Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej

inforCMS
Obowiązujące przepisy przewidują możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach prawnych. Wybór właściwej formy działalności dla naszego biznesu przynosi wiele skutków – determinuje sposób rozliczania podatków, prowadzenia księgowości, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Zaczyna się od pomysłu, biznesplanu, zbierania kapitału. I w końcu zaczynamy własną działalność gospodarczą. Wcześniej jednak trzeba podjąć decyzję, jaką formę prawną prowadzenia działalności wybrać.


Działalność gospodarcza jednoosobowa


Jeśli całą działalność zamierzamy prowadzić osobiście, najlepszym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli firma. Formalności związane z zakładaniem takiej działalności są dziś zredukowane do minimum - wystarczy złożenie jednego wniosku. Nie ma żadnych wymagań co do kapitału początkowego, można stosować uproszczoną księgowość i wybrać wygodną formę opodatkowania.

Oczywiście są też i wady. Taka forma ogranicza możliwość pozyskiwania kapitału z zewnątrz. Przedsiębiorca prowadzący firmę odpowiada za jej zobowiązania swoim majątkiem. Dodatkowo, niezależnie od obrotu i zysku, co miesiąc trzeba opłacić zryczałtowaną składkę ZUS.

Zakładanie firmy - księgowość i podatki


Spółka cywilna


Inaczej sprawa wygląda, gdy działalność rozpoczynamy wraz ze wspólnikami, lub współudziałowcami. Wtedy pojawia się już konieczność założenia spółki. Polskie prawo daje spory wybór różnych form.

Jedną z popularniejszych jest spółka cywilna. To umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcami, którzy najczęściej prowadzą swoje firmy. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Jest jedynie wspólnym przedsięwzięciem wspólników prowadzących swoją działalność gospodarczą.

Zaletą takiej spółki jest prosta struktura organizacji i łatwość zarządzania. Wszyscy wspólnicy mogą reprezentować spółkę na równych prawach. Do założenia spółki cywilnej nie jest wymagany kapitał początkowy. Spółka może korzystać z uproszczonej księgowości, o ile tylko nie przekroczy obrotu 1.200.000 euro (taką kwotę wyznaczyło Ministerstwo Finansów na rok 2014) i żaden ze wspólników w swojej działalności nie prowadzi pełnej księgowości.

Podobnie jak w przypadku jednoosobowej działalności, w spółce cywilnej wspólnicy odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym za jej zobowiązania. To skutek braku osobowości prawnej takiej działalności. Problemy też mogą pojawić się w przypadku sporów między wspólnikami - brak jest regulacji prawnych pozwalających na usunięcie niechcianego wspólnika.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

 


Spółka kapitałowa


Bardziej zaawansowanymi formami działalności są spółki kapitałowe. Wśród nich dużą popularnością cieszą się spółki z ograniczona odpowiedzialnością.

Spółka z .o.o. to forma posiadająca osobowość prawną. Za tym faktem idzie szereg korzyści. Wspólnicy uwalniają się od odpowiedzialności majątkowej - jest ona ograniczona jedynie do wysokości własnego wkładu w kapitał. Ten jest jednak wymagany - obecnie jest to minimum 5000 PLN.

Odpowiedzialność wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Sam akt założenia takiej spółki jest skomplikowany i wymaga wielu formalności - akty notarialne, wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, dodatkowe opłaty - to tylko niektóre przeszkody. Struktura zarządu jest dość ściśle określona przepisami.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą podejmować różnego rodzaju działalność, nie tylko gospodarczą. Dużo łatwiej jest zdobywać dodatkowy kapitał, zmieniać wspólników i nie ma wymogu ujawniania nazwisk w nazwie spółki (jak to jest w przypadku jednoosobowej działalności i spółek cywilnych).

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet


Spółka osobowa


Przedsiębiorcy mają do wyboru jeszcze inne rodzaje spółek - akcyjną, komandytową, komandytowo-akcyjną, partnerską czy jawną.

- Niestety nie da się odpowiedzieć wprost na pytanie jaka forma działalności jest najlepsza. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jedna będzie korzystna podatkowo, inna pod względem odpowiedzialności finansowej, jeszcze inna pod względem wypłacania zysków właścicielowi.  Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytania w jakim celu zakłada się firmę, jaka będzie skala działalności, jakie będą zagrożenia, czy będzie konieczne poszukiwanie inwestorów lub jakiejś formy finansowania itd. - mówi Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Porady dotyczącej formy działalności można szukać właśnie w biurach rachunkowych.

- Klienci często decydują się na konsultację z doradcą podatkowym, jednak zdarza się, że doradcy nie mają doświadczenia w tym zakresie a jedynie posiłkują się przepisami. Pracownicy biura rachunkowego najczęściej mieli już do czynienia z wieloma przypadkami, znają ich wady i zalety i są w stanie „wczuć się w tok myślenia Klienta” - dodaje Małgorzata Bazan

Wybór odpowiedniej formy działalności przynosi wiele skutków - determinuje sposób rozliczania się z fiskusem, określa możliwości i ograniczenia firmy, ustala sposób kierowania przedsiębiorstwem. Formy działalności można zmieniać i przekształcać, ale wymaga to czasem długotrwałych i żmudnych procedur. Dlatego na początek warto wybrać odpowiednią formułę, która będzie mogła się sprawdzić w pierwszych latach działalności.


Biuro rachunkowe KPDA Sp. z o.o.
od 1998 roku świadczy usługi księgowe oraz szereg różnorodnych usług finansowych. Firma oferuje kompleksową obsługę swoich partnerów. KPDA posiada biura w Katowicach i Gliwicach.

 

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...