Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków

Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków
Zdaniem minister finansów Teresy Czerwińskiej nowa usługa Ministerstwa Finansów "Twój e-PIT" to największa zmiana w systemie rozliczania podatków po 1991 r. Polska znajdzie się w czołówce innowacyjnych państw, które nie tylko udostępniają kanał elektroniczny, ale też wypełniają za podatnika jego roczne zeznanie - powiedziała PAP minister Czerwińska.

W usłudze Twój e-PIT system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje wyłącznie te dane, które ma administracja skarbowa.

Autopromocja

"Twój e-PIT to jest bardzo nowoczesna usługa, którą udostępnimy już 15 lutego. Można powiedzieć, że to jest największa zmiana po 1991 roku. (...) Dzięki temu Polska będzie należała do czołówki innowacyjnych państw, które nie tylko udostępniają kanał elektroniczny, ale również wypełniają za podatnika takie rozliczenie" - podkreśliła szefowa resortu finansów, prof. Teresa Czerwińska.

Zapewniła, że usługa Twój e-PIT jest bezpieczna, "przetestowana pod kątem przechowywania, gromadzenia, przetwarzania danych przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną, która przeprowadziła taki audyt i możemy być całkowicie spokojni, że nasze dane - bardzo wrażliwe - będą bezpieczne".

Twój e-PIT będzie dostępny na portalu podatki.gov.pl dla podatników, którzy korzystają z formularzy PIT-37 i PIT-38. Od 15 lutego br. podatnicy będę mogli wejść na swój profil i zalogować za pomocą danych: PESEL lub NIP wraz z datą urodzenia i uwiarygadniając się kwotą przychodu za 2017 r. oraz jedną z kwot przychodu z roku 2018. "Nie trzeba mieć profilu zaufanego czy podpisu kwalifikowanego" - zaznaczyła Czerwińska.

Minister finansów zwróciła uwagę na korzyści, jakie płyną z tego sposobu rozliczenia, nie tylko dla podatników, ale także administracji skarbowej. "Dla podatnika korzyści są bardzo oczywiste, to oszczędność czasu i naszych emocji, które często towarzyszą wypełnianiu tego typu formularzy. Niezwykle ważne jest, że unikamy ryzyka popełnienia błędów i spóźnienia się z zeznaniem rocznym" - zaznaczyła. Przypomniała, że podatnik może poprawić i uzupełnić dane w przygotowanym przez urząd zeznaniu.

W przypadku osób, które rozliczają się samodzielnie, bez ulg i odliczeń, to jedno kliknięcie akceptujące deklarację podatkową zamyka proces składania zeznania. Ta opcja dotyczy ok. 4 mln osób.

Dodatkową zachętą dla podatnika jest 45-dniowy termin zwrotu nadpłaty PIT, liczony od momentu złożenia zeznania podatkowego lub jego korekty „za pomocą środków komunikacji elektronicznej”. W przypadku zeznań tradycyjnych, papierowych to okres 3 miesięcy.

Twój e-PIT ma ułatwić pracę także administracji skarbowej. "System sam uzupełnia informacje danymi, które są dostępne administracji skarbowej" - mówiła szefowa resortu finansów. Dodała, że urzędnicy oszczędzają czas potrzebny wcześniej na weryfikację błędów, nieścisłości, które pojawiają się w formularzach podatkowych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Minister podkreśliła, że Twój e-PIT jest systemem dobrowolnym. Jak dodała, administracja skarbowa wystawia zeznania roczne, a każdy podatnik ma możliwość wyboru, czy chce skorzystać z usługi Twój e-PIT czy rozliczyć się w formie tradycyjnej, papierowej; obie formy są możliwe, choć wersja elektroniczna zdecydowanie przyjaźniejsza. To ważny etap realizacji naszej filozofii 3xP, czyli prostych, przejrzystych i przyjaznych podatków - tłumaczyła.

Dodała, że jeżeli podatnik, który złożył zeznanie za pomocą Twój e-PIT, wolałby jednak formę tradycyjną i wyśle taki formularz rozliczenia rocznego, to wówczas dla administracji wiążąca będzie forma papierowa.

W 2019 roku fiskus będzie mógł rozliczyć podatników wypełniających formularze PIT-37 i PIT-38. "Natomiast w przyszłym roku udostępnimy również rozliczenia na formularzach PIT-36, PIT-36L, czyli dla tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą, oraz PIT-28 dla podatników płacących zryczałtowany podatek dochodowy" - powiedziała minister finansów. (PAP)

ksk/ amac/

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...