REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Marta Rudzka
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Odliczanie podatku VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych
Odliczanie podatku VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od VAT. Nie ma on zatem prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane ze szkoleniami.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2011 r., IPPP3/443-1195/10-4/IB.

Autopromocja

Sprawa dotyczyła podatnika VAT, realizującego projekt współfinansowany w 75% ze środków Unii Europejskiej, zaś w 25% z własnych funduszy.

Głównym celem projektu było promowanie wśród małych i średnich przedsiębiorców efektywności energetycznej, możliwości zmiany dostawcy energii oraz inwestowania w jej odnawialne źródła.

W ramach realizacji projektu podatnik przeprowadzał bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich współrealizatorem była firma zewnętrzna, która obciążała podatnika fakturą VAT za czynności z nimi związane.

Składały się na nie m.in. przygotowanie merytoryczne materiałów szkoleniowych, wystąpienia ekspertów itp. W tym zakresie faktura przewidywała stawkę podatku VAT „zw.” Natomiast organizacja logistyczna szkoleń była obciążona stawką 22%.
Podatnik, realizując szkolenia nie odliczał podatku naliczonego VAT zawartego w otrzymanej fakturze, ponieważ zgodnie z ustawy o VAT nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługi edukacyjne zwolnione z VAT

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy jego postępowanie jest prawidłowe?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik uznał, że prawo do odliczenia nie przysługuje mu, ponieważ usługi edukacyjne (szkoleniowe) wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT podlegają zwolnieniu.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Zastrzegł jednak, że interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku o interpretację indywidualną (a zatem do 31 grudnia 2010 r.).

Powołując się na brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem dokonane w ramach działań objętych programem unijnym zakupy nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, ze względu na wykorzystywanie ich wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych, tj. usług edukacyjnych.

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

W nowym stanie prawnym wątpliwości nie będzie

Zaprezentowana interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie znajduje poparcie między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 stycznia 2011 (IBPP4/443-1857/10/EJ), w której potwierdzony został brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przez Gminę wynikającego z wydatków poniesionych na realizację budowy sali gimnastycznej, przekazanej nieodpłatnie na rzecz Zespołu Szkół.

W tym przypadku działalność gminy nie podlegała opodatkowaniu, gdyż sala została przekazana nieodpłatnie w ramach realizacji zadań własnych gminy, do których zaliczają się między innymi zadania w zakresie edukacji publicznej.

Na uwagę w prezentowanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym zwraca fakt, iż wystąpił o omawianą interpretację indywidualną w związku z koniecznością przedstawienia instytucji weryfikującej realizację dofinansowanego projektu w Brukseli oficjalnego pisma od krajowych organów podatkowych, iż jego stanowisko dotyczące nieodliczania podatku naliczonego z zakupów związanych z usługami edukacyjnymi jest słuszne.

Jak polski podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE

Wątpliwości osób weryfikujących koszty projektu co do zwolnienia z opodatkowania usług edukacyjnych mogły wynikać przede wszystkim z faktu, iż polskie przepisy dotyczące tych usług obowiązujące do 31 grudnia 2010 r. (na gruncie których została wydana interpretacja) nie były zgodne z 112 Dyrektywą Rady.

Dostosowanie polskich przepisów do wymagań wspólnotowych między innymi w zakresie opodatkowania usług edukacyjnych nastąpiło z dniem 1 stycznia 2011 r.

W związku z powyższym zwolnienie z VAT usług szkoleniowych zostało znacznie ograniczone do usług świadczonych przez podmioty wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT (m. in. jednostki objęte systemem oświaty, uczelnie), usług prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli oraz kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (z ograniczeniami wymienionymi w art. 43 ust. 1 pkt. 29 ustawy o VAT).

Ostatnie z wymienionych usług mogą być zwolnione z opodatkowania, między innymi w sytuacji, gdy są finansowane ze środków publicznych co najmniej w 70% (także ze środków unijnych jak w omawianej interpretacji).

Po 1 stycznia 2011 roku kwestia dofinansowania szkoleń, choć w przedstawionej interpretacji potraktowana marginalnie, stała się jednym z kluczowych czynników warunkujących prawo do zwolnienia z opodatkowania usług edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego (których pełna definicja zawarta została w art. 14 Rozporządzenie Rady WE nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r.).

Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA