Jak ująć skutki pandemii COVID-19 w sprawozdaniach finansowych w 2020 roku?

Jak ująć skutki pandemii COVID-19 w sprawozdaniach finansowych w 2020 roku? / ShutterStock
Gospodarcze i finansowe skutki pandemii COVID-19 mają istotny wpływ na informacje prezentowane w sprawozdaniach finansowych. Zdaniem KPMG ujęcie księgowe tego wpływu w sprawozdaniach finansowych jest wyzwaniem z uwagi na niepewność i zmienność otoczenia gospodarczego.

Jak poinformowała w komunikacie z 3 sierpnia 2020 r. spółka KPMG, gospodarcze skutki pandemii COVID-19 mają istotny wpływ na sytuację wielu przedsiębiorstw i w konsekwencji na kluczowe informacje prezentowane w sprawozdaniach finansowych. "Odpowiednie ujęcie księgowe i ujawnienie tego wpływu w sprawozdaniach finansowych jest wyzwaniem z uwagi na niepewność i zmienność otoczenia gospodarczego" - czytamy.

Wedle KPMG jest wiele obszarów, na które jednostki powinny zwrócić szczególną uwagę przy sporządzaniu sprawozdań finansowych w 2020 r., w szczególności śródrocznych sprawozdań sporządzanych zgodnie z MSR 34. Zdaniem spółki MSR 34 wymaga, aby wszystkie zdarzenia i transakcje były ujmowane i wyceniane tak, jakby okres śródroczny był odrębnym okresem, czyli generalnie nie ma żadnych wyjątków dotyczących ujmowania lub wyceny dla śródrocznej sprawozdawczości finansowej.

"Mimo że skrócone śródroczne sprawozdania finansowe zazwyczaj koncentrują się na zmianach, które miały miejsce od ostatniego rocznego sprawozdania finansowego, biorąc pod uwagę szybko zmieniające się warunki gospodarcze i warunki prowadzenia biznesu, informacje w śródrocznych sprawozdaniach finansowych w 2020 r. mogą dla wielu jednostek oznaczać więcej niż tylko zwykłą aktualizację od ostatniego rocznego sprawozdania finansowego" - powiedział Marek Gajdziński, partner, szef działu audytu w KPMG w Polsce.

"I chociaż wiele ujawnień wymaganych przez MSSF nie jest obowiązkowe w śródrocznych sprawozdaniach finansowych, jednostki powinny zadbać o takie ujawnienia, które są przejrzyste, zrozumiałe i wyczerpujące w obecnych okolicznościach, a komitety audytu stojąc na straży jakości sprawozdawczości, zapewnić, że stanowią one źródło odpowiednich informacji dla inwestorów i innych użytkowników" - dodał.

Autopromocja

Według KPMG sprawne i bieżące monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej i związanych z nim kontroli wewnętrznych przez komitet audytu stało się dzisiaj kluczowe.
"Potencjalne negatywne skutki pandemii wirusa SARS-CoV-2 na wyniki i sprawozdania finansowe spółek mogą być ogromne, aczkolwiek zależeć będą od branży w jakiej działa przedsiębiorstwo" - czytamy.

"W przypadku spółek z rokiem obrotowym odpowiadającym kalendarzowemu, pierwszym okresem sprawozdawczym, w którym skutki pandemii COVID-19 zostaną odzwierciedlone w sprawozdaniach finansowych jest pierwszy kwartał 2020 r. – wpłyną one na wycenę oraz ujęcie aktywów i pasywów, przychodów i kosztów" - ocenili eksperci.

W ocenie KPMG przygotowywanie śródrocznych sprawozdań finansowych w 2020 r. może wymagać więcej niż zwykłej aktualizacji od ostatniego rocznego sprawozdania finansowego, a inwestorzy i inni użytkownicy mogą oczekiwać informacji wykraczających poza zwykły zakres ujawnień.

Zdaniem spółki doradczej komitety audytu powinny rozważyć i ocenić, czy kierownictwo jednostki m.in. dokonało odpowiedniej oceny zdolności jednostki do kontynuowania działalności na śródroczny dzień sprawozdawczy,?oraz przeanalizowało, czy informacje ujawnione w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym pozostają nadal aktualne.

"Jeśli nie, to czy zostały ujawnione zaktualizowane informacje, dokonało oceny i odzwierciedliło w odpowiedni sposób skutki pandemii COVID-19 w śródrocznych sprawozdaniach finansowych - w szczególności, czy związane z COVID-19 niepewności zostały uwzględnione we wszystkich istotnych szacunkach i osądach" - napisano.

Biorąc pod uwagę szybko zmieniające się warunki gospodarcze i warunki prowadzenia biznesu, informacje w śródrocznych sprawozdaniach finansowych w 2020 r. mogą dla wielu jednostek oznaczać więcej niż tylko zwykłą aktualizację od ostatniego rocznego sprawozdania finansowego.

"Jeżeli zmiany okoliczności spowodowały, że znaczące ujawnienia w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym stały się mniej adekwatne, wówczas jednostka musi rozważyć uwzględnienie w śródrocznym sprawozdaniu finansowym dodatkowych ujawnień uzupełniających informacje zawarte w ostatnim rocznym sprawozdaniu" - napisano. "Chociaż wiele ujawnień wymaganych przez MSSF nie jest obowiązkowe w śródrocznych sprawozdaniach finansowych, w obecnych okolicznościach wskazane jest, by jednostki prezentowały je w celu zapewnienia właściwych informacji użytkownikom tych sprawozdań" - dodano.(PAP)

pgo/ skr/

COVID-19. Sprawozdawczość finansowa za 2020 rok. Perspektywa komitetów audytu

Śródroczna sprawozdawczość finansowa (COVID-19)

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...