REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.?

Ewelina Dumania
Doradca podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.
Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach („Ustawa zmieniająca”). Jej najważniejsze założenia omawia Ewelina Dumania, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC.

Ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw Nr 64, poz. 332 z 28 marca 2011 r.

Autopromocja

Mając na uwadze to, iż wprowadza ona szereg zmian, które mogą być istotne dla wielu podmiotów gospodarczych, należy zwrócić uwagę na wyjątkowo krótki okres vacatio legis (tj. okres pomiędzy publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie) zastosowany w odniesieniu do tego aktu prawnego.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. dotyczącej ogłaszania aktów prawnych, co do zasady akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia.

Skrócenie powyższego okresu może zostać dokonane tylko w uzasadnionych przypadkach.

Ustawodawca nie wskazał jednak na okoliczności, które uzasadniały zastosowanie skróconego vacatio legis w analizowanym przypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto przyjrzeć się najważniejszym zmianom wprowadzanym przez Ustawę zmieniającą.

Nieodpłatne przekazania

Regulacja ta przewiduje m.in. dostosowanie krajowych przepisów w zakresie podatku VAT dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów do przepisów prawa wspólnotowego.

Tym samym, od 1 kwietnia 2011 r. wszelkie dokonywane przez podatnika przekazania towarów należących do jego przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia (niezależnie czy są one dokonywane na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem), są traktowane jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT.

Jak dotychczas, warunkiem opodatkowania takich przekazań jest to, iż podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Świadczenie usług

Zmieniona też została definicja odpłatnego świadczenia usług zawarta w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z uzasadnieniem do Ustawy zmieniającej, proponowana zmiana miała na celu ściślejsze dostosowanie definicji odpłatnego świadczenia usług do uregulowań tego zagadnienia zawartych w dyrektywie unijnej.

Niemniej jednak, w praktyce zmiana spowodowała poszerzenie katalogu sytuacji, w których podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT należnego w związku z nieodpłatnym świadczeniem usług na sytuacje, w których podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

VAT 2011 - przewodnik po nowelizacji z 18 marca

Import usług z rajów podatkowych

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. uchylony został przepis, który zakazywał odliczania podatku naliczonego w przypadku importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju zaliczanym do tzw. „rajów podatkowych”.

Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, uchylenie tej regulacji uwzględnia wyrok TSUE z dnia 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o., w którym Trybunał uznał, że ww. ograniczenie wykracza poza ramy dozwolone przez dyrektywę unijną.

Obrót złomem

W celu eliminacji możliwości nadużyć podatkowych w obrocie złomem oraz prawami do emisji gazów cieplarnianych wprowadzono zmianę polegającą na przesunięciu, w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT, obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu powyższych transakcji, ze sprzedawcy na nabywcę.

Dodatkowo, ustawodawca zlikwidował szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do dostawy złomu.

Obowiązkowy reverse charge

Kolejną istotna zmiana polega na wprowadzeniu jednolitej reguły, zgodnie z którą, jeżeli świadczącym usługi lub dokonującym dostawy towarów na terytorium Polski jest podmiot nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski (bądź posiadający takie miejsce, które jednak nie jest zaangażowane w daną transakcję), podatnikiem z tytułu tych czynności jest zasadniczo usługobiorca lub nabywca towarów.

Do 1 kwietnia 2011 r. w takich przypadkach podatnikiem był usługobiorca lub nabywca towarów, jednakże za wyjątkiem sytuacji, gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów rozliczył należny podatek VAT (z licznymi odstępstwami).

Ponadto, w ustawie zmieniającej przewidziano wyjątek, zgodnie z którym zasady samonaliczenia podatku przez nabywcę nie stosuje się do świadczenia przez podmiot zarejestrowany dla celów VAT w Polsce usług związanych z nieruchomościami (o których mowa w art. 28e ustawy o VAT). W takim przypadku należny podatek jest rozliczany przez usługodawcę.

Powyższa zmiana może mieć wpływ na odliczenie podatku VAT naliczonego poniesionego w Polsce przez podmioty niemające żadnej ze wspomnianych form prezencji na terytorium kraju.

Ponadto, z uwagi na wprowadzony do art. 88 ust. 3a punkt 7 ustawy o VAT, nabywca towarów i usług, w odniesieniu do których jest zobowiązany do naliczenia należnego podatku VAT, nie będzie uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego (nieprawidłowo) na fakturze wystawionej przez zagranicznego sprzedawcę.

Usługi opieki medycznej/pakiety medyczne

Ustawą zmieniającą wprowadzono zasadę, zgodnie z którą zwolnione z opodatkowania VAT jest świadczenie usług w zakresie opieki medycznej (o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 18 i 19 ustawy o VAT), jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatnika w własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej od podmiotów, o których mowa we wspomnianych przepisach.

Powyższa regulacja pozwala w praktyce, m.in. na zwolnienie z opodatkowania VAT tzw. pakietów medycznych udostępnianych pracownikom przez pracodawców.

Współczynnik sprzedaży

Ustawa zmieniająca wprowadza również istotne zmiany dotyczące odliczania podatku naliczonego na podstawie współczynnika struktury sprzedaży (WSS).

W szczególności likwiduje ona ograniczenie, zgodnie z którym podatnik nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego, jeżeli wspomniana proporcja nie przekroczyła 2 %. Zgodnie z nowymi przepisami, w takim przypadku podatnik będzie miał prawo, ale już nie obowiązek uznać, że WSS wynosi 0%.

Ponadto, zmieniony został przepis zezwalający na odliczenie podatku naliczonego w całości, jeżeli proporcja przekroczyła 98 %, co może w praktyce skutkować poszerzeniem kręgu podatników zobowiązanych do stosowania WSS. Nowe przepisy stosuje się dopiero w odniesieniu do tzw. rocznej korekty dokonywanej za 2011 r.

Pozostałe zmiany

Istotną zmianą jest również likwidacja obowiązku wnoszenia zabezpieczenia przy imporcie towarów w przypadku korzystania z procedury uproszczonej oraz podwyższenie (z dniem 1 stycznia 2012 r.) stawki podatku VAT na ubranka i buty dla dzieci z 8% na 23%.

W Dziennikach Ustaw Nr 68 i 69 z 2011 r. ogłoszono już szereg nowych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT, wydanych w związku z ustawą zmieniającą.


Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

REKLAMA