Odliczanie VAT od kupionych i leasingowanych samochodów osobowych
REKLAMA
REKLAMA
Ogólna zasada wprowadzona została w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.
REKLAMA
Zgodnie z brzmieniem tego przepisu od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego tanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej niż 6.000 zł.
W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.
Polecamy: Kontrola podatkowa
Również w tym przypadku suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów nie może przekroczyć 6.000 zł ( art. 3 ust. 6 wspomnianej wyżej ustawy).
Kontrowersje – czy można odliczyć cały VAT?
Wspomnieć w tym miejscu jednakże należy, że kwestia ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych w ostatnim czasie jest kwestionowana. Pojawiają się przy tym głosy, że w zakresie leasingu przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT.
Skąd takie stanowisko? Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw znowelizowano brzmienie art. 5 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.
Wprowadzone nowe brzmienie przywołanego przepisu może budzić wątpliwości co do zgodności z decyzją Rady, którą wyraziła zgodę na czasowe wprowadzenie przepisów niezgodnych z regulacjami prawa w zakresie podatku od wartości dodanej.
W konsekwencji powyższego postawiono pytanie co do nieskuteczności [przepisów ograniczających prawo do odliczenia VAT od rat leasingowych. Okoliczność powyższa z pewnością będzie płaszczyzną sporu i do czasu zajęcia stanowiska przez sąd kwestia pozostanie nierozstrzygniętą.
Odstępstwem od przywołanych wyżej regulacji, tj. art. 3 ust. 1 i 6, a tym samym ograniczeń w odliczeniu podatku naliczonego, będzie sytuacja, w której podatnik będzie prowadził działalność gospodarczą, której przedmiotem jest oddanie w odpłatne używanie samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.
Dodatkowo ustawodawca zastrzegł, iż samochody te muszą być przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Polecamy: Podatki 2011
REKLAMA
Przedmiotową regulacje dobrze obrazuje zdarzenie opisane przez podatnika, który zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Podatnik ten bowiem zamierza rozszerzyć zakres prowadzonej działalności o wynajem samochodów osobowych.
W tym celu zawrze umowy leasingu samochodów z opcją ich dalszego wynajmu lub dzierżawy na okres przekraczający 6 miesięcy. Przedmiotem rozpatrzenia interpretacji było pytanie podatnika czy przysługuje mu w przedstawionej sytuacji prawo odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości (100 %) od rat leasingowych?
Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku
Jakich aut dotyczy zakaz odliczenia VAT od paliwa?
W odpowiedzi (interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-333/11-4/KC z 27 maja 2011 r.) organ podatkowy stwierdził, że w sytuacji, gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności, przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy będzie wykorzystywał samochody osobowe wyłącznie w ten sposób, iż odda je w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, wówczas zgodnie z przepisem art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b przywołanej wyżej ustawy będzie mu przysługiwało prawo, do odliczenia całości podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących raty leasingowe przy założeniu, że nie będzie miało zastosowanie wyłączenie określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat