Kiedy niższy VAT na e-booki?

Minister Finansów stwierdził, że Polska popiera wprowadzenie niższej stawki na książki udostępniane drogą elektroniczną. Jednak zdaniem resortu finansów do czasu wprowadzenia stosownych zmian w przepisach unijnych Polska musi stosować do e-booków stawkę podstawową VAT (aktualnie 23%).

Zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006  r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347  z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.) dostawa towarów i świadczenie usług podlegają,  co do zasady, opodatkowaniu według stawki podstawowej.

Autopromocja

Ale na podstawie art.  98 ust. 2 tej dyrektywy państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku III do  dyrektywy. W pkt 6 ww. załącznika zostało wymienione dostarczanie książek oraz  podobnych materiałów drukowanych.

Polska zaimplementowała powyższe  uregulowania do prawa krajowego w art. 41 ust. 2a ww. ustawy, zgodnie z którym dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT stawka podatku wynosi 5%.

Wydatki w podróży służbowej - odliczanie VAT

Na podstawie tego przepisu do katalogu towarów opodatkowanych stawką podatku 5% zostały zaliczone m.in. książki drukowane, książki wydawane na  dyskach, taśmach i innych nośnikach, oznaczone stosowanymi na podstawie  odrębnych przepisów symbolami ISBN (poz. 32 i 33 załącznika nr 10).

Jednak powyższy katalog nie obejmuje kategorii książek udostępnianych drogą elektroniczną, do opodatkowania których zastosowanie ma podstawowa  stawka VAT w wysokości 23%.

Na mocy dyrektywy Rady 2008/8/WE z dnia  12 lutego 2008 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca  świadczenia usług (Dz. Urz. UE L 44 z 20.02.2008, str. 11) do ww. art. 98 ust. 2  dyrektywy 2006/112/WE zostało wprowadzone zastrzeżenie, iż „stawki obniżone  nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną”.

Z kolei  zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy  2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.  Urz. UE L 77 z 23.03.2011, str. 1) do usług świadczonych drogą elektroniczną, o  których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie - ze względu na ich  charakter - jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału  człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest  niemożliwe.

Do powyższej kategorii usług zostały wprost zaliczone usługi  polegające na dostarczaniu obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianiu baz danych, w tym zawartości książek w formie cyfrowej i innych publikacji  elektronicznych (art. 7 ust. 2 lit. f ww. rozporządzenia i załącznik I pkt 3 lit. c do  tego rozporządzenia, w związku z pkt 3 załącznika II do dyrektywy  2006/112/WE).

Wydanie bonów towarowych nie podlega VAT

Aktualnie 25 państw członkowskich stosuje do ww. usług stawkę podstawową.

Jedynie Francja i Luksemburg w 2012 r. wprowadziły stawkę obniżoną w odniesieniu do książek elektronicznych, w związku z czym Komisja  Europejska wszczęła wobec tych państw postępowanie naruszeniowe i w efekcie  podjęła decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii  Europejskiej w związku z naruszeniem postanowień traktatowych przez te państwa  członkowskie.  

Biorąc powyższe pod uwagę, należy uznać, że w świetle obecnie  obowiązującego ustawodawstwa unijnego nie jest możliwa odmienna interpretacja  krajowych przepisów prawa w odniesieniu do książek elektronicznych.

 

Konieczność zachowania zgodności z prawem unijnym wymaga zastosowania do  książek przesyłanych drogą elektroniczną podstawowej stawki VAT. Zastosowanie  obniżonej stawki podatku mogłoby narazić Polskę na wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania naruszeniowego, a tym samym na skierowanie sprawy  przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co z kolei może wiązać się z  określonymi sankcjami finansowymi.

W przypadku zmiany ww. dyrektywy będą mogły zostać dokonane zmiany  prawa krajowego w odniesieniu do książek elektronicznych. Należy się jednocześnie zgodzić, że towar czy usługa o podobnym charakterze  powinny być objęte tą samą stawką podatku VAT.

Uwzględniając w tym zakresie  podejście Komisji Europejskiej przedstawione w opublikowanym w dniu 6 grudnia  2011 r. komunikacie Komisji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego, Rady i  Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie przyszłości  podatku VAT: W stronę prostszego, solidniejszego i wydajniejszego systemu  podatku VAT - COM(2011) 851 - w którym Komisja zapowiedziała dokonanie  oceny istniejącej struktury stawek podatku VAT (przy założeniu m.in., że  „podobne towary i usługi powinny podlegać takiej samej stawce podatku VAT,  przy czym należy w tej mierze wziąć pod uwagę postęp technologiczny, tak aby  uzyskać zbieżność pomiędzy środowiskiem on-line i światem fizycznym”), Polska  będzie popierała propozycje zmian dążących w tym kierunku.

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia z VAT

Zatem zdaniem Ministra Finansów zmiany w  opodatkowaniu książek elektronicznych (o które zabiegać będzie strona polska)  będą możliwe w Polsce po stworzeniu na szczeblu unijnym podstaw prawnych do takiego działania.


Źródło: odpowiedź (ogłoszona 18 kwietnia 2013 r.) Macieja Grabowskiego - podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 15106

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...