Jak rozliczyć w VAT eksport z wolnego obszaru celnego?

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Jak rozliczyć w VAT eksport z wolnego obszaru celnego?
Prowadzona na wolnym obszarze celnym sprzedaż przez podatnika towarów na rzecz kontrahenta spoza Unii Europejskiej stanowi eksport towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przy spełnieniu przy tym określonych warunków do czynności tej będzie miała zastosowanie stawka preferencyjna podatku VAT – 0%.

Przy „typowym” eksporcie towarów przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie pozostawiają wątpliwości – podlega on opodatkowaniu VAT. Regulacja w tym zakresie zawarta została w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Autopromocja

Natomiast pojawiają się wątpliwości czy przepis ten ma zastosowanie w sytuacji, gdy sprzedaż na rzecz kontrahenta spoza Wspólnoty odbywa się z wolnego obszaru celnego.

Wątpliwości te wynikają przy tym z tego czy wolny obszar celny należy traktować jako część terytorium kraju, czy też jest on z tego terytorium wyłączony.

Jest bowiem tak, iż jednym z kryteriów zakwalifikowania sprzedaży jako dostawy eksportowej jest wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej.

Czynny podatnik podatku VAT prowadzi działalność gospodarczą na terenie wolnego obszaru celnego. W ramach działalności dokonuje on sprzedaży (poza procedurą składu celnego) nowych samochodów osobowych sprowadzonych z terytorium Unii Europejskiej. Odbiorcą pojazdów jest kontrahent z Ukrainy. Samochody są objęte dozorem celnym i są ujęte w wymaganej przepisami ewidencji towarów prowadzonej przez podatnika. W związku z powyższym pojawia się pytanie czy przedmiotowa sprzedaż będzie się mieściła w zakresie czynności podlegających opodatkowaniu, czy też z uwagi na szczególny charakter miejsca, z którego jest prowadzona nie podlega opodatkowaniu?

Kluczowe z punktu widzenia odpowiedzi na powyższe pytanie będzie ustalenie pojęcia „terytorium kraju” oraz wyjaśnienie czy wolny obszar celny w terytorium tym się „mieści”.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 1 określają, iż przez „terytorium kraju” rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Polecamy: Otrzymane zaliczki wliczamy do limitu sprzedaży wysyłkowej

Brak jest przy tym dalszych regulacji co kryje się pod pojęciem terytorium RP, w konsekwencji zastosowanie mieć będą przepisy ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej.

Odstępując od szczegółowego powołania zawartych tam regulacji, na potrzeby niniejszego artykułu stwierdzić należy, iż nie zawarto tam wyłączenia spod terytorium kraju wolnego obszaru celnego.

Podobnie zresztą rzecz się przedstawia w ustawie o podatku od towarów i usług.

W konsekwencji za słuszny należy przyjąć wniosek, iż wolny obszar celny jest traktowany przez ustawodawcę jako część terytorium Polski. Przedstawiona w przykładzie sprzedaż samochodów dokonywana więc jest z terytorium kraju – co ma znaczenie z punktu widzenia dalszych regulacji dotyczących opodatkowania eksportu.

Co to jest eksport w świetle VAT?

Wskazać w tym miejscu należy, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług wyjaśnił pojęcie eksportu towarów.

Polecamy: Jak ustanowić przedstawiciela podatkowego?

Zgodnie z art. 2 ust. 8, gdy w przepisach o VAT jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1777/2005";

Zgodnie z przywołanym powyżej art. 7 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ustawodawca definiując pojęcie eksportu dokonał rozróżnienia sytuacji, gdy towar będący przedmiotem wywozu jest wywożony przez:
- dostawcę lub na jego rzecz i na niego są wystawione dokumenty eksportowe – eksport bezpośredni,
- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz i na niego są wystawione dokumenty eksportowe – eksport pośredni.

Przepis art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa jako miejsce świadczenia przy dostawie towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W świetle powołanych przepisów dokonana przez podatnika w przedstawionym przykładzie sprzedaż samochodów na rzecz kontrahenta z Ukrainy stanowić będzie dostawę towarów. Miejscem świadczenia dostawy pojazdów, zgodnie z powołanym wyżej art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT będzie terytorium Polski. W konsekwencji przedmiotowa sprzedaż stanowić będzie eksport towarów.

Stawka VAT przy eksporcie

Przechodząc natomiast do kwestii opodatkowania tej sprzedaży opisanej w przykładzie odnieść się należy do zapisów art 41 ustawy o VAT. Zgodnie z ogólną zasadą przy eksporcie towarów stosuje się 0% stawkę podatku VAT – jej zastosowanie uzależnione jest jednakże od spełnienia określonych warunków.

Polecamy: VAT 2011

Co istotne warunki te nieco inaczej się kształtują przy eksporcie bezpośrednim, a inaczej przy eksporcie pośrednim.

Eksport bezpośredni: stawkę podatku 0 % stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

Takim dokumentem będzie przede wszystkim ostemplowany dokument SAD. Jeżeli warunek ten nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.

W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w tym terminie - mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Z przepisu ust. 8 art. 41 wynika ponadto, że możliwość wykazania dostawy jako eksportowej istnieje także wówczas, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Eksport pośredni: stosuje się stawkę podatku 0 %, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. 

Polecamy:Nie każda dostawa towarów z zagranicy jest importem wg ustawy o VAT

Z dokumentu tego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu.

Jeżeli warunek ten nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania kopii dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres.

W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w tym terminie mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym upoważnia podatnika do dokonania korekty VAT należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...