Moment rejestracji Spółki zagranicznej jako podatnika VAT w Polsce, a odwrotne obciążenie przy dostawie towarów

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Moment rejestracji Spółki zagranicznej jako podatnika VAT w Polsce, a odwrotne obciążenie przy dostawie towarów
Rozwój gospodarczy powoduje, że coraz częściej polscy przedsiębiorcy nabywają towary od zagranicznych kontrahentów. Część z nich decyduje się na złożenie wniosku o rejestracje jako czynny podatnik VAT, w międzyczasie dalej współpracując z polskimi podmiotami gospodarczymi. Powstaje pytanie o moment, w którym możemy mówić o faktycznie zarejestrowanym podatniku VAT i w jaki sposób rozliczać takie transakcje. Sprawy nie ułatwiają niejasne w tym zakresie przepisy.

Dostawa towarów w Polsce wykonywana przez podmiot, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej oraz nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski, a ponadto nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, rozliczana jest na zasadach odwrotnego obciążenia.

Autopromocja

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT w tym przypadku zobowiązanym do zapłaty podatku VAT jest nabywca towaru, czyli polski podatnik. Na przedsiębiorcy zagranicznym nie ciąży w związku z dokonywaniem takich transakcji obowiązek rejestracji do celów VAT w Polsce (zgodnie z § 1 pkt 1 lit. k rozporządzenia Ministra Finansów z 14.11.2014 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego). Pomimo tego taka rejestracja może okazać się korzystna ponieważ znacząco ułatwi rozliczanie późniejszych transakcji i odliczanie VAT.  

Przykład
Włoski kontrahent (nieposiadający w Polsce stałego miejsca działalności gospodarczej) dokonuje sprzedaży części samochodowych polskiej spółce od grudnia 2016 roku. Przedsiębiorca zdecydował się na rejestracje jako czynny podatnik VAT w Polsce w sierpniu 2017 roku wskazując jednocześnie grudzień 2016 roku jako pierwszy okres za jaki zostanie złożona deklaracja VAT-7. W analizowanym przypadku powstaje wątpliwość czy włoska firma może w takim przypadku zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia do transakcji zrealizowanych w grudniu 2016 roku.

Dla zagranicznych podmiotów, które zdecydują się zarejestrować kluczowe znaczenie ma art. 96 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z jego treścią to naczelnik urzędu skarbowego, po zweryfikowaniu wniosku, rejestruje przedsiębiorcę jako czynnego podatnika VAT. Niestety przepisy nie odpowiadają na pytanie czy sam fakt złożenia wniosku rejestracyjnego powoduje, że podmiot zagraniczny można traktować jako zarejestrowany, czy też decyduje moment potwierdzenia tej rejestracji przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Kwestia ta wywołuje poważne wątpliwości czego świadectwem są liczne zapytania kierowane do organów podatkowych w tym zakresie. Ma to kolosalne znaczenie dla zastosowania odwrotnego obciążenia przy tego rodzaju transakcjach, dlatego też warto sprawdzić jakich odpowiedzi udzielają.

Polecamy: Akademia VAT

Podatki 2019

W tym przypadku kluczowe jest stanowisko, jakie przyjął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 31.10.2017 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.395.2017.2.IG. W stanie faktycznym tej interpretacji Wnioskodawca, będący węgierską osobą prawną, dokonywał dostawy towarów na terytorium Polski na rzecz polskiego przedsiębiorcy od kwietnia 2016 roku do grudnia 2016 roku. W październiku 2016 roku spółka zarejestrowała się jako podatnik VAT wskazując przy tym, że pierwszym okresem za jaki złoży deklaracje VAT-7 będzie kwiecień 2016 roku. Wnioskodawca powziął w wątpliwość czy w tym przypadku poprawnie zastosował mechanizm odwrotnego obciążenia, o którym stanowi art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Organ uznał, że węgierska spółka ma obowiązek rozliczenia podatku od przedmiotowych transakcji podnosząc, że nie zostały spełnione przesłanki zastosowania tego mechanizmu, zaś sam fakt, że zadeklarował kwiecień 2016 roku jako pierwszy okres deklaracji VAT powoduje, że już w tym momencie należy traktować go jako zarejestrowanego podatnika czynnego VAT, co wyklucza zastosowanie odwrotnego obciążenia.

Stanowisko to również potwierdzone zostało przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26.10.2017 r., znak: 0114-KDIP1-2.4012.442.2017.1.RD, który potwierdził, że moment od którego możemy mówić o zarejestrowanym podatniku VAT określony jest przez wskazanie przez wnioskodawcę okresu za, który chce złożyć on pierwszą deklarację VAT-7 i czas, w którym faktycznie dokonał on pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Mając na względzie wyżej przytoczone interpretacje, w analizowanym przypadku włoska spółka nie może zastosować mechanizmu odwrotnego obciążenia do transakcji wykonywanych w grudniu 2016 roku. W tym przypadku traktowana jest jako czynny podatnik VAT właśnie od grudnia 2016 roku. Firma ta musi wystawić faktury, na których wskaże podatek należny według właściwej stawki VAT.

Polecamy: Biuletyn VAT

Przytoczone stanowisko organów podatkowych opiera się na założeniu, że rejestracja dokonana przez naczelnika urzędu skarbowego ma charakter deklaratoryjny. Oznacza to, że momentem rejestracji nie jest sam wpis do bazy podatników, a zadeklarowany przez przedsiębiorcę moment rejestracji i wykonywania czynności opodatkowanych.

Tobiasz Olczak, młodszy konsultant podatkowy w ECDP Sp. z o.o.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...