzystać z przyznanej przez organy UE możliwości ograniczania odliczeń VAT naliczonego.
W konsekwencji, wprowadzone zostały nowe przepisy, w praktyce zbliżone do tych, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 r.

A zatem, od 1 stycznia 2013 roku podatnicy będą mogli odliczać pełny VAT między innymi od zakupu samochodów innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności większej lub równej 500 kg, oraz od zakupu paliwa do napędu tych samochodów.

Inne zmiany

Oprócz zmian związanych z odliczeniem VAT od zakupu samochodów osobowych oraz paliwa do ich napędu, nowe przepisy wprowadzają zmiany zmniejszające niektóre obciążenia administracyjne.

Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT obowiązującej w 2010 r. (wielozadaniowe, vany itp.), podatnik musiał przesyłać do urzędu skarbowego kopię zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, potwierdzającego, że samochód spełnia wymogi ustawowe uprawniające do odliczenia VAT. Ten wymóg został zniesiony.

To samo dotyczy obowiązku informowania urzędu skarbowego o dokonaniu zmian w takim pojeździe, które powodowały utratę prawa do odliczenia. Obecnie wymóg informowania został zniesiony.

Istotną zmianą jest również brak obowiązku naliczania VAT przy używaniu samochodów na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Dotyczy to tych pojazdów, co do których istnieje ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego.

Polecamy: Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku

Źródło: www.taxonline.pl

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...