reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Naklejka na fakturze też może potwierdzać prawo do odliczenia VAT

Naklejka na fakturze też może potwierdzać prawo do odliczenia VAT

Jedną z podstawowych cech podatku VAT jest jego neutralność dla podatnika. Cechę tą nabywa ten podatek (przynajmniej teoretycznie) poprzez umożliwienie podatnikowi obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą i co do zasady (w myśl Dyrektywy 2006/112/WE) i co do zasady nie może podlegać ograniczeniom.

Realizacja tego uprawnienia na gruncie prawa polskiego zawarta jest w artykułach 86-89 ustawy o podatku VAT, które wskazują konkretne przypadku terminy, w jakich można skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W zasadzie podstawowy przypadek nabycia przez podatnika prawa do dokonania obniżenia, opisany został w art. 86 ust. 10 pkt 1 tej ustawy, który nie został zmieniony ani przy okazji nowelizacji styczniowych, ani też przy nowelizacji kwietniowej w tym roku.

Opisywany przypadek dotyczy, wydawać by się mogło prozaicznej sytuacji, gdy podatnik otrzymuje fakturę lub dokument celny – prawo do obniżenia dotyczy w tym przypadku rozliczenia za okres, w którym podatnik otrzymał te dokumenty.

Sytuacja ta wydaje się oczywista i wywołuje od razu pytanie – „No i co w tym niejasnego ?”.

O ile w ocenie tego zdarzenia podatnik od razu pokusi się o powyższe pytanie, to urzędnik skarbowy zada inne: „A skąd ja mam wiedzieć, że rzeczywiście dokument ten otrzymał Pan w tym a nie w innym miesiącu?”.

W tym miejscu pojawia się duże pole do interpretacji, gdyż przepisy dotyczące podatku VAT nie precyzują w żaden sposób, jak ma się odbywać takie potwierdzenie, aby mogłoby być uznane za zgodne z prawem.

Dotychczasowa praktyka i orzecznictwo sądowo administracyjne wskazują, iż jednym z takich dowodów (w zasadzie podstawowym) jest naniesienie przez podatnika lub jego pracownika daty wpływu takiego dokumentu, co może odbyć się zarówno przez naniesienie tej daty ręcznie lub mechanicznie w formie np. tzw. prezentaty (pieczątki wpływu).

Życie, a w szczególności rozwój technologiczny, podsuwa nam wiele nowych metod usprawnienia pracy firmy (tj. zmniejszenia kosztów jej funkcjonowania) i jedną z takich metod jest np. zautomatyzowanie procesu rejestracji i rozdziału poczty wpływającej do firmy.

Automatyzacja taka, polegająca na zastąpieniu przysłowiowej „Pani Kasi”, stemplującej wpływającą pocztę, przez system automatycznego rozpoznawania tekstu (tzw. systemu OCR), często powiązanego z resztą systemu księgowo-finansowego podmiotu, skutkuje m.in. brakiem ww. pieczątek wpływu, które (w zależności od systemu) zastąpione zostaną naklejkami z odpowiednimi nadrukami lub nadrukami bezpośrednio na tych dokumentach.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: Podatki 2011

W takiej sytuacji pojawiają się wątpliwości, czy takie naklejki lub nadruki będą wystarczającymi dowodami potwierdzającymi wpływ danego dokumentu do firmy w danym dniu (czyli okresie rozliczeniowym) i czy praktyki takie nie będą kwestionowane prze organy skarbowe.

Jak wynika z treści wydanej w dniu 13 stycznia 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach interpretacji indywidualnej numer IBPP/443-1158/10/EA, nie powinniśmy mieć takich obaw, gdyż działania takie będą dopuszczalne, jeżeli będzie to polegać na trwałym naniesieniu na dokument naklejki (a więc i nadruku) z datą dzienną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama