reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Przedsiębiorcy chetnie korzystają z darmowych porad prawno-podatkowych

Przedsiębiorcy chetnie korzystają z darmowych porad prawno-podatkowych

Z uruchomionego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce numeru telefonu skorzystali głównie przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu powodzi, jak również zakłady pracy, które chcą udzielić pomocy swoim poszkodowanym pracownikom. Dyżury prowadzone są przez doradców i konsultantów podatkowych, m. in. z HLB Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki, będący społecznym ekspertem Stowarzyszenia Podatników w Polsce.

Dyżury Infolinii 12 260 98 98 odbywają się nadal od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 – 15. Prezes zarządu stowarzyszenia Marek Niemczyk zapewnia:

- Będziemy starać się pomóc wszystkim poszkodowanym, nasi eksperci wykazują duże zaangażowanie i zrozumienie dla tragedii jaka dotknęła wielu przedsiębiorców. Często zdarza się, że zadawane pytania nie mają charakteru pytań podatkowo – prawnych, lecz eksperci starają się pomóc w każdej sytuacji. W imieniu Stowarzyszenia chciałbym podziękować osobom biorącym udział w akcji pomocy powodzianom, a w szczególności doradcy podatkowemu Magdalenie Kuszczak za koordynowanie infolinii pomocy prawno-podatkowej.

W rozmowie z ekspertem, doradcą podatkowym Magdaleną Kuszczak ustaliliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań zadawanych przez osoby poszkodowane wraz z odpowiedziami, które mogą być przydatne wszystkim poszkodowanym w tegorocznych powodziach.

Ekspert: Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych na podstawie ordynacji podatkowej (art. 67a ustawy). Przepisy przewidują ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, odroczenie terminu płatności podatku, rozłożenie na raty bądź umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami w sytuacji gdy jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. 

Polecamy: Zwolnienia.wieszjak.pl

Ekspert: Na podstawie art. 22 pkt 2a ustawy ordynacja podatkowa podatnik może złożyć do urzędu skarbowego wniosek o ograniczenie poboru zaliczek na podatek, jeżeli uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.

Przykładowo, jeżeli podatnik płaci podatek dochodowy w sposób uproszczony, na podstawie dochodu z lat ubiegłych, a uprawdopodobni, że na skutek powodzi jego obroty spadną a koszty związane z odbudową zakładu wzrosną, może składać wniosek o ograniczenie poboru zaliczki. Umożliwi to bieżące wykorzystanie środków obrotowych na szybszą odbudowę zakładu. W przeciwnym wypadku zakład musiałby czekać na zwrot nadpłaty w podatku dochodowym do czasu złożenia rozliczenia rocznego za 2010 r.

Ekspert: Minister finansów wydał na podstawie ordynacji podatkowej rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od pomocy materialnej otrzymanej od zakładu pracy wskutek katastrofy naturalnej (rozp. Z dnia 28.12.2009 r., Dz. U. 226, poz. 1819). Dotyczy to pomocy do 6 tys. zł, otrzymanej do końca 2010 roku. W sytuacji, gdy pomoc finansowa przekroczy ww. próg zwolnienia, podatnicy mogą złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie podatku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama