reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Opodatkowanie sprzedaży budynku wraz z gruntem

Opodatkowanie sprzedaży budynku wraz z gruntem


Czy od sprzedaży budynku wraz z gruntem należy naliczyć podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 18%, jak również naliczyć 22% podatek VAT od sprzedaży budynku, zaś do sprzedaży gruntu zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług?

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Stąd zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów - w przypadku dostawy budynków lub budowli jest opodatkowane stawką podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa tych budynków lub budowli.

W § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług , określono przypadki, w których zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów opodatkowane jest według stawki 7%. Dotyczy to przypadków, w których przedmiotem dostawy są budynki i budowle lub ich części opodatkowane według stawki 7% (budynki mieszkalne i lokale mieszkalne), trwale związane z gruntem objętym prawem wieczystego użytkowania.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Jeżeli zatem podatnik nie spełni warunków uprawniających do zastosowania obniżonej stawki podatku VAT do sprzedaży budynków, wówczas dostawę takich budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów (zabudowanych budynkami) należy opodatkować podatkiem VAT w wysokości 22%.

Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama