Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza

Danuta Trochim
Księgowa
rozwiń więcej
samochód, firma, VAT / fot. Fotolia
Podatnicy VAT podejmując decyzje inwestycyjne preferują rozwiązania, które dają możliwości odliczenia VAT naliczonego, a tym samym zmniejszają VAT należny odprowadzany do Urzędów Skarbowych. Mając na względzie ten aspekt zobaczmy jak najkorzystniej nabyć auto dla firmy. Czy lepiej kupić auto osobowe, czy ciężarowe?

Rozważymy dwa warianty: zakup auta w Polsce i za granicą.

Autopromocja

Kupujemy auto w Polsce

Zobacz także: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Najbardziej korzystna opcja dla firmy będącej podatnikiem VAT czynnym jest pełne odliczenie VAT.  Warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami, które determinują ten warunek.

Jeśli jest to auto ciężarowe powyżej 3,5 tony z homologacją to jesteśmy pewni, iż możemy odliczyć 100% VAT naliczonego na fakturze zakupu oraz wszystkie wydatki z nim związane, chociażby olej napędowy. Nawet jeśli auto jest używane to sprzedający jest zobowiązany naliczyć VAT od takiej sprzedaży.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu

Problem odliczenia VAT pojawia się przy samochodach, które mają ładowność do 3,5 tony. Wtedy, aby dokonać 100% odliczenia należy przyjrzeć się przepisom przejściowym.

Biorąc pod uwagę te przepisy VAT odliczymy w przypadku, gdy nabywane przez nas auto jest samochodem typu VAN lub zamierzamy przeznaczyć je na wynajem (dotyczy to również samochodu osobowego).

Jeśli natomiast nabywamy auto, które jest samochodem osobowym do firmy to zasada jest prosta. Możemy odliczyć 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł - w przypadku gdy auto jest nowe.

Jeśli natomiast jest używane (tzn. nie jest zaliczone od nowych środków transportu wg art. 2 punkt.10 ustawy o VAT) to wystawiona dla nas faktura zakupu niestety będzie zwolniona z VAT. Pamiętajmy, że kupując auto w komisie na tzw. fakturę marżę również nie mamy prawa do odliczenia VAT.

Warto wiedzieć, że biorąc auto osobowe w leasing operacyjny zasada odpisu 60% VAT  (do 6000 zł) obowiązuje oddzielnie dla faktur związanych ze spłatą auta jak i później dla jego wykupu.

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Kupujemy auto za granicą

Dokonując zakupu auta w jednym z krajów Unii lub też poza nią należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwość odliczenia VAT w deklaracji ale również wysokość akcyzy, którą będziemy musieli zapłacić w Urzędzie Celnym.

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Najprostsza i najkorzystniejszą formą jest, jeśli auto zakupione przez nas jest samochodem ciężarowym (oczywiście musi być to odpowiednio udokumentowane) nie zapłacimy akcyzy.

Pamiętajmy jednak!  To, że nie zapłacimy jej nie zwalnia nas z obowiązku potwierdzenia tego w Urzędzie Celnym (formularz AKC-U).

Natomiast jeśli zakupiony przez nas pojazd zakwalifikowany zostanie jako samochód osobowy zapłacimy akcyzę, której wysokość uzależniona jest od wartości pojazdu oraz pojemności silnika.

Jeżeli chcemy nabyć auto o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 to zapłacimy akcyzę w wysokości 18,6% jego wartości, natomiast poniżej tej pojemności akcyza wyniesie 3,1%.

Po uregulowaniu zobowiązań wobec Urzędu Celnego przychodzi pora na uregulowanie płatności wobec Urzędu Skarbowego. Naliczony VAT powinien być uiszczony w ciągu 14 dni od powstania zobowiązana podatkowego.

Należy również uzyskać potwierdzenie jego zapłaty, lub braku takiej konieczności (jeśli samochód osobowy używany) tzw. VAT 25, który uzyskamy po złożenia formularza VAT 23.

Bez tego dokumentu nie zarejestrujemy pojazdu!

Zapłacony VAT możemy odliczyć w deklaracji. Wysokość odliczenia ustalana jest na podstawie przepisów przedstawionych powyżej.

Podsumowanie

Kupujemy samochód w Polsce? Myślimy tylko o możliwości odliczenia VAT.

Kupujemy samochód poza Polską? Musimy wziąć pod uwagę oprócz możliwości odliczenia VAT również wysokość akcyzy, która zwiększy nam koszt takiego auta i nasze zobowiązanie wobec US.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...