| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Ministerstwo Finansów ostrzega i zachwala e-deklaracje

Ministerstwo Finansów ostrzega i zachwala e-deklaracje

Ministerstwo Finansów zwróciło się na początku kwietnia 2011 r. do podatników o zachowanie szczególnej ostrożności przy używaniu programów firm zewnętrznych do wypełniania i przesyłania zeznań podatkowych drogą elektroniczną.

Zdaniem MF stwierdzono przypadki, w których komercyjne oprogramowanie błędnie przekazuje zeznania do systemu testowego Ministerstwa Finansów. Niestety MF nie informuje o jakie programy komercyjne chodzi.

W tych przypadkach otrzymane Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO) z systemu testowego nie oznacza przyjęcia zeznania do urzędu i nie jest traktowane przez organy podatkowe jako przyjęcie dokumentu do rozliczenia.

Ministerstwo Finansów nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wady, błędy i skutki związane z korzystaniem z oprogramowania firm komercyjnych.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Biura Prasowego Ministerstwa Finansów:

1. Sprawdzeniem dla podatnika, że jego zeznanie PIT dotarło, jest Urzędowe poświadczenie Odbiory (UPO) uzyskane z systemu testowego, które zawiera w bloku A „Nazwa pełna podmiotu, któremu doręczono dokument elektroniczny” wpis o następującej treści: „e-Deklaracje – system testowy”, natomiast w UPO z systemu e-Deklaracje (na serwer produkcyjny) zawiera w tej części wpis : „Ministerstwo Finansów”.

2. Z informacji posiadanych przez MF wynika że najwięcej zgłoszeń od podatników dotyczy błędu 414 (Weryfikacja negatywna - błąd danych identyfikacyjnych.),w lutym 237, w marcu 889. Trudno określić nazwy programów, które błędnie przekazują PIT-y, ponieważ podatnicy dzwoniąc do pomocy technicznej w MF nie informują z jakiego oprogramowania korzystają.

Ministerstwo Finansów rekomenduje wykorzystanie do składania zeznań rocznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego wyłącznie oprogramowania udostępnionego na stronie systemu e-Deklaracje.

Po tym komunikacie MF firma e-file, producent bezpłatnego oprogramowania do rozliczania i przesyłania drogą elektroniczną deklaracji PIT, poinformowała, że jej program e-pity nie udostępnia użytkownikom możliwości wysłania deklaracji do systemu testowego e-deklaracji.
Dlatego też komunikat MF nie dotyczy programu e-pity.

Zdaniem e-file osobom korzystającym z aplikacji e-pity zdarzają się problemy z wysyłką PIT-a za pomocą internetu, ale w przeważającej liczbie przypadków wynikają one z błędów użytkownika lub aktualności baz danych Urzędów Skarbowych.

W 90% przypadków pojawia się bowiem „kod błędu 414” oznaczający złe dane identyfikacyjne podatnika lub błędną kwotę przychodu, o czym użytkownik jest zawsze informowany. Ma zatem pełną świadomość, że nie złożył skutecznie deklaracji przez internet, co wyraźnie komunikuje aplikacja.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »