Kiedy trzeba zrobić remanent likwidacyjny po śmierci wspólnika?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy w umowie spółki zapisano, że spadkobiercy wspólnika wchodzą do spółki na jego miejsce.
REKLAMA
Sytuacja I. Umowa spółki przewiduje wejście spadkobierców wspólnika do spółki
W tym przypadku nie trzeba sporządzać remanentu likwidacyjnego.
Mimo śmierci wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej spółka istnieje nadal, bo w umowie spółki zostało wcześniej zastrzeżone, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce.
Wtedy spadkobiercy wskazują spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa (art. 872 Kodeksu cywilnego).
Polecamy: Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?
Więc jeśli warunek ten zostanie spełniony spółka nie ulega rozwiązaniu. Trwa nadal i posługuje się dotychczasowym numerem identyfikacji podatkowej (NIP) spółki, ewidencjonuje obrót na tych samych zasadach i nie ma obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów, o którym mowa w art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535, z późn. zm.).
Jeżeli w miejsce zmarłego wspólnika do spółki wchodzi jego spadkobierca, powoduje to zmianę nazwy spółki, a tym samym zmianę danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym.
W takim przypadku spółka jest zobowiązana zgłosić tę zmianę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana, przez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego VAT–R (art. 96 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług).
Polecamy: Kiedy odliczyć VAT z faktury zaliczkowej?
Ponadto zmianie ulegnie również zgłoszenie identyfikacyjne NIP–2 oraz załącznik NIP–D, na którym znajdują się dane wspólników spółki.
Aktualizację zgłoszenia identyfikacyjnego należy dokonać również w urzędzie skarbowym w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany - art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.).
Sytuacja II. Umowa spółki nie przewiduje wejścia spadkobierców wspólnika do spółki
Jeżeli w umowie dwuosobowej spółki cywilnej nie zostało zastrzeżone, że spadkobierca wejdzie na miejsce wspólnika w przypadku jego śmierci - spółka ulega rozwiązaniu i tym samym traci podmiotowość prawnopodatkową dla podatku od towarów i usług.
Wtedy zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o VAT, żyjący wspólnik w imieniu spółki jest zobowiązany sporządzić spis z natury towarów pozostałych w spółce na dzień jej rozwiązania (remanent likwidacyjny), od których przysługiwało spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Remanent nie jest trudny - czyli jak przygotować spis z natury?
Informację o dokonanym spisie z natury i ustalonej na jego podstawie wartości i kwocie podatku należnego, winien dołączyć do deklaracji podatkowej spółki składanej do urzędu za okres rozliczeniowy, w którym uległa ona rozwiązaniu.
Ponadto do urzędu skarbowego należy również złożyć: - formularz VAT–Z w celu wykreślenia spółki z rejestru jako podatnika VAT (art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług), - aktualizację zgłoszenia identyfikacyjnego NIP–2 oraz załącznik NIP-D - w celu wykreślenia spółki z ewidencji podatkowej - (art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat