reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Parafia jest podstawową jednostką organizacyjną Kościoła Katolickiego. Posiada osobowość prawną co oznacza, że może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, prowadzić działalność (duszpasterstwo).

Charakter prowadzonej przez parafię działalności- duszpasterstwa (działalność statutowa) powoduje, że jest zwolniona w tym zakresie od podatku dochodowego od osób prawnych.

Jeśli równolegle prowadzi działalność gospodarczą (wykraczającą poza cele statutowe) to również nie podlega opodatkowaniu, jeśli dochody z tej działalności przeznacza na cele ściśle wskazane z ustawie m.in. cele sakralne, kultu, oświatowo- wychowawcze, charytatywno- opiekuńcze.

Dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej przeznaczane na inwestycje kościelne (np. budowa, rozbudowa, remonty, adaptacja budynku) związane z celami sakralnymi, duszpasterstwem, także nie podlegają opodatkowaniu.

Polecamy: Dokumentowanie zakupu od rolnika, który nie chce faktury VAT RR

Parafia nie jest czynnym podatnikiem VAT, nie składa deklaracji VAT-7.

Zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych:

a) z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,

b) z pozostałej działalności - w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

Środki pieniężne na inwestycje kościele mogą być pozyskiwane również w ramach działania programu „Odnowa i Rozwój Wsi”. Parafia na podstawie podpisanej umowy z samorządem województwa uzyskuje dofinansowanie w określonej kwocie na wskazane cele. Po ich realizacji, na podstawie faktur dokumentujących wydatki, składa wniosek o refundacje kosztów inwestycji.

W związku z tym powstaje pytanie czy parafia ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, która wynika z faktury dotyczącej realizacji takiego projektu.

Problem ten został omówiony w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 24.05.2011 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi [nr IPTPP1/433-202/11-2/RG].

W interpretacji wskazano, że podatnikami podatku VAT, zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) są:
1) osoby prawne,
2) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
3) osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Polecamy: Jakich aut dotyczy zakaz odliczenia VAT od paliwa?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?
Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama