Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych mogą zmniejszyć obrót

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
rozwiń więcej
Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych.
Zarówno ustawa o cenach, jak i kilka różnych innych ustaw, wprowadzają wyłom od podstawowej zasady wolnego rynku, jakim jest swoboda ustalania cen. Przepisy te z różnych względów, przeważnie z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożeń dla funkcjonowania państwa, ustanawiają tzw. ceny urzędowe na niektóre towary lub usługi. Ceny te mogą być ustalana zarówno przez właściwych ministrów, jak też i przez organy samorządu terytorialnego.

Ceny ustalane w ten sposób są cenami maksymalnymi i próba sprzedaży danego towaru lub zaoferowania usługi po cenie wyższej, niż wynikająca z odpowiednich przepisów, zagrożona jest różnymi, bardzo dotkliwymi sankcjami.

Autopromocja

Przepisy powyższe najczęściej nie sankcjonują natomiast przypadków dokonywania sprzedaży tych samych towarów lub usług po cenach niższych, niż ustalone w tych przepisach.

W związku z powyższym, niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się nad dokonywaniem sprzedaży niektórych towarów lub oferowaniu usług po cenach niższych, niż urzędowe, poprzez m.in. udzielanie rabatów, dzięki czemu liczą na zwiększenie skali obrotów.

Problemem w takiej sytuacji wydaje się brzmienie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, który co do zasady wskazuje, iż podstawą opodatkowania VAT jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, powiększona o wszelkie elementy mające wpływ na tą cenę.

Powiązanie tego przepisu z przepisami nakładającymi ceny urzędowe wskazuje, iż podstawą opodatkowania powinna być zawsze wartość towaru lub usługi wyliczona w oparciu o cenę urzędową (bo tyle się prawnie należy sprzedawcy).

Na szczęście istnieje zapis ustępu 4 tego artykułu, który pozwala na pomniejszenie takiego obrotu m.in. o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów.

Jak wynika z treści wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji indywidualnej nr IPP2/443-694/10-4/IG z dnia 16 grudnia 2010 r., jeżeli przepisy wprowadzające ceny urzędowe nie zakazują stosowania rabatów, to ich udzielenie pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Koszty

Podkreślenia wymaga fakt, iż zmiany ustawy o VAT, jakie nastąpiły od dnia wydania tej interpretacji, nie mają wpływu na jej treść, a więc nadal możliwym jest pomniejszanie podstawy opodatkowania podatkiem VAT o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów, udzielanych dla towarów i usług objętych cenami urzędowymi.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...