Czy usługi prywatnego nauczania są zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą zwolnienia z podatku usług prywatnego nauczania jest zapis art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług.Zgodnie z jego brzmieniem: „Zwalnia się od podatku: usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym, świadczone przez nauczycieli."
REKLAMA
Z powyższego przepisu wynika, iż warunkiem zastosowania zwolnienia jest spełnienie przesłanek o charakterze przedmiotowym oraz podmiotowym. Pierwsze z nich dotyczą rodzaju świadczonych usług.
Muszą być to bowiem usługi prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji. Warunek podmiotowy dotyczy osoby świadczącej usługę nauczania – osoba ta musi być nauczycielem.
Polecamy:Faktura VAT od A do Z
Przywołana regulacja ustaw o VAT zbieżna jest z zapisami art. 132 ust. 1 lit. j) Dyrektywy 2006/112/We Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L Nr 347 str. 1 z późn. zm.). Przepis ten bowiem stwierdza, że państwa członkowskie zwalniają nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe.
Czy w świetle przywołanych przepisów w każdym przypadku usługi prywatnego nauczania korzystają ze zwolnienia?
Przykład 1
Nauczyciel, podatnik VAT, prowadzi zajęcia z rytmiki. Organizatorem zajęć jest przedszkole, które organizuje zajęcia w ramach swojej usługi edukacyjnej w zakresie wychowania przedszkolnego. Nauczyciel rytmiki jest wykonawcą przedmiotowej usługi.
Przykład 2
Nauczyciel, podatnik VAT, prowadzi zajęcia z języka angielskiego dla grupy 5 uczniów gimnazjum w formie korepetycji. Umowę co do prowadzonych zajęć nauczyciel zawarł z rodzicami uczniów.
W pierwszym ze wskazanych przykładów usługi świadczone przez nauczyciela nie korzystają ze zwolnienia, zaś w drugim przykładzie – tak.
Warunkiem zastosowania zwolnienia z VAT usług nauczyciela jest to, by nauczanie prywatne było wykonywane przez nauczyciela na jego własny rachunek i odpowiedzialność.
Bez znaczenie przy tym jest to do jakiej grupy odbiorców jest kierowane. Twierdzenie tej treści zawarte zostało w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości C-445/05 z 14 czerwca 2007 r. w sprawie Werner Haderer.
Na uwagę zasługuje również wyrok ETS, sprawa C-473/08 z dnia 28 stycznia 2010 r. w sprawie Eulitz, gdzie Trybunał wprost stwierdził, że nauczyciele świadczący usługi w ramach kursów organizowanych przez podmiot trzeci nie mogą zostać uznani za osoby nauczające „prywatnie” w rozumieniu przywołanych wyżej przepisów dyrektywy 2006/112/We.
Podsumowując należy stwierdzić, iż nauczyciel, który zgodnie z posiadanym wykształceniem, prowadzi zajęcia jako zleceniobiorca placówki edukacyjnej (np. szkoły, przedszkola), to wykonywane przez niego czynności nie korzystają ze zwolnienia w podatku VAT.
Z tego zwolnienia skorzystać może jedynie ten, kto będąc nauczycielem wykonuje takie usługi na własny rachunek, niezależnie od faktu do jakiej grupy osób adresuje swoje usługi.
Źródło:
interpretacja indywidualna nr ILPP4/443-134/11-2/PG z 13.05.2011 r.
interpretacja indywidualna nr ITPP1/443-32a/11/AT z 12.04.2011 r.
Polecamy: Kontrola podatkowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat