Jak dokonać korekty odliczonego VAT

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
rozwiń więcej
inforCMS
Podatnicy mają obowiązek skorygować odliczenie VAT naliczonego dokonane w ubiegłym roku. Warto wiedzieć, jakie obowiązki ciążą w tym zakresie na podatnikach, a także jak dokonać prawidłowych obliczeń.

 

Autopromocja

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

 

 


Odliczanie VAT w przypadku działalności mieszanej


Jeżeli podatnik wykorzystuje towary i usługi do wykonywania czynności, przy których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak też czynności, przy których takie prawo nie przysługuje, to powinien odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związanego z tymi dwoma grupami czynności.

W tym zakresie mogą pojawić się pewne wątpliwości odnośnie do prawidłowego rozliczania podatku. Dotyczy to w szczególności zakupów związanych z całością działalności firmy, które nie dają się przypisać wyłącznie do jednej z tych czynności. W przypadku gdy podatnik nie jest w stanie wyodrębnić kwot podatku naliczonego związanego z określonymi czynnościami, ma prawo pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Opodatkowanie VAT dostawy towarów używanych

Rozliczanie VAT od najmu, dzierżawy, leasingu


Wstępne rozliczanie podatku naliczonego


Sposób rozliczania podatku naliczonego w przypadku działalności mieszanej reguluje szczegółowo przepis art. 90 ustawy o VAT.

Podatek naliczony, który nie może zostać jednoznacznie przypisany do żadnej z kategorii sprzedaży: uprawniającej do odliczania VAT lub nieuprawniającej do odliczania, należy rozliczać częściowo, w ściśle określonej proporcji. Proporcja ta powinna być ustalana jako udział rocznego obrotu uzyskanego z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).

Odliczanie VAT za pomocą wskaźnika proporcji przebiega dwuetapowo. Najpierw powinno nastąpić rozliczenie wstępne, czyli odliczanie VAT w ciągu roku z uwzględnieniem wskaźnika proporcji z roku ubiegłego. Następnie dokonuje się rozliczenia rocznego, które polega na skorygowaniu wstępnego rozliczenia, z uwzględnieniem rzeczywistego wskaźnika proporcji za dany rok.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Zapraszamy do dyskusji na forum

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

 

A zatem w momencie nabycia towaru lub usługi podatek rozlicza się wstępnie zgodnie ze współczynnikiem ustalonym na podstawie obrotów osiągniętych w ubiegłym roku podatkowym. Z kolei po zakończeniu roku, w którym były dokonywane zakupy, przeprowadza się korektę rozliczenia na podstawie faktycznej proporcji sprzedaży, jaka została uzyskana w roku, w którym te zakupy były dokonywane.

Rozliczanie zaliczek w VAT po zmianach

Plusy i minusy zmian w VAT

Obliczając wskaźnik proporcji, należy uwzględnić następujące czynności:

1) w liczniku proporcji:

• odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, które nie korzystają ze zwolnienia z VAT,

• wewnątrzwspólnotową dostawę towarów,

• eksport towarów,

• dostawę towarów lub świadczenie usług za granicą, które nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz dają prawo do odliczenia VAT naliczonego (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT),

• usługi, o których mowa w art. 86 ust. 9 ustawy o VAT, jeżeli miejscem ich świadczenia jest kraj trzeci lub gdy usługi dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych,

• otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty przedmiotowe, mające bezpośredni wpływ na cenę opodatkowanych towarów i usług świadczonych przez podatnika;

2) w mianowniku proporcji:

• czynności wymienione powyżej, w pkt 1,

• czynności zwolnione z VAT.


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Roczna korekta odliczonego VAT" >>

 

Księgowość
Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

KSeF obowiązkowy dla mniejszych firm od 1 czerwca 2026 r.? Rzecznik MŚP: Z pewnością zostanie to docenione
29 kwi 2024

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje o przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur dla małych firm z 1 kwietnia 2026 r. na 1 czerwca 2026 r. Taką informację podało 29 kwietnia 2024 r. Biuro Rzecznika MŚP.

Ulga termomodernizacyjna a program Czyste Powietrze. Podatnicy karani za braki w przepisach
29 kwi 2024

Ulga termomodernizacyjna i program ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie. Nikt ich jednak nie ostrzega o stratach, jakie mogą ponieść, gdy dofinansowanie z ,,Czystego Powietrza” otrzymają po roku podatkowym, w którym rozliczyli już dofinansowywane wydatki. Chodzi o zaległy podatek i 16% odsetki, albo utratę prawa do ulgi w roku lub latach kolejnych.

pokaż więcej
Proszę czekać...