Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK
Przy ustaleniu terminu objęcia obowiązkiem przesyłania JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) ma znaczenie status (wielkość) konkretnego przedsiębiorcy. Przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że dana spółka z o.o. traci status osoby prawnej. Wobec tego taka spółka (jeżeli jest średnim przedsiębiorcą) ma obowiązek składania pliku JPK dotyczącego ewidencji VAT począwszy od 1 stycznia 2017 r.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL).

Autopromocja

Spółka z o.o. w podatkowej grupie kapitałowej

O interpretację zwróciła się spółka z.o.o będąca średnim przedsiębiorcą, która przynależy do podatkowej grupy kapitałowej.

W związku z wprowadzaniem począwszy od 1 lipca 2016 r. jednolitego pliku kontrolnego (dalej: JPK) Spółka miała wątpliwości co do terminu składania JPK, który ją obowiązuje.

Spółka zadała więc pytanie, czy jej przynależność do podatkowej grupy kapitałowej powoduje konieczność comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) już od 1 lipca 2016 r.?

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

 Terminy wdrażania JPK

Przypomnijmy, że przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej są zobowiązane:

     ▪         od 1 lipca 2016r. - duże podmioty,

     ▪         od 1 lipca 2018r. - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Natomiast obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT obowiązuje od:

     ▪         1 lipca 2016 r. - duże podmioty

     ▪         1 stycznia 2017r. - małe i średnie podmioty

     ▪         1 stycznia 2018r. - mikro przedsiębiorcy.

Wobec powyższego średni przedsiębiorcy zobowiązani są:

     ▪         przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej od 1 lipca 2018 r. oraz

     ▪         comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. 

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Definicja średniego przedsiębiorcy

Za średniego przedsiębiorcę – w myśl art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1.           zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2.           osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.

Zdaniem Spółki wg definicji średniego przedsiębiorcy i zgodnie z zapisami Ordynacji podatkowej, zobowiązana jest do comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT dopiero od 1 stycznia 2017 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL) uznał to stanowisko za prawidłowe.

 

Obowiązek sporządzania i przekazywania informacji w myśl art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej

Organ podatkowy przypomniał, że wg art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji:

1) na pisemne żądanie organu podatkowego - o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę;

2) bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego;

3) w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

Ponadto, z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej wynika obowiązek przekazywania - bez wezwania organu podatkowego - przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, że przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że spółka z o.o. przestaje być osobą prawną. Dlatego, jeżeli spółka spełnia warunki definicji średniego przedsiębiorcy, to ma obowiązek przesyłania plików JPK od 1 stycznia 2017 r. W tym także obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT  (tu począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r. – do 25 lutego 2017 r.).

Warto przypomnieć, że już wcześniej Ministerstwo Finansów informowało, że podatkowa grupa kapitałowa nie jest podmiotem zobowiązanym do przekazywania ksiąg podatkowych (w tym ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) w formie JPK.  Nie prowadzi bowiem ksiąg podatkowych. Natomiast podmiotami zobowiązanymi do przesyłania plików JPK mogą być spółki wchodzące w skład takiej grupy.

(…) każda ze spółek wchodzących w skład PGK, winna indywidualnie ustalić datę (obowiązku wdrożenia JPK_VAT – przypisek PH)) bazując na kryteriach wielkości danego podmiotu i rozmiaru jego działalności, które zostały powiązanie z zatrudnieniem średniorocznym oraz rocznym obrotem netto lub sumą aktywów bilansu (art. 104 - 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Więcej: JPK_VAT, ewidencja VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów


Zmiany w ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 r.

Przy okazji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach  przypomniał, że po nowelizacji z 13 maja 2016 r., art. 109 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, że podatnicy (z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

Ewidencja ta powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Przepis ten wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...