| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Rodzaj prowadzonej działalności determinuje wybór samochodu, który najlepiej sprawdzi się przy realizowanych dostawach czy świadczonych usługach. Względy ekonomiczne zdecydować mogą nie tylko o tym na jaką markę samochodu zdecyduje się podatnik. Z punktu widzenia rachunku ekonomicznego korzystne się może bowiem wydać skorzystanie z możliwości leasingu pojazdu.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na leasing, rodzaj wybranego pojazdu może mieć wpływ na skutki podatkowe tej decyzji. Jest bowiem tak, że przepisy rozróżniają kilka kategorii samochodów.

Podjęta decyzja co do rodzaju pojazdu skutkować będzie tym w jakiej wysokości podatnik będzie korzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych oraz czy będzie mógł odliczyć VAT od paliwa zakupionego do jego napędu.

Samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (potocznie określane jako samochody „z kratką”)

Opierając się na obowiązujących obecnie przepisach zdecydowanie najmniej korzystne pod względem podatkowym będzie wyleasingowanie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Podatnik, który w roku 2011 zdecyduje się na leasing takiego pojazdu musi się liczyć z tym, że będzie miał prawo do odliczenia jedynie 60 % kwoty podatku naliczonego od raty leasingowej.

Dodatkowo wprowadzono jeszcze kolejne ograniczenie – suma odliczonego podatku w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć kwoty 6.000 zł. Kolejną konsekwencją leasingu takich pojazdów jest brak możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa wykorzystywanego do napędu tych pojazdów.

Wspomnieć w tym miejscu jednakże należy, że kwestia ograniczonego prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych w ostatnim czasie jest kwestionowana. Pojawiają się przy tym głosy, że w zakresie leasingu przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT.

Skąd takie stanowisko? Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw znowelizowano brzmienie art. 5 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym.

Wprowadzone nowe brzmienie przywołanego przepisu może budzić wątpliwości co do zgodności z decyzją Rady, którą wyraziła zgodę na czasowe wprowadzenie przepisów niezgodnych z regulacjami prawa w zakresie podatku od wartości dodanej.

W konsekwencji powyższego postawiono pytanie co do nieskuteczności przepisów ograniczających prawo do odliczenia VAT od rat leasingowych. Okoliczność powyższa z pewnością będzie płaszczyzną sporu i do czasu zajęcia stanowiska przez sąd kwestia pozostanie nierozstrzygniętą.

Wracając do przepisów wskazać należy, iż uregulowania wprowadzone od 1 stycznia 2011 r. mają obowiązywać do końca 2012 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »