REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

Katarzyna Broniszewska
Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?
Czy kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego są objęte VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 226, poz. 1476), usługi polegające na organizacji kursów i szkoleń, których tematem jest udzielanie pierwszej pomocy oraz ratownictwo medyczne są zwolnione z VAT.

Zmiany w ustawie o VAT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2011 roku są skutkiem harmonizacji prawa unijnego w zakresie prawa podatkowego.

REKLAMA

Autopromocja

Przepis art. 132 ust.1 lit. i) Dyrektywy 2006/112 Rady z 28 listopada 2006 roku stanowi, że świadczenie usług związanych z kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem, a także usług i dostawa towarów, które są ściśle z nimi związane, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Usługi te muszą być świadczone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Polecamy:Czy szkolenia dla dorosłych są zwolnione z VAT w 2011 roku

Na podstawie tej dyrektywy dokonano zmian w polskim systemie podatkowym. Do tej pory usługi zwolnione z podatku VAT wymienione były w załączniku 4 do ustawy o podatku od towarów u usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie takie wyliczenie umieszczone jest w art. 43 tej ustawy. Punkt 26) i 29) ustępu 1 art. 43 dotyczą sytuacji związanych z kształceniem zawodowym.

Artykuł 43 ust.1) pkt 26 wskazuje, że nie trzeba płacić VAT od usług świadczonych przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz przy dostawie towarów i świadczeniu usług ściśle z ww. usługami związanymi.

Przepis art.43 ust.1) pkt 29) ustawy o VAT zwalnia też od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Polecamy:Czy kursy prawa jazdy będą opodatkowane VAT w 2011 roku

Odrębne przepisy o których mowa w powyższym artykule to:

- ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.), która reguluje m.in. pojęcie i zakres kwalifikowanej pierwszej pomocy, wymogi które muszą spełniać ratownicy i dyspozytorzy medyczni oraz kwestie obowiązku doskonalenia zawodowego,
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 r. w sprawie kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy (Dz.U.07.60.408),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych (Dz. U. Nr 112, poz. 775),
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 kwietnia 2007 r. w sprawie doskonalenia zawodowego dyspozytorów medycznych (Dz.U.07.77.525),
określające szczegółowe zasady organizowania i przeprowadzania szkoleń.

Kształcenie zawodowe

Aby móc we wszystkich państwach Unii Europejskiej jednolicie stosować przepisy o podatku VAT określono także co mieści się pod pojęciem kształcenia zawodowego (art. 14 rozporządzenia rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r.).

Kształceniem zawodowym jest:
- nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem,
- nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego bądź przekwalifikowania nie ma znaczenia do tego celu.

Szkolenia, o których mowa w interpretacji podatkowej, dotyczą szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla pracowników firm, kwalifikowanej pierwszej pomocy dla strażaków, policjantów itp., oraz szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego dla ratowników i dyspozytorów medycznych.

Polecamy: Obowiązki pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy

Uczestnictwo w przeprowadzanych szkoleniach jest warunkiem, który musi być spełniony, żeby wykonywać zawód ratownika medycznego czy dyspozytora medycznego. Natomiast celem kursów jest przekazanie, poszerzenie wiedzy lub zapoznanie się z obecnie obowiązującymi przepisami.

Opisane szkolenia spełniają wymogi określone w art. 43 ust.1) pkt 26 i 29 ustawy o VAT oraz są zgodne z rozumieniem pojęcia kształcenia zawodowego.

Oznacza to, że usługi, które polegają na przeprowadzaniu tego typu nauczania są zwolnione z podatku od towarów i usług.

Sytuacja nie zmieniła się i tak jak przed nowelizacją ustawy, tak i teraz nie ma obowiązku odprowadzania VAT-u od tego rodzaju usług.

Polecamy: Które usługi medyczne są zwolnione z VAT?

Omawiany problem wyjaśniony został m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 20.04.2011 roku (nr ILPP1/443-313/11-2/KŁ ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA