reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych mogą zmniejszyć obrót

Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych mogą zmniejszyć obrót

Zarówno ustawa o cenach, jak i kilka różnych innych ustaw, wprowadzają wyłom od podstawowej zasady wolnego rynku, jakim jest swoboda ustalania cen. Przepisy te z różnych względów, przeważnie z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożeń dla funkcjonowania państwa, ustanawiają tzw. ceny urzędowe na niektóre towary lub usługi. Ceny te mogą być ustalana zarówno przez właściwych ministrów, jak też i przez organy samorządu terytorialnego.

Ceny ustalane w ten sposób są cenami maksymalnymi i próba sprzedaży danego towaru lub zaoferowania usługi po cenie wyższej, niż wynikająca z odpowiednich przepisów, zagrożona jest różnymi, bardzo dotkliwymi sankcjami.

Przepisy powyższe najczęściej nie sankcjonują natomiast przypadków dokonywania sprzedaży tych samych towarów lub usług po cenach niższych, niż ustalone w tych przepisach.

W związku z powyższym, niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się nad dokonywaniem sprzedaży niektórych towarów lub oferowaniu usług po cenach niższych, niż urzędowe, poprzez m.in. udzielanie rabatów, dzięki czemu liczą na zwiększenie skali obrotów.

Problemem w takiej sytuacji wydaje się brzmienie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, który co do zasady wskazuje, iż podstawą opodatkowania VAT jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, powiększona o wszelkie elementy mające wpływ na tą cenę.

Powiązanie tego przepisu z przepisami nakładającymi ceny urzędowe wskazuje, iż podstawą opodatkowania powinna być zawsze wartość towaru lub usługi wyliczona w oparciu o cenę urzędową (bo tyle się prawnie należy sprzedawcy).

Na szczęście istnieje zapis ustępu 4 tego artykułu, który pozwala na pomniejszenie takiego obrotu m.in. o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów.

Jak wynika z treści wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji indywidualnej nr IPP2/443-694/10-4/IG z dnia 16 grudnia 2010 r., jeżeli przepisy wprowadzające ceny urzędowe nie zakazują stosowania rabatów, to ich udzielenie pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Koszty

Podkreślenia wymaga fakt, iż zmiany ustawy o VAT, jakie nastąpiły od dnia wydania tej interpretacji, nie mają wpływu na jej treść, a więc nadal możliwym jest pomniejszanie podstawy opodatkowania podatkiem VAT o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów, udzielanych dla towarów i usług objętych cenami urzędowymi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama