Nie można odliczyć wydatku na zabieg leczniczy
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
REKLAMA
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu:
- wydatków na cele rehabilitacyjne oraz
- wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych,
poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Stosownie do art. 26 ust. 7a pkt 6 ww. ustawy, za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione za odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
Zgodnie z językowym brzmieniem ww. przepisu odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają wydatki poniesione na zabieg rehabilitacyjny, w związku z powyższym odliczenie wydatków poniesionych na zabieg leczniczo-rehabilitacyjny nie mieści się w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.
Pojęcie bowiem zabiegu rehabilitacyjnego nie jest tożsame z pojęciem zabiegu leczniczo-rehabilitacyjnego.
Polecamy: Podatki 2011
Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat