reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak opodatkować dochody ze zbycia akcji i udziałów w celu ich umorzenia?

Jak opodatkować dochody ze zbycia akcji i udziałów w celu ich umorzenia?

W jaki sposób, od 1 stycznia 2011 roku, opodatkowany jest dochód uzyskany
z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji)?

Odpowiedź KIP:

Od dnia 1 stycznia 2011 roku, z uwagi na uchylenie pkt 2 w ust. 5 art. 24 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz. U. z 2010 r.
Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji)
w celu umorzenia stanowi przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy
o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną.

Dochód osiągnięty z tej transakcji ustalany jest samodzielnie przez podatnika i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowych zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochodem z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) jest nadwyżka przychodu nad kosztami jego uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

W terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnik zobowiązany jest do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-38 oraz zapłaty podatku należnego z niego wynikającego.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis Podatki osobiste

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama