Naklejka na fakturze też może potwierdzać prawo do odliczenia VAT
REKLAMA
Realizacja tego uprawnienia na gruncie prawa polskiego zawarta jest w artykułach 86-89 ustawy o podatku VAT, które wskazują konkretne przypadku terminy, w jakich można skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W zasadzie podstawowy przypadek nabycia przez podatnika prawa do dokonania obniżenia, opisany został w art. 86 ust. 10 pkt 1 tej ustawy, który nie został zmieniony ani przy okazji nowelizacji styczniowych, ani też przy nowelizacji kwietniowej w tym roku.
Opisywany przypadek dotyczy, wydawać by się mogło prozaicznej sytuacji, gdy podatnik otrzymuje fakturę lub dokument celny – prawo do obniżenia dotyczy w tym przypadku rozliczenia za okres, w którym podatnik otrzymał te dokumenty.
Sytuacja ta wydaje się oczywista i wywołuje od razu pytanie – „No i co w tym niejasnego ?”.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuO ile w ocenie tego zdarzenia podatnik od razu pokusi się o powyższe pytanie, to urzędnik skarbowy zada inne: „A skąd ja mam wiedzieć, że rzeczywiście dokument ten otrzymał Pan w tym a nie w innym miesiącu?”.
W tym miejscu pojawia się duże pole do interpretacji, gdyż przepisy dotyczące podatku VAT nie precyzują w żaden sposób, jak ma się odbywać takie potwierdzenie, aby mogłoby być uznane za zgodne z prawem.
Dotychczasowa praktyka i orzecznictwo sądowo administracyjne wskazują, iż jednym z takich dowodów (w zasadzie podstawowym) jest naniesienie przez podatnika lub jego pracownika daty wpływu takiego dokumentu, co może odbyć się zarówno przez naniesienie tej daty ręcznie lub mechanicznie w formie np. tzw. prezentaty (pieczątki wpływu).
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejŻycie, a w szczególności rozwój technologiczny, podsuwa nam wiele nowych metod usprawnienia pracy firmy (tj. zmniejszenia kosztów jej funkcjonowania) i jedną z takich metod jest np. zautomatyzowanie procesu rejestracji i rozdziału poczty wpływającej do firmy.
Automatyzacja taka, polegająca na zastąpieniu przysłowiowej „Pani Kasi”, stemplującej wpływającą pocztę, przez system automatycznego rozpoznawania tekstu (tzw. systemu OCR), często powiązanego z resztą systemu księgowo-finansowego podmiotu, skutkuje m.in. brakiem ww. pieczątek wpływu, które (w zależności od systemu) zastąpione zostaną naklejkami z odpowiednimi nadrukami lub nadrukami bezpośrednio na tych dokumentach.
KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych
Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.
Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowanyPolecamy: serwis VAT
W takiej sytuacji pojawiają się wątpliwości, czy takie naklejki lub nadruki będą wystarczającymi dowodami potwierdzającymi wpływ danego dokumentu do firmy w danym dniu (czyli okresie rozliczeniowym) i czy praktyki takie nie będą kwestionowane prze organy skarbowe.
Jak wynika z treści wydanej w dniu 13 stycznia 2011 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach interpretacji indywidualnej numer IBPP/443-1158/10/EA, nie powinniśmy mieć takich obaw, gdyż działania takie będą dopuszczalne, jeżeli będzie to polegać na trwałym naniesieniu na dokument naklejki (a więc i nadruku) z datą dzienną.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: