reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Dokumentowanie zakupu od rolnika, który nie chce faktury VAT RR

Dokumentowanie zakupu od rolnika, który nie chce faktury VAT RR

Co do zasady, rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczących usługi rolnicze, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Rolnik korzystający z takiego zwolnienia nosi nazwę rolnika ryczałtowego.

Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych i wynosi 6,5 % kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.

W celu dokonania powyższego zwrotu, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Faktura ta musi być oznaczona jako „Faktura VAT RR”, a jej oryginał jest przekazywany dostawcy (rolnikowi). Zawierać ona musi odpowiednie elementy, w tym właściwe oświadczenie tego rolnika.

Polecamy:Naklejka na fakturze też może potwierdzać prawo do odliczenia VAT

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy rolnik dostarczający towary oświadcza, że nie chce korzystać z powyższego zryczałtowanego zwrotu podatku, nie poda swoich danych osobowych ani też nie wystawi żadnego rachunku, bo nie musi i nie chce tego robić. Jak wtedy udokumentować zakup i co wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów ?

Jak wynika z treści wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretacji indywidualnej nr ILPP2/443-1740/10-2/JK z dnia 13 stycznia 2011 r., nie należy się bać takiej sytuacji.

Polecamy:Jakich aut dotyczy zakaz odliczenia VAT od paliwa?

Jeżeli bowiem transakcja taka dotyczyć będzie zakupu bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym (ewentualnie przemysłowo kiszonych produktów roślinnych lub produktów przetwórstwa mleka albo z uboju zwierząt rzeźnych i ich obróbki poubojowej), to w przypadku odmowy ujawnienia swoich danych przez tego rolnika, nie ma konieczności wystawienia faktury VAT RR.

W takiej sytuacji należy wystawić dowód wewnętrzny, na podstawie którego dokonamy zaewidencjonowania tej operacji gospodarczej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama