Czy trzeba dokonać korekty VAT po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?
REKLAMA
Jest bowiem tak, że w określonych przypadkach korekta taka będzie konieczna, w innych nie.
Warto więc przyjrzeć się okolicznościom, które determinują sposób postępowania w tym zakresie.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza utworzyć spółkę komandytową. Do spółki tej aportem wniesie prowadzone przedsiębiorstwo. Działalność nowej spółki będzie identyczna jak dotychczasowa wykonywana przez przedsiębiorcę. W skład przekazywanego przedsiębiorstwa wchodzą między innymi towary, przy zakupie których podatnik skorzystał z prawa odliczenia podatku naliczonego.
Wychodząc od ogólnej zasady wyrażonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuTym samym warunkiem zastosowania prawa do odliczenia jest występowanie związku pomiędzy dokonanym zakupem, a czynnościami opodatkowanymi. Odnosząc to do przedstawionego przykładu nie można zakwestionować postępowania podatnika jeśli wystąpił, wymagany wskazanym wyżej przepisem, związek.
Tworzona spółka jest nowym podmiotem, mogą więc pojawić się wątpliwości dotyczące tego czy po wniesieniu składników prowadzonego przedsiębiorstwa, co do których miało zastosowanie prawo określone w art. 86 ust. 1, nie wystąpiły powody uzasadniające korektę podatku naliczonego.
Kwestie powyższą regulują przepisy art. 93a § 2 pkt 2w zw. z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej.
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejPrzepisy te stanowią, że spółka nieposiadająca osobowości prawnej (przykładem takiej spółki jest spółka komandytowa), do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przedsiębiorcy wnoszącego wkład. Konsekwencją tej regulacji jest również wejście w prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Istotnym przy tym jest to by następca prawny jakim jest spółka komandytowa nie zmieniła przeznaczenia otrzymanych w drodze aportu składników majątku, bo jedynie w takiej sytuacji prawo to zostanie zachowane.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPrzykładem sytuacji, w których obowiązek korekty podatku naliczonego będzie zachodził, jest wykorzystanie składników majątku, przy zakupie których odliczono podatek naliczony, do czynności nieopodatkowanych bądź zwolnionych z podatku.
Polecamy: Jakiego rodzaju wkłady mogą wnieść wspólnicy do spółki komandytowej?
Regulacje dotyczące korekty podatku naliczonego zostały zawarte w art. 91 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa korekta podatku jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa w przypadku zmiany przez nabywcę przeznaczenia towarów poprzez ich wykorzystanie do czynności innych niż opodatkowane.
Zachowując więc charakter prowadzonej działalności i wykorzystując towary do tych samych czynności (opodatkowanych) nie będzie zachodzić potrzeba korekty podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa.
Przedstawione powyżej wnioski dotyczące obowiązku bądź braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego będą miały również zastosowanie w odniesieniu do przekazania aportem przedsiębiorstwa do innych podmiotów funkcjonujących w obrocie gospodarczym (np. sp. cywilnej, czy sp. z o.o.).
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 stycznia 2011 r. (nr ITPP2/443-1103c/10/AK)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: