reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy szkolenia dla dorosłych są zwolnione z VAT w 2011 roku

Czy szkolenia dla dorosłych są zwolnione z VAT w 2011 roku


Najbardziej istotne zmiany wynikające z obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476) dotyczą określenia nowego katalogu usług zwolnionych od podatku VAT. Wśród nich można wyróżnić zmiany dotyczące nowego sposobu ustalania zakresu usług szkoleniowych objętych zwolnieniem.

W związku z tą nowelizacją powstaje pytanie czy usługi szkoleniowe dla dorosłych prowadzone w formie jednodniowych bądź kilkodniowych seminariów są objęte zwolnieniem z VAT również w 2011 r.

Począwszy od 1 stycznia 2011 r. objęte zwolnieniem są usługi edukacyjne wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 – 29 ustawy o VAT.

Na podstawie przywołanych przepisów, od 1 stycznia 2011 r. zwolnieniem objęte będą następujące usługi o charakterze edukacyjnym:
26) usługi świadczone przez:
a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym
- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;

27) usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli;

28) usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29;

29) usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:
a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
c) finansowane w całości ze środków publicznych
- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Usługi szkoleniowe dla dorosłych świadczone w szczególności przez prywatne firmy szkoleniowe nie zostały wprost wymienione w powyższym katalogu usług objętych zwolnieniem.

Analiza przedstawionych zapisów art. 43 ust. 1 pkt 26-29 prowadzi do wniosku, że szkolenia dla dorosłych świadczone przez prywatne firmy szkoleniowe, które nie polegają na nauczaniu języków obcych mogą po dniu 1 stycznia 2011 r. być traktowane jako usługi zwolnione w trzech przypadkach wynikających z treści art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. od „a” do „c”.

Zdaniem Autora, nie budzi wątpliwości możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku VAT dla usług szkoleniowych finansowanych ze środków publicznych (por. art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.), w szczególności z dotacji unijnych.

Nie jest również kontrowersyjna możliwość skorzystania ze zwolnienia dla usług szkolenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego świadczonego przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b.

Polecamy: VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama