Czy przekazywanie prezentów firmowych podlega opodatkowaniu VAT
REKLAMA
REKLAMA
Ustęp 2 tego artykułu stwierdza, że dostawą towarów (czyli czynnością opodatkowaną VAT) jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.
REKLAMA
Chodzi tu w szczególności o przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste:
- podatnika lub jego pracowników (w tym byłych pracowników),
- wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników,
- członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz
wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zobacz: Darowizny materiałów budowlanych dla powodzian wolne od VAT do 30 września 2010 r.
Zgodnie więc z obowiązującymi przepisami odpłatną dostawą towarów jest przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa w formie prezentów (inaczej: darowizn), z wyjątkiem tych które zgodnie z art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT są prezentami o małej wartości i próbkami przy spełnieniu warunku, iż podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności.
Zatem prezenty, a więc towary, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, podlegają opodatkowaniu, jeżeli przekroczone zostaną wartości minimalne lub jeżeli ich przekazanie nie wiąże się z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Art. 7 ust. 4 ustawy o VAT definiuje prezenty o małej wartości a są to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary, których jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób oraz których przekazania nie ujęto we wspomnianej ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekroczyły 10 zł.
Polecamy: Zwolnienie podmiotowe z VAT 2010
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat