reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Czy zbycie wierzytelności podlega VAT

Czy zbycie wierzytelności podlega VAT

Prowadzimy usługową działalność gospodarczą, jesteśmy podatnikami VAT. Zdarza się, że niektórzy kontrahenci nie płacą nam za usługi. Chcemy nawiązać współpracę z firmą windykacyjną, która odkupiłaby od nas takie wierzytelności. Czy umowa sprzedaży (cesji) wierzytelności własnej podlega VAT, czy może PCC?

Przeniesienie wierzytelności przez podatnika na osobę trzecią zajmującą się profesjonalnie obrotem wierzytelności nie stanowi dla podatnika czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 7 i 8 ustawy o VAT.

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew – zwany też cesją), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509 § 1 kodeksu cywilnego).

Z ustawy o VAT wynika, że VAT nie podlegają m.in.: czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności będzie:
1. opodatkowana VAT lub,
2. będzie zwolniona z VAT (za wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach; umowy spółki i jej zmiany; umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych).

Zatem samo bycie podatnikiem VAT przez jedną ze stron czynności nie jest wystarczające do wyłączenia danej czynności z opodatkowania PCC.

Zdaniem organów podatkowych i sądów administracyjnych nabywanie wierzytelności własnych przez profesjonalny podmiot gospodarczy celem odsprzedaży stanowi usługi pośrednictwa finansowego zwolnione z VAT (tak np. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 marca 2008 r. nr IPPB2/436-219/07/-2/MZ i wyroku WSA w Warszawie z 11 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 3995/2006).

Skoro więc nabycie wierzytelności jest usługą podlegającą VAT to czynność taka nie podlega PCC.

Sprzedaż wierzytelności własnych nie stanowi ani dostawy towarów, ani świadczenia usług, a zatem nie podlega opodatkowaniu VAT. Jest to jedynie sposób uzyskania zapłaty za wykonaną usługę. Zbywca wierzytelności własnych (cedent) nie świadczy usługi na rzecz nabywcy i nie prowadzi działalności w zakresie obrotu wierzytelnościami. Jest on w tym przypadku beneficjentem, ponieważ szybciej odzyskuje przysługującą mu wierzytelność. Z kolei nabywca wierzytelności (cesjonariusz), który skupuje wierzytelności w celu dalszej ich windykacji, świadczy na rzecz cedenta usługę.
Tak stwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 4 czerwca 2008 r. (nr IPPP1/443-608/08-4/SM), w interpretacji z 6 lutego 2009 r. (nr IPPP1-443-2041/08-2/BS). Podobnie orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 5 lutego 2007 r. (sygn. III SA/Wa 2869/06)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama