Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Leasing samochodów z kratką 2011 a VAT – wymiana auta w ramach gwarancji
Podatnik, który w 2011 r. zdecydował się na leasing samochodu „z kratką” ma prawo do odliczenia 60 % kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej płatność raty leasingowej. Inaczej jest, gdy leasing takiego pojazdu rozpoczął się w 2010 r. W takiej bowiem sytuacji przedsiębiorca, który wyleasingował samochód „z kratką” może od nowego roku odliczyć całą kwotę podatku naliczonego.

Przepisy, które pozwalają na kontynuację prawa do pełnego odliczenia podatku VAT zastrzegają jednakże, iż muszą być spełnione pewne warunki. Dotyczą one daty rozpoczęcia leasingu, treści umowy oraz jej zarejestrowania we właściwym urzędzie skarbowym do 31 stycznia 2011 r.

Autopromocja

W świetle powyższego warto przyjrzeć się temu jaki wpływ na wysokość odliczenia podatku VAT będzie miała dokonana w ramach gwarancji wymiana na nowy wyleasingowanego samochodu, gdy będzie to miało miejsce w roku 2011.

Polecamy: Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing.

Czy wówczas należy uznać leasing nowego pojazdu za rozpoczęty w roku 2011? Czy zmiana samochodu stanowi zmianę treści umowy leasingu? Jeśli przynajmniej odpowiedź na jedno z tych pytań brzmi: „tak” – podatnik będzie mógł odliczyć tylko cześć podatku VAT, zgodnie z regułami obowiązującymi od nowego roku.

Punktem wyjścia oceny przedstawionego zdarzenia będą przepisy kodeksu cywilnego regulujące kwestie rękojmi za wady i gwarancji.

Przepisy w tym względzie stanowią, iż z chwilą zawarcia umowy leasingu z mocą ustawy na leasingobiorcę przechodzą uprawnienia z tytułu wad rzeczy tj. rękojmia za wady i gwarancja jakości. Obie te instytucje przy wystąpieniu określonych okoliczności dają uprawnionemu prawo żądania dostarczenia zamiast rzeczy wadliwych takiej samej ilości rzeczy wolnych od wad.

Tym samym, gdy dojdzie do takiego uszkodzenia samochodu leasingowanego, którego nie da się naprawić, leasingobiorca może żądać wymiany samochodu na nowy – w ramach tej samej umowy.

Tego rodzaju działanie będzie stanowić element realizacji umowy leasingu i będzie konsekwencją zawartej między stronami umowy. Dalsza realizacja leasingu będzie więc kontynuacją umowy wcześniej zawartej. Wymiana w tych okolicznościach samochodu nie będzie więc stanowić nowej umowy leasingu.
Uznać przy tym też należy, iż realizacja uprawnień wynikających z gwarancji czy rękojmi za wady nie będzie stanowiła sytuacji, w której można mówić o zmianie umowy leasingu.

Polecamy: Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych.

Wprawdzie jest rzeczą oczywistą, iż przy wymianie pojazdu w opisanych okolicznościach zostanie sporządzony aneks do umowy, ale jego treść nie będzie dotyczyć podstawowych ustaleń umownych – te bowiem pozostaną bez zmian.

Przedmiotem aneksu będzie bowiem nowe określenie rzeczy leasingowanej – nastąpiła bowiem zmiana konkretnego pojazdu. Nowy samochód będzie miał inny numer VIN.

Zmiana leasingowanego samochodu na nowy, z powodów niezależnych od przedsiębiorcy, w wyniku realizacji uprawnień związanych z umową leasingu, nie wpłynie na realizacje prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli więc nowy pojazd będzie posiadał takie same parametry, podatnik który zawarł umowę leasingu przed 1 stycznia 2011 r. zachowa prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe.

Źródło:

- interpretacja indywidualna nr ILPP4/443-196/11-4/PG.

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...