reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Ministerstwo Finansów o zaświadczeniach okręgowych stacji kontroli pojazdów

Ministerstwo Finansów o zaświadczeniach okręgowych stacji kontroli pojazdów


Zaświadczenia wydane do dnia 31 grudnia 2010 r. przez okręgową stację kontroli
pojazdów są nadal aktualne o ile nie dokonano istotnych zmian w danym pojeździe.

Na mocy ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652) uchylono miedzy innymi ust. 5 w art. 86 ustawy o VAT, regulujący do dnia 31 grudnia 2010 r. kwestię dokumentowania spełnienia przez niektóre pojazdy samochodowe ustawowych wymagań umożliwiających pełne odliczenie VAT przy ich nabyciu oraz przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do ich napędu.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że uchylenie ww. przepisu nie oznacza jednak, iż zaświadczenia wydane na jego podstawie do końca 2010 r. przez okręgową stację kontroli pojazdów po przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego tracą ważność.

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Podatki 2011

Nie zachodzi więc i zachodzi konieczność przeprowadzenia ponownego dodatkowego badania technicznego zgodnie z art. 3 ust. 3 ww. ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.

Po 31 grudnia 2010 r. nie uległy bowiem zmianie wymagania dla pojazdów samochodowych, których spełnienie potwierdzają te zaświadczenia.

Zatem zaświadczenia te pozostają nadal aktualne o ile nie zostaną dokonane zmiany w badanym pojeździe, w wyniku których pojazd nie spełniałby już wymagań potwierdzonych tym zaświadczeniem.

Ponadto Ministerstwo Finansów poinformowało, że zgodnie z obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisami podatnicy nie mają już obowiązku dostarczania do naczelnika urzędu skarbowego kopii zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów
potwierdzającego spełnienie wymagań dla wyżej wskazanych pojazdów.

Zaświadczenia te, podobnie jak i zaświadczenia wydane przed dniem 1 stycznia 2011 r., podatnicy przechowują (wraz z innymi dokumentami związanymi z rozliczaniem podatku) do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama