REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chetnie korzystają z darmowych porad prawno-podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Z uruchomionego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce numeru telefonu skorzystali głównie przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu powodzi, jak również zakłady pracy, które chcą udzielić pomocy swoim poszkodowanym pracownikom. Dyżury prowadzone są przez doradców i konsultantów podatkowych, m. in. z HLB Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki, będący społecznym ekspertem Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

Dyżury Infolinii 12 260 98 98 odbywają się nadal od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 – 15. Prezes zarządu stowarzyszenia Marek Niemczyk zapewnia:

Autopromocja

- Będziemy starać się pomóc wszystkim poszkodowanym, nasi eksperci wykazują duże zaangażowanie i zrozumienie dla tragedii jaka dotknęła wielu przedsiębiorców. Często zdarza się, że zadawane pytania nie mają charakteru pytań podatkowo – prawnych, lecz eksperci starają się pomóc w każdej sytuacji. W imieniu Stowarzyszenia chciałbym podziękować osobom biorącym udział w akcji pomocy powodzianom, a w szczególności doradcy podatkowemu Magdalenie Kuszczak za koordynowanie infolinii pomocy prawno-podatkowej.

W rozmowie z ekspertem, doradcą podatkowym Magdaleną Kuszczak ustaliliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań zadawanych przez osoby poszkodowane wraz z odpowiedziami, które mogą być przydatne wszystkim poszkodowanym w tegorocznych powodziach.

Pytanie: Co zrobić gdy przedsiębiorca nie ma środków na spłatę bieżących zobowiązań podatkowych?

Ekspert: Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na podstawie ordynacji podatkowej (art. 67a ustawy). Przepisy przewidują ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, odroczenie terminu płatności podatku, rozłożenie na raty bądź umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami w sytuacji gdy jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Zwolnienia.wieszjak.pl

Pytanie: W wyniku powodzi zakład produkcyjny w Sandomierzu został całkowicie zalany. Odbudowa parku maszynowego potrwa kilka miesięcy co oznacza, że zostanie wstrzymana produkcja na okres co najmniej kilku miesięcy. Z jakich ulg podatkowych może skorzystać spółka?

Ekspert: Na podstawie art. 22 pkt 2a ustawy ordynacja podatkowa podatnik może złożyć do urzędu skarbowego wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek, jeżeli uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.

Przykładowo, jeżeli podatnik płaci podatek dochodowy w sposób uproszczony, na podstawie dochodu z lat ubiegłych, a uprawdopodobni, że na skutek powodzi jego obroty spadną a koszty związane z odbudową zakładu wzrosną, może składać wniosek o ograniczenie poboru zaliczki. Umożliwi to bieżące wykorzystanie środków obrotowych na szybszą odbudowę zakładu. W przeciwnym wypadku zakład musiałby czekać na zwrot nadpłaty w podatku dochodowym do czasu złożenia rozliczenia rocznego za 2010 r.

Pytanie: Czy pracownik poszkodowany w powodzi zapłaci podatek dochodowy i ZUS od udzielonego mu wsparcia przez zakład pracy?

Ekspert: Minister finansów wydał na podstawie ordynacji podatkowej rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od pomocy materialnej otrzymanej od zakładu pracy wskutek katastrofy naturalnej (rozp. Z dnia 28.12.2009 r., Dz. U. 226, poz. 1819). Dotyczy to pomocy do 6 tys. zł, otrzymanej do końca 2010 roku. W sytuacji, gdy pomoc finansowa przekroczy ww. próg zwolnienia, podatnicy mogą złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie podatku.

Dodatkowo w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 wymienione zostały następujące zwolnienia od podatku: zapomogi wypłacane z funduszy zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 638 zł; zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Jednocześnie zapomogi losowe w przypadku klęsk żywiołowych nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Pytanie: Czy wypłacone przez zakład pracy zapomogi dla poszkodowanych w powodzi pracowników mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Ekspert: Niestety nie. Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych jak i podatku dochodowym od osób prawnych (odpowiednio art. 23, ust.1 pkt 42 oraz art. 16, ust. 1 pkt 45) wyłącza z kosztów uzyskania przychodu wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Warto zauważyć, iż działalnością socjalną jest zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS jest udzielanie przez pracodawców pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej. 

Polecamy: Odliczanie i zwroty podatku Wieszjak.pl

Pomoc z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do skorzystania z funduszu. Jeżeli więc pracodawca przyzna pomoc ze środków obrotowych, ale uzależni ją od sytuacji określonego pracownika, stanowić ona będzie de facto pomoc socjalną, a ta nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.

Oczywiście świadczenia z funduszu socjalnego stanowią koszt uzyskania przychodu ale poprzez dokonanie odpisu. Jedynie darowizny na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego korzystają z przywilejów podatkowych. Warto zatem rozważyć wsparcie poszkodowanych za pośrednictwem tych organizacji.

Pytanie: W wyniku powodzi utraciłem wszystkie dokumenty księgowe. Co powinienem zrobić?

Ekspert: Jeżeli w wyniku powodzi zostały zniszczone dokumenty potrzebne do sporządzania deklaracji, należy o tym powiadomić urząd skarbowy i w późniejszym terminie odtworzyć dokumenty uzyskując duplikaty faktur od kontrahentów.

Pytanie: Nasz zakład został całkowicie zniszczony: hale produkcyjne, magazyny oraz działy administracyjne w tym księgowe. Na ten moment nie mamy możliwości sporządzić deklaracji VAT.

Ekspert: Jeżeli podatnik nie ma możliwość złożyć w terminie deklaracji, a termin ten jeszcze nie upłynął, ma prawo skierować wniosek o odroczenie terminu składania deklaracji podatkowych, co wiąże się automatycznie z odroczeniem terminu płatności podatku i nienaliczaniem odsetek. Wynika to z art. 48 § 1 ustawy ordynacja podatkowa.

Pytanie: Czy otrzymana pomoc od gminy w wysokości 6 tys. zł podlega opodatkowaniu?

Ekspert: Z podatku dochodowego zwolniona jest pomoc materialna wypłacona powodzianom sfinansowana ze środków budżetu państwa lub samorządu. Pomoc ta zwolniona jest niezależnie od wysokości otrzymanej pomocy.

Pytanie: Ośrodek pomocy społecznej przyznał mi doraźną pomoc finansową w związku z zalaniem gospodarstwa. Czy pomoc ta podlega opodatkowaniu?

Ekspert: Nie, świadczenia z pomocy społecznej w całości zwolnione są z podatku dochodowego.

Stowarzyszenie Podatników w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA