Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych mogą zmniejszyć obrót
REKLAMA
REKLAMA
Ceny ustalane w ten sposób są cenami maksymalnymi i próba sprzedaży danego towaru lub zaoferowania usługi po cenie wyższej, niż wynikająca z odpowiednich przepisów, zagrożona jest różnymi, bardzo dotkliwymi sankcjami.
REKLAMA
Przepisy powyższe najczęściej nie sankcjonują natomiast przypadków dokonywania sprzedaży tych samych towarów lub usług po cenach niższych, niż ustalone w tych przepisach.
W związku z powyższym, niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się nad dokonywaniem sprzedaży niektórych towarów lub oferowaniu usług po cenach niższych, niż urzędowe, poprzez m.in. udzielanie rabatów, dzięki czemu liczą na zwiększenie skali obrotów.
Problemem w takiej sytuacji wydaje się brzmienie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, który co do zasady wskazuje, iż podstawą opodatkowania VAT jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, powiększona o wszelkie elementy mające wpływ na tą cenę.
Powiązanie tego przepisu z przepisami nakładającymi ceny urzędowe wskazuje, iż podstawą opodatkowania powinna być zawsze wartość towaru lub usługi wyliczona w oparciu o cenę urzędową (bo tyle się prawnie należy sprzedawcy).
Na szczęście istnieje zapis ustępu 4 tego artykułu, który pozwala na pomniejszenie takiego obrotu m.in. o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów.
Jak wynika z treści wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji indywidualnej nr IPP2/443-694/10-4/IG z dnia 16 grudnia 2010 r., jeżeli przepisy wprowadzające ceny urzędowe nie zakazują stosowania rabatów, to ich udzielenie pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem VAT.
Podkreślenia wymaga fakt, iż zmiany ustawy o VAT, jakie nastąpiły od dnia wydania tej interpretacji, nie mają wpływu na jej treść, a więc nadal możliwym jest pomniejszanie podstawy opodatkowania podatkiem VAT o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów, udzielanych dla towarów i usług objętych cenami urzędowymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat