reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Zakładanie firmy - księgowość i podatki

Założenie działalności gospodarczej (własnej firmy) nie wydaje się niczym trudnym. Wystarczy dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Jednak zanim rozpocznie się działalność, trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i podatkowym.

Warsztaty dla młodych przedsiębiorców

Decyzja o założeniu działalności gospodarczej powinna być przemyślana. Musimy się zastanowić, czy chcemy świadczyć usługi, handlować towarami lub wytwarzać coś zupełnie nowego. Świetnie, jeśli mamy dobry pomysł. Lecz na pomyśle się nie kończy. Kreatywność to rzecz istotna, jednak dalej musimy twardo stąpać po ziemi i podjąć wiele decyzji.


Księgowość to podstawa


Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej firmy księgowej, która pomoże nam w kwestiach podatkowych. Jeszcze przed rejestracją działalności dobry księgowy doradzi, co jest najkorzystniejsze dla naszej firmy, a potem pozwoli skupić się tylko na zarządzaniu naszym przedsiębiorstwem i osiąganiu maksymalnych zysków. - Jeżeli osoba zakłada działalność gospodarczą po raz pierwszy, nie zawsze orientuje się w kwestiach rozliczeniowych i podatkowych - mówi Anna Flaga z fundacji wspierania przedsiębiorczości „Twoja Inicjatywa”.

Księgowy może doradzić, jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Przy prowadzeniu działalności mamy wybór pomiędzy: podatkiem progresywnym, podatkiem liniowym, ryczałtem lub kartą podatkową.  - Od tego, w jaki sposób opodatkujemy nasz przychód, zależeć będzie forma ewidencji księgowej, którą będziemy prowadzić - podkreśla.

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet


Wpis do ewidencji działalności


Kolejnym etapem jest wypełnienie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Znajdziemy go w Internecie pod adresem: www.ceidg.gov.pl. Gotowy, wydrukowany wniosek zanosimy do Urzędu Miasta/Gminy, gdzie go podpisujemy. Można go wysłać z załączonym podpisem elektronicznym. Trzeba jednak pamiętać, że ważność takiego wniosku to tylko 7 dni. W tym czasie musi on dotrzeć do Urzędu. Przy uzyskaniu wpisu nadawany jest numer NIP i REGON. Określamy też datę, od kiedy nasza firma wystartuje. Jeżeli zmienią się nasze dane, możemy złożyć wniosek aktualizacyjny, który wypełniamy podobnie, jak wniosek o wpis. Informacja do Urzędu Skarbowego i ZUS (o tym, że nasza firma powstała) zostaje przekazana automatycznie. Rodzi to oczywisty obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym i ubezpieczenia się w ZUS. - Mimo, że informacja o rozpoczętej działalności dociera z urzędu do ZUS, to właśnie na  przedsiębiorcy ciąży obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń i złożenia odpowiedniego dokumentu - podkreśla Anna Flaga-Ber z fundacji „Twoja Inicjatywa”.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama