| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy podatkowej czasem może się przydać podatnikowi

Uzasadnienie projektu nowelizacji ustawy podatkowej czasem może się przydać podatnikowi

Przeglądając zasoby strony internetowej Sejmu RP albo Senatu RP łatwo można znaleźć uzasadnienia do projektów nowelizacji poszczególnych ustaw. Niekiedy są one uwzględniane przez sądy dokonujące wykładni zmienionych przepisów. Treść uzasadnienia do projektu nowelizacji ustawy czy szerzej dokumentów związanych z procesem legislacyjnym nie ma znaczenia wiążącego dla sądu, a tylko pomocnicze.

Pomimo tylko pomocniczego znaczenia uzasadnień warto zapoznać się z uzasadnieniem do projektu nowelizacji danej ustawy i innymi dokumentami powstałymi w Sejmie albo w Senacie w czasie procesu legislacyjnego.

W przypadku, gdy znaczenie znowelizowanych przepisów jest przedmiotem sporu z fiskusem informacje zawarte w uzasadnieniu mogą być pewną prognozą przyszłego orzeczenia sądu w sporze. Przykładem odniesienia się sądu do projektu nowelizacji jest uchwała NSA z 14 marca 2011 r. (sygn. akt II FPS 8/10).

Sędziowie w uchwale odnieśli się do znaczenia art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki.

Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. 14 marca 2011 r. sędziowie zajmowali się jednak stanem prawnym sprzed 2011 r. Mieli wątpliwość, czy z brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT nie można wywnioskować, że skoro zwolnienie obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. to wcześniej go nie było.

Czyli wniesienie aportu w opisanej w przepisie sytuacji powoduje konieczność zapłacenia podatku dochodowego przez osoby fizyczne wnoszące aport. Sędziowie sięgnęli m.in. do protokołu z dnia 9 listopada 2010 r. z posiedzenia senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

 Polecamy: serwis PIT

Był to jeden z argumentów sędziów, że nowelizacja ma w istocie charakter redakcyjny - zmienił się tekst ustawy poprzez dodanie punktu 50b w art. 21 ust. 1 ustawy o PIT, ale normy prawne regulujące kwestie wniesienia aportu do spółek osobowej nie uległy zmianie.

 Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Sąd powołał się na dokumenty procesu legislacyjnego, pomocne przy rekonstrukcji woli ustawodawcy. Podkreślił, że nie każda zmiana przepisu prawa jest zmianą o charakterze prawotwórczym (normatywnym), lecz nowelizacja danego przepisu prawa może mieć także charakter redakcyjny i porządkujący

NSA stwierdził m.in.:
„Uwzględniając powyższe uwagi oraz wcześniejszy wywód argumentacyjny (pkt 5.3. – 5.6.) oraz mając na względzie konsekwentnie wymogi Konstytucji RP, należy więc przy ocenie skutków omawianej nowelizacji przyjąć, że od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wyeksponował wymiar majątkowy udziałów otrzymywanych w zamian za wkład niepieniężny, co pozostaje w zgodzie z konstatacją, że udział w spółce osobowej posiada także wymiar niemajątkowy – całokształt praw i obowiązków wspólnika (por. pkt 5.5.). Jednocześnie ustawodawca potwierdził, że przychód uzyskany w ten sposób jest zwolniony od podatku, co niweluje problem poszukiwania podstaw prawnych określenia wielkości tego przychodu. Nie można jednak bez naruszenia wymogów konstytucyjnych stwierdzić, że w stanie prawnym sprzed dnia 1 stycznia 2011 r. aport do spółki osobowej był czynnością tworzącą przychód po stronie wnoszącego wkład niepieniężny.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK