REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

Katarzyna Broniszewska
Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?
Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 226, poz. 1476), usługi polegające na organizacji kursów i szkoleń, których tematem jest udzielanie pierwszej pomocy oraz ratownictwo medyczne są zwolnione z VAT.

Zmiany w ustawie o VAT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku są skutkiem harmonizacji prawa unijnego w zakresie prawa podatkowego.

Autopromocja

Przepis art. 132 ust.1 lit. i) Dyrektywy 2006/112 Rady z 28 listopada 2006 roku stanowi, że świadczenie usług związanych z kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem, a także usług i dostawa towarów, które są ściśle z nimi związane, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Usługi te muszą być świadczone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Polecamy:Czy szkolenia dla dorosłych są zwolnione z VAT w 2011 roku

Na podstawie tej dyrektywy dokonano zmian w polskim systemie podatkowym. Do tej pory usługi zwolnione z podatku VAT wymienione były w załączniku 4 do ustawy o podatku od towarów u usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie takie wyliczenie umieszczone jest w art. 43 tej ustawy. Punkt 26) i 29) ustępu 1 art. 43 dotyczą sytuacji związanych z kształceniem zawodowym.

Artykuł 43 ust.1) pkt 26 wskazuje, że nie trzeba płacić VAT od usług świadczonych przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz przy dostawie towarów i świadczeniu usług ściśle z ww. usługami związanymi.

Przepis art.43 ust.1) pkt 29) ustawy o VAT zwalnia też od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Polecamy:Czy kursy prawa jazdy będą opodatkowane VAT w 2011 roku

Odrębne przepisy o których mowa w powyższym artykule to:

- ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.), która reguluje m.in. pojęcie i zakres kwalifikowanej pierwszej pomocy, wymogi które muszą spełniać ratownicy i dyspozytorzy medyczni oraz kwestie obowiązku doskonalenia zawodowego,
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz.U.07.60.408),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych (Dz. U. Nr 112, poz. 775),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2007 r. w sprawie doskonalenia zawodowego dyspozytorów medycznych (Dz.U.07.77.525),
określające szczegółowe zasady organizowania i przeprowadzania szkoleń.

Kształcenie zawodowe

Aby móc we wszystkich państwach Unii Europejskiej jednolicie stosować przepisy o podatku VAT określono także co mieści się pod pojęciem kształcenia zawodowego (art. 14 rozporządzenia rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r.).

Kształceniem zawodowym jest:
- nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem,
- nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

Szkolenia, o których mowa w interpretacji podatkowej, dotyczą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników firm, kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków, policjantów itp., oraz szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego dla ratowników i dyspozytorów medycznych.

Polecamy: Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego czy dyspozytora medycznego. Natomiast celem kursów jest przekazanie, poszerzenie wiedzy lub zapoznanie się z obecnie obowiązującymi przepisami.

Opisane szkolenia spełniają wymogi określone w art. 43 ust.1) pkt 26 i 29 ustawy o VAT oraz są zgodne z rozumieniem pojęcia kształcenia zawodowego.

Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Sytuacja nie zmieniła się i tak jak przed nowelizacją ustawy, tak i teraz nie ma obowiązku odprowadzania VAT-u od tego rodzaju usług.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Omawiany problem wyjaśniony został m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 20.04.2011 roku (nr ILPP1/443-313/11-2/KŁ ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  REKLAMA